5. Ժամանակակից դասավանդման մեթոդների կիրառումը՝ Պատմության ֆակուլտետի աշխատակիցների ուշադրության կենտրոնում
Ժամանակակից դասավանդման մեթոդների կիրառումը՝ Պատմության ֆակուլտետի աշխատակիցների ուշադրության կենտրոնում
ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի նախաձեռնությամբ ս․թ․ նոյեմբերի 29-30-ը Ծաղկաձորի ԵՊՀ ուսումնաարտադրական բազայում անցկացվեց «Դասավանդման, ուսումնառության և գնահատման ժամանակակից, ինտերակտիվ և տեխնոլոգիապես հագեցած մեթոդների ներդրում» թեմայով երկօրյա սեմինար: Միջոցառմանը մասնակցում էին Պատմության ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ և ասպիրանտներ։ Սեմինարը անցկացրեց ԵՊՀ դասախոս և կրթության ոլորտի փորձագետ Սերոբ Խաչատրյանը:
Առաջին օրը քննարկվեցին կրթության և արհեստական բանականության դարաշրջանում դասավանդման մարտահրավերները: Մասնակիցները ծանոթացան ավանդական և ինտերակտիվ դասախոսության մոտեցումներին, յուրացրին ինտերակտիվ դասախոսության հմտությունները, հետազոտեցին հարցերի տեսակներն ու բարելավման մեթոդները, ծանոթացան «Mentimeter» թվային գործիքի օգտագործման հնարավորություններին:
Երկրորդ օրը ներկայացվեցին դեպքերի ուսումնասիրությունը և սիմուլյացիոն մեթոդները, «Մտածող 6 գլխարկների» մեթոդի գործնական կիրառության և թվային գործիքների, այդ թվում՝ «Padlet»-ի, «PollEverywhere»-ի և «Tricision»-ի ուսուցման առանձնահատկությունները։
Սեմինարը նպաստեց մասնակիցների գործնական հմտությունների զարգացմանը դասավանդման և գնահատման ժամանակակից, տեխնոլոգիական առաջադեմ մոտեցումների կիրառման միջոցով:
Ուսումնասիրված թվային գործիքները և ինտերակտիվ մեթոդները կարևոր քայլ են կրթության դաշտի տեխնոլոգիական զարգացումների ինտեգրման և պրոֆեսորադասախոսական կազմի մասնագիտական շարունակական զարգացման ճանապարհին:
Պատմության ֆակուլտետը հետագայում ծրագրում է շարունակել նմանատիպ սեմինարների կազմակերպումը՝ նոր հնարավորություններ ստեղծելով կրթության որակը բարձրացնելու և ուսանողների համար առավել ներգրավող ուսումնական միջավայր ապահովելու համար:

5. Application of modern teaching methods in focus at History Faculty
On the initiative of the Faculty of History at Yerevan State University, a two-day seminar on "Implementation of Modern, Interactive, and Technologically Enhanced Teaching, Learning, and Assessment Methods" was held on November 29–30 at YSU's Tsaghkadzor Training and Production Base. The event brought together faculty members and postgraduate students of the Faculty of History. The seminar was conducted by YSU lecturer and education expert Serob Khachatryan.
On the first day, participants discussed the challenges of teaching in the era of education and artificial intelligence. They became acquainted with both traditional and interactive lecture approaches, developed interactive teaching skills, explored types of questions and methods for their improvement, and learned about the potential uses of the digital tool Mentimeter.
The second day focused on case studies and simulation methods, practical applications of the Six Thinking Hats technique, and the use of digital tools such as Padlet, PollEverywhere, and Tricision in teaching.
The digital tools and interactive methods studied represent an important step toward integrating technological developments into the field of education and supporting the continuous professional development of the faculty.
The Faculty of History plans to continue organizing similar seminars in the future, creating new opportunities to enhance the quality of education and provide students with a more engaging learning environment.