5. Պատանի երկրաբանի դպրոց
ԵՊՀ աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետի և Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատի համագործակցության արդունքում հիմնվել է Պատանի երկրաբանի դպրոց, որը կմեկնարկի ս.թ. մարտի 6-ին՝ ժամը 15:00-ին:
Պատանի երկրաբանի դպրոցի նպատակն է խորացնել 9-12-րդ դասարանի աշակերտների գիտելիքները երկրաբանության ոլորտում՝ տրամադրելով ինչպես տեսական, այնպես էլ գործնական հմտություններ։ Դպրոցը նպատակ ունի ստեղծելու հետաքրքիր, գիտաճանաչողական և փորձառական հարթակ պատանի երկրաբանների համար՝ ճանաչելու շրջակա միջավայրը, բացահայտելու բնության օրենքները, զարգացնելու հետազոտական մտածողությունը, նպաստելու աշակերտների մասնագիտական կողմնորոշմանը։

YSU Faculty of Geography and Geology, Classroom 219
As a result of cooperation between the Faculty of Geography and Geology of Yerevan State University and the Kapan Mining and Processing Plant, the Young Geologist School has been established. The program will launch on March 6 at 15:00.
The Young Geologist School aims to deepen the knowledge of students in grades 9-12 in the field of geology by providing both theoretical knowledge and practical skills. The school is designed to create an engaging, educational and hands-on platform for young geologists to explore the environment, discover the laws of nature, develop research thinking and support students in their career orientation.
The program will run for 11 weeks, with one two-hour session held each week, for a total of 44 hours.