5. Պատմության ֆակուլտետում հյուրընկալվեց Վրաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպանը՝ ուրվագծելով կրթագիտական համագործակցության նոր հեռանկարներ
Պատմության ֆակուլտետում հյուրընկալվեց Վրաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպանը՝ ուրվագծելով կրթագիտական համագործակցության նոր հեռանկարներ
Դեկտեմբեր 19, 2025
ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետում ուսանողների համար «Ժամանակակից Վրաստան» թեմայով դասախոսությամբ հանդես եկավ ՀՀ-ում Վրաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Գիորգի Շարվաշիձեն:
ԵՊՀ զարգացման և նորարարությունների գծով պրոռեկտոր Միքայել Հովհաննիսյանն ու պատմության ֆակուլտետի դեկան Մխիթար Գաբրիելյանն ընդգծեցին նմանօրինակ միջոցառումների կարևորությունը որպես ուսանողների համար մասնագիտական գիտելիքների խորացման և արդիական թեմաների շուրջ քննարկումների արժեքավոր հնարավորություն:
Գիորգի Շարվաշիձեն ներկայացրեց ժամանակակից Վրաստանի ներքին և արտաքին քաղաքական գործընթացները, ինչպես նաև տարածաշրջանում տեղի ունեցող աշխարհաքաղաքական զարգացումների ընդհանուր պատկերը։ Նա անդրադարձավ Հարավային Կովկասում անվտանգության, համագործակցության և զարգացման հիմնական մարտահրավերներին՝ ընդգծելով տարածաշրջանային փոխգործակցության կարևորությունը։
Դասախոսությունն ուղեկցվեց ակտիվ քննարկումով, որի ընթացքում ուսանողները հնարավորություն ունեցան ուղղելու իրենց հետաքրքրող հարցերը և ստանալու դեսպանի մեկնաբանությունները։ Միջոցառումը կարևոր հնարավորություն էր ուսանողների համար՝ խորացնելու իրենց գիտելիքները տարածաշրջանային ժամանակակից գործընթացների վերաբերյալ։
Միջոցառման ավարտին նշվեց, որ առաջիկա տարում նախատեսվում է ընդլայնել երկկողմ համագործակցությունը Պատմության ֆակուլտետի և Վրաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչության միջև: Այդ համատեքստում կկազմակերպվեն կրթագիտական նոր միջոցառումներ։

5. Ambassador of Georgia visits History Faculty to open new opportunities for educational cooperation
Ambassador of Georgia visits History Faculty to open new opportunities for educational cooperation
December 19, 2025
Giorgi Sharvashidze, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to Armenia, delivered a lecture on "Contemporary Georgia" to students at the YSU History Faculty.
Mikayel Hovhannisyan, Vice-Rector for Development and Innovation at YSU, and Mkhitar Gabrielyan, Dean of the History Faculty, emphasized the importance of such events as valuable opportunities for students to deepen their professional knowledge and engage in discussions on relevant topics.
During the lecture, Sharvashidze presented an overview of Georgia's domestic and foreign policy processes, as well as the broader geopolitical developments in the region. He highlighted the main challenges in the South Caucasus concerning security, cooperation, and development, underscoring the importance of regional collaboration.
The lecture was followed by an interactive discussion, allowing students to ask questions and receive the ambassador's insights. Organizers noted that the event provided a valuable opportunity for students to expand their understanding of current regional developments.
At the conclusion of the event, it was stressed that cooperation between the History Faculty and the Georgian diplomatic mission will be expanded in the coming year, opening up opportunities for new educational initiatives.