4. Հայաստանի հարակից երկրների պատմության ամբիոն
Հայաստանի հարակից երկրների պատմության ամբիոնի ակունքները հասնում են մինչև Երևանի պետական համալսարանի հիմնադրման ժամանակները․ այն ստեղծվել է 1998 թ.՝ համալսարանում ավելի վաղ գործող ԽՍՀՄ և ԽՄԿԿ պատմության ամբիոնների հիմքի վրա։ Ներկայիս անվանումով ամբիոնն ունի շուրջ երկու տասնամյակի պատմություն։ Տասնամյակներ շարունակ ամբիոնի դասախոսները վարել և վարում են ԽՍՀՄ պատմության տարբեր փուլերը ներկայացնող ընդհանուր և նեղ մասնագիտական բազմաթիվ դասընթացներ։
2011 թ․ ֆակուլտետում ներդրվել է «Կովկասագիտություն» բակալավրիատական կրթական ծրագիրը։ Համանուն բաժնի հիմնադրման, կովկասագիտական կրթակարգի ծրագրերի ստեղծման, դասընթացների մշակման գործում վճռական դերակատարություն են ունեցել Հայաստանի հարակից երկրների պատմության ամբիոնի երջանկահիշատակ վարիչ, պրոֆեսոր Հայրապետ Մարգարյանը, անվանի կովկասագետներ, պրոֆեսորներ Պարույր Մուրադյանը, Պավել Չոբանյանը և այլք։
Կովկասագիտության բաժնի ստեղծման նպատակն էր պատրաստել բազային հայագիտական-կովկասագիտական կրթություն ունեցող մասնագետներ, որոնք մրցունակ կլինեն ինչպես հայկական, այնպես էլ միջազգային գիտական ասպարեզում։ «Կովկասագիտություն» բաժնում դասավանդվում են ինչպես ընդհանուր, այնպես էլ նեղ մասնագիտական կովկասագիտական դասընթացներ, օտար լեզուներ (եվրոպական մեկ լեզու, վրացերեն, ադրբեջաներեն՝ խորացված ուսուցմամբ), պատրաստվում են նեղ մասնագիտացում ունեցող (Վրաստանի, Ադրբեջանի, Հյուսիսային Կովկասի պատմության կամ կոնկրետ պատմական ժամանակահատվածների) մասնագետներ։
Կովկասագիտության ամբիոնը պատրաստել է հարյուրավոր մասնագետներ՝ ադրբեջանագետներ, վրացագետներ, որոնք գործունեություն են ծավալում հանրապետության հասարակական-քաղաքական կյանքի տարբեր բնագավառներում։
Այժմ ամբիոնում կատարվում են տարածաշրջանի երկրների և ժողովուրդների հին, միջնադարյան, նոր և արդի ժամանակների էթնոքաղաքական, կրոնամշակութային զարգացումների, փոխառնչությունների, կովկասյան ժողովուրդների պատմական ժառանգության գնահատումն ու ռազմավարական հետազոտություններ։
Հայաստանի հարակից երկրների պատմության ամբիոնում աշխատում են հանրապետության ճանաչված և առաջատար մասնագետներ, որոնք պարբերաբար անցնում են վերապատրաստումներ, ներգրավված են միջազգային ու տեղական դրամաշնորհային ծրագրերում, ակտիվորեն մասնակցում են և զեկուցումներով հանդես գալիս միջազգային գիտաժողովներում։ Ամբիոնի աշխատանքներում լայնորեն ընդգրկված են ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության և պատմության ինստիտուտների գիտնական-հետազոտողները, ինչն առավել արդյունավետ է դարձնում ամբիոնի գործունեությունը։
Ամբիոնի գիտնական մանկավարժները հեղինակ են ուսումնամեթոդական ձեռնարկների, մենագրությունների, դպրոցական դասագրքերի, գիտական հոդվածների, որոնք տպագրվում են նաև բարձր ազդեցության գործակից ունեցող պարբերականներում։

4. Chair of History of Neighboring Countries of Armenia
The origins of the Chair of History of Armenia's Neighboring Countries date back to the founding of Yerevan State University: it was created in 1998, based on the chairs of the history of the USSR and the CPSU, which existed earlier at the university. The chair with its current name has a history of almost two decades. For decades, the professors of the chair have been and are conducting many general and narrow professional courses representing different stages of the history of the USSR.
In 2011, the "Caucasian Studies" Undergraduate educational program was introduced in the faculty. Professor Hayrapet Margaryan, the head of the Chair of History of the neighboring countries of Armenia, famous Caucasian studies specialists, professors Paruyr Muradyan, Pavel Chobanyan, and others played a decisive role in the founding of the Chair, the creation of Caucasian studies educational programs, and in the development of courses.
The purpose of the establishment of the Caucasian Studies Chair was to prepare specialists with basic Armenian and Caucasian studies education who would be competitive both in the Armenian and international scientific arenas. In the "Caucasian Studies" Chair, both general and narrow professional courses in Caucasian studies are taught, foreign languages (a European language, German, Azerbaijani with advanced training), specialists with a narrow specialization (history of Georgia, Azerbaijan, the North Caucasus or specific historical periods) are trained.
The Chair of Caucasian Studies has trained hundreds of specialists: specialists in Azerbaijani and Georgian studies, who are active in various spheres of the republic's social and political life.
Currently, the chair is conducting the evaluation and strategic research of the ancient, medieval, new and modern ethnopolitical, religious, and cultural developments of the countries and peoples of the region, interrelationships, and the historical heritage of the Caucasian peoples.
Recognized and leading specialists of the republic work in the Chair of the history of neighboring countries of Armenia, who regularly undergo training, are involved in international and local grant programs, and actively participate in international conferences giving presentations. The work of the chair includes the scientists-researchers of the Institutes of Oriental Studies and the History of the National Academy of Sciences of RA, which makes the activity of the chair more effective.
The scientist-pedagogues of the Chair are the authors of educational manuals, monographs, school textbooks, and scientific articles, which are also published in periodicals with a high impact factor.