5. «Բազմավեպ» պարբերականի պատմական ուղին․ պրոֆեսոր Էդիկ Մինասյանի բաց դասախոսությունը «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրում
«Բազմավեպ» պարբերականի պատմական ուղին․ պրոֆեսոր Էդիկ Մինասյանի բաց դասախոսությունը «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրում
Նոյեմբեր 20, 2025
«Մխիթարյան միաբանության հայրերը» նախագծի և «Սեբաստացու օրեր» միջոցառումների շրջանակում ԵՊՀ հայոց պատմության ամբիոնի վարիչ, պ.գ.դ., պրոֆեսոր Էդիկ Մինասյանը ս.թ. նոյեմբերի 18-ին «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի հետազոտական վարժարանում հանդես եկավ բանախոսությամբ։
«Մխիթարյան միաբանության «Բազմավեպ» պարբերականի պատմական նշանակությունը» խորագրով բանախոսությունը մասնակցեցին «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի 10-12-րդ դասարանների աշակերտները։
Էդիկ Մինասյանը ներկայացրեց Մխիթարյան միաբանության կրթական, գիտական և մշակութային դերը հայոց պատմության մեջ՝ առանձնացնելով միաբանության նշանավոր հայրերի՝ Մխիթար Սեբաստացու, Ղևոնդ Ալիշանի, Ղուկաս Ինճիճյանի, Միքայել Չամչյանի և այլոց նշանակալի ավանդը միաբանության զարգացման ու հայկական հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանման գործում։
Բանախոսն ընդգծեց հայ ժողովրդի պատմության բոլոր փուլերում հասարակական համախմբման և միաբանության կարևորությունը՝ այն դիտարկելով ժողովրդի կայացման ու դիմադրողականության հիմնարար պայմաններից մեկը։
ԵՊՀ պրոֆեսորը մանրամասնորեն անդրադարձավ 1843 թվականից մինչ օրս լույս տեսնող «Բազմավեպ» ամսագրի բովանդակությանը՝ ներկայացնելով դրա աղբյուրագիտական, պատմագիտական և մշակութաբանական կարևոր հանգամանքները։ Նա ընդգծեց «Բազմավեպ»-ի հեղինակների կապը եվրոպական մտքի առաջադեմ գործիչների հետ, ինչի շնորհիվ պարբերականը կամրջող դեր է կատարել հայ և եվրոպական լուսավորական միջավայրերի միջև։
Հանդիպման ավարտին աշակերտներն իրենց հետազոտական աշխատանքների վերաբերյալ մասնագիտական խորհրդատվություն ստացան: Պրոֆեսոր Է. Մինասյանը աշակերտներին աջակցելու պատրաստակամություն հայտնեց հետազոտությունների կատարման ընթացքում ևս և հրավիրեց աշակերտներին այցելելու Պատմության ֆակուլտետ։

As part of the Fathers of the Mekhitarist Congregation project and the Sebastatsi Days event, Edik Minasyan, Doctor History, Professor, Head of the Chair of Armenian History at Yerevan State University, delivered a lecture on November 18 at the research gymnasium of the Mkhitar Sebastatsi Educational Complex.
The lecture, titled "Historical Significance of 'Bazmavep' Periodical of Mekhitarist Congregation", was attended by students from grades 10 to 12 of the educational complex.
Professor Minasyan outlined the educational, scientific, and cultural role of the Mekhitarist Congregation in Armenian history, highlighting the significant contributions of its prominent figures—Mkhitar Sebastatsi, Ghevond Alishan, Ghukas Intshitshyan, Mikayel Chamchyan, among others—in the development of the congregation and the preservation of Armenian spiritual and cultural heritage.
He emphasized the importance of social cohesion and unity throughout all periods of Armenian history, presenting them as fundamental conditions for the nation's consolidation and resilience.
The YSU professor provided a detailed overview of the content of the 'Bazmavep' periodical, published continuously since 1843, highlighting its source-critical, historical, and cultural significance. He also stressed the connection of 'Bazmavep' periodical's authors with leading European thinkers, which enabled the periodical to serve as a bridge between Armenian and European Enlightenment circles.
At the conclusion of the lecture, students received professional guidance regarding their research projects. Professor Minasyan expressed his willingness to continue supporting students during their research studies and invited them to visit the Faculty of History for further engagement.