5. «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի կրթաթոշակառուների համար նախատեսված դասախոսություն ԵՊՀ-ում
Ս.թ. դեկտեմբերի 2-ին Պատմության ֆակուլտետում «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի (KAS) կրթաթոշակառուների մասնակցությամբ տեղի ունեցավ գիտակրթական հանդիպում։ Միջոցառման շրջանակում ԵՊՀ համաշխարհային պատմության ամբիոնի դասախոս Հրաչ Բայադյանը ներկայացրեց դասախոսություն՝ նվիրված ռուսական կայսերական ժառանգության դերին և Հայաստանի պատմական ու մշակութային միջավայրում դրա բազմաշերտ դրսևորումներին։
Բանախոսն անդրադարձավ ռուսական և խորհրդային գաղութային քաղաքականության առանձնահատկություններին՝ ընդգծելով, որ վերջին 200 տարիների ընթացքում այդ քաղաքականությունը տարբեր տարածաշրջաններում միատեսակ չի եղել։ Այն զգալիորեն տարբերվել է Արևելյան Եվրոպայից և Բալթյան երկրներից մինչև Անդրկովկաս և Միջին Ասիա, իսկ դինամիկան կախված է եղել ժամանակաշրջանի կուսակցական, գաղափարական և աշխարհաքաղաքական ուղղություններից։
Հ․ Բայադյանն ընդգծեց, որ վերջին տարիներին Ռուսաստանը, վկայակոչելով խորհրդային կայսերական անցյալը, փորձում է վերականգնել մեծ տերության դիրքերը և վերահաստատել ազդեցությունը նախկին խորհրդային հանրապետությունների նկատմամբ։ Միևնույն ժամանակ հատկապես Հայաստանի համատեքստում ձևավորվել է նոր իրավիճակ․ պահպանելով քաղաքական և տնտեսական լուրջ ազդեցությունը՝ Ռուսաստանը զգալիորեն կորցրել է իր մշակութային հեղինակությունն ու «քաղաքակրթական առաքելության» շուրջ ձևավորված ավանդական ընկալումները։ Բանախոսը նշեց, որ Ուկրաինայում շարունակվող պատերազմը և դրա արդյունքում Ռուսաստանի նկատմամբ կիրառված միջազգային պատժամիջոցները զգալիորեն սահմանափակել են նրա ազդեցությունը տարածաշրջանի մի շարք երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի վրա։
Դասախոսության կարևոր շեշտադրումներից մեկը վերաբերում էր մշակութային գաղութացման խնդրին։ Ըստ Հ․ Բայադյանի՝ Հայաստանի ներկայիս մշակութային կախվածությունը պայմանավորված չէ ժամանակակից Ռուսաստանի ազդեցությամբ։ Այն հիմնականում գալիս է խորհրդահայ մշակութային ժառանգությունից, որը ձևավորվել է խորհրդային գաղափարախոսության միջավայրում և խորապես ներառել է ռուսական մշակույթի տարրեր։
Միջոցառումը կարևոր հնարավորություն էր ծրագրի կրթաթոշակառուների համար՝ խորացնելու իրենց գիտելիքները տարածաշրջանում պատմական գործընթացների և դրանց ժամանակակից դրսևորումների վերաբերյալ։

On December 2 of this year, a scholarly and educational meeting was held at the Faculty of History with the participation of scholarship recipients of the Konrad Adenauer Foundation. As part of the meeting, Hrach Bayadyan, a lecturer in the Chair of World History at Yerevan State University, delivered a lecture on the role of the Russian imperial legacy and its multifaceted manifestations within the historical and cultural context of Armenia.
The speaker addressed the peculiarities of Russian and Soviet colonial policies, emphasizing that over the past 200 years, these policies has not been uniform across different regions. They varied significantly from Eastern Europe and the Baltic countries to the South Caucasus and Central Asia, with dynamics dependent on the political, ideological, and geopolitical orientations of each era.
Hrach Bayadyan highlighted that in recent years, Russia, citing its Soviet imperial past, has attempted to restore its great power status and reaffirm its influence over former Soviet republics. At the same time, particularly in the context of Armenia, a new situation has emerged: while maintaining significant political and economic influence, Russia has substantially lost its cultural authority and the traditional perceptions associated with its "civilizational mission". The speaker noted that the ongoing war in Ukraine and the resulting international sanctions against Russia have considerably limited its influence over several countries in the region, including Armenia.
One of the key points of the lecture concerned the issue of cultural colonization. According to Bayadyan, Armenia's current cultural dependence is not a result of contemporary Russian influence. Rather, it primarily stems from the Soviet-Armenian cultural legacy, which was formed within the framework of Soviet ideology and deeply incorporated elements of Russian culture.
The event provided an important opportunity for the scholarship recipients to deepen their understanding of historical processes in the region and their contemporary manifestations.