Միջազգային միջգիտակարգային գիտաժողով՝ նվիրված կայուն զբոսաշրջությանը
Աշխարհագրություն, երկրաբանություն, կենսաբանություն, հնագիտություն, տնտեսագիտություն, պատմություն, իրավունք, մարքեթինգ և հարակից այլ գիտությունների մասնագետներին, հետազոտողներին հրավիրում ենք մասնակցելու «Խոցելիությունից դեպի հարմարվողականություն. կայուն զբոսաշրջությունը՝ որպես տարածքային դիմակայունության լծակ» խորագրով միջազգային գիտաժողովին, որը տեղի կունենա Գորիսում 2026 թ. մայիսի 26–27-ը։
Գիտաժողովը նպատակ ունի քննարկելու ժամանակակից զբոսաշրջության զարգացման առանցքային մարտահրավերները՝ շեշտադրելով էկոտուրիզմի, գեոտուրիզմի և պատասխանատու զբոսաշրջության դերը տարածքային կայունության, համայնքների զարգացման և բնական ժառանգության պահպանության գործում։
Հիմնական թեմաներն են`
1. Էկոտուրիզմ և զբոսաշրջային առաջարկների բազմազանություն,
2. Էկոտուրիզմ և տեղական ինքնակառավարման ամրապնդում,
3. Էկոտուրիզմ և քաղաքացիական հասարակություն (ՀԿ-ներ, ասոցիացիաներ, կոոպերատիվներ և այլն),
4. Էկոտուրիզմ և շարժունություն,
5. Գեոտուրիզմ և բնության պահպանություն,
6. Կրթություն և շրջակա միջավայրի հարցերի վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացում,
7. Խելացի տեխնոլոգիաներ, նորարարություններ և կայուն զբոսաշրջության ապագան:
Ներկայացումների առաջարկությունները (250 բառ)՝ ֆրանսերեն և անգլերեն, ուղեկցված հեղինակների հակիրճ ինքնակենսագրականով (առավելագույնը 150 բառ), պետք է ուղարկվեն ոչ ուշ, քան 2026 թվականի մարտի 10-ը։ Գիտական կոմիտեն ընտրված առաջարկների ընդունման մասին մասնակիցներին կտեղեկացնի մինչև 2026 թվականի մարտի 15-ը։ Այնուհետև մասնակիցները կկարողանան գրավոր հաստատել իրենց մասնակցությունը մինչև 2026 թվականի ապրիլի 1-ը։
Աշխատանքային լեզուներն են հայերենը, անգլերենը, ֆրանսերենը։
Հայտերն անհրաժեշտ է ուղարկել՝
*միջազգային մասնակիցների համար՝ Գարիկ Գալստյանին (garik.galstyan@univ-lille.fr),
*հայ մասնակիցների համար՝ Գարիկ Գալստյանին (garik.galstyan@univ-lille.fr), Նաիրա Սաֆարյանին (nairasaf66@gmail.com) (luizavardanyan211@gmail.com):
Մասնակցության վճար՝ 15.000 ՀՀ դրամ (հայ մասնակիցների համար)։
Գիտաժողովը համահունչ է ՄԱԿ-ի «2030 օրակարգին» և «COP 17»-ի նպատակներին և միտում ունի խթանելու տարածքային կայուն և պատասխանատու զարգացումը։

Specialists and researchers in geography, geology, biology, archaeology, economics, history, law, marketing and related fields are invited to participate in the international conference titled "From Vulnerability to Adaptation: Sustainable Tourism as Lever for Territorial Resilience," which will take place in Goris on May 26-27, 2026.
The conference aims to discuss key challenges in the development of modern tourism, with a focus on the role of ecotourism, geotourism and responsible tourism in territorial sustainability, community development and the preservation of natural heritage.
The main topics are:
Ecotourism and diversification of tourism offerings,
Ecotourism and strengthening local self-government,
Ecotourism and civil society, including NGOs, associations, cooperatives and other organizations,
Ecotourism and mobility,
Geotourism and nature conservation,
Education and raising awareness of environmental issues,
Smart technologies, innovation and the future of sustainable tourism.
Presentation proposals of 250 words, in French and English and accompanied by a brief biography of the authors of up to 150 words, must be submitted no later than March 10, 2026. The scientific committee will notify participants of the acceptance of selected proposals by March 15, 2026. Participants will then be able to confirm their participation in writing by April 1, 2026.
The working languages of the conference are Armenian, English and French.
Applications should be sent to:
For international participants: Garik Galstyan (garik.galstyan@univ-lille.fr)
For Armenian participants: Garik Galstyan (garik.galstyan@univ-lille.fr), Naira Safaryan (nairasaf66@gmail.com) and luizavardanyan211@gmail.com.
The participation fee is AMD 15,000 for Armenian participants.
The conference is in line with the UN 2030 Agenda and the goals of COP 17, and seeks to promote sustainable and responsible territorial development.