5. Ֆրանսիական և իտալական բուհերի ուսանողները Պատմության ֆակուլտետում
ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետում հյուրընկալվել են օտարերկրյա բուհերի ուսանողներ, որոնց թվում են Սինա Հոսնան (Սայնս Պո համալսարան, Ֆրանսիա) և Մարիդա Դ՛Ալիին (Բոլոնիայի համալսարան, Իտալիա), ովքեր հնարավորություն են ստացել ուսումնասիրելու Հարավային Կովկասի աշխարհաքաղաքական զարգացումներն ու էթնոքաղաքական հակամարտությունները։
Հայոց պատմության ամբիոնի դոցենտ, պ.գ.թ. Մարինե Գևորգյանը, ներկայացնելով կրթական ծրագրերի բովանդակային առանձնահատկությունները և միջազգային լսարանի հետաքրքրությունները, նշեց, որ օտարալեզու դասընթացները հնարավորություն են ընձեռում ուսանողներին վերլուծելու հետխորհրդային տրանսֆորմացիոն գործընթացները և Հայաստանի պետականաշինության առանձնահատկությունները։
«Կրթական ծրագրերի հիմքում դրված է համեմատական վերլուծության մեթոդաբանությունը։ Ուսանողները, հիմնվելով հետխորհրդային այլ տարածաշրջաններում ստացած նախնական գիտելիքների և փորձառության վրա, իրականացնում են քաղաքական ու տնտեսական անցումային մոդելների զուգահեռ հետազոտություններ»,- ընդգծեց Մարինե Գևորգյանը:
Սույն մոտեցումը նպաստում է վերլուծական հմտությունների կատարելագործմանը և քննադատական մտածողության ձևավորմանը՝ հնարավորություն տալով համադրելու տեսական դրույթները տարածաշրջանային իրողությունների հետ։
«Դասընթացների շրջանակում հատուկ շեշտադրում է կատարվում միջազգային իրավունքի առանցքային սկզբունքներին՝ ազգերի ինքնորոշման իրավունքին և տարածքային ամբողջականության հիմնախնդրին։ Էթնոքաղաքական հակամարտությունների ուսումնասիրությունը դիտարկվում է համեմատական կոնֆլիկտաբանության գործիքակազմով՝ զուգահեռներ անցկացնելով Բալկանյան թերակղզու և Մերձավոր Արևելքի նմանատիպ գործընթացների հետ»- ընդգծում է ԵՊՀ դոցենտը։
Տեսական գիտելիքների ամրապնդումն ուղեկցվում է արտալսարանային այցելություններով։ Սումգայիթյան իրադարձությունների և Ցեղասպանության հիմնահարցերի ուսումնասիրության շրջանակում կազմակերպվող այցելությունները, օրինակ, «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» ուսանողներին հնարավորություն են տալիս պատմական իրողությունների վերաբերյալ ստանալու փաստագրական տեղեկություններ։
Օտարերկրյա ուսանողների ներգրավվածությունը վկայում է ֆակուլտետի միջազգային կրթական համագործակցության շրջանակների ընդլայնման և այդ համատեքստում գիտական քննարկումների բաց միջավայրի մասին։ Պատմության ֆակուլտետի օտարալեզու դասընթացները ծառայում են որպես հարթակ ապագա կադրերի մասնագիտական կողմնորոշման և կարողությունների զարգացման համար։

5. Students from French and Italian universities visit YSU History Faculty
The YSU Faculty of History recently welcomed foreign students, including Sina Hosna from Sciences Po (France) and Marida D'Ali from the University of Bologna (Italy), who came to study geopolitical developments and ethnopolitical conflicts in the South Caucasus.
Marine Gevorgyan, Associate Professor at the Chair of Armenian History, PhD, outlined the distinctive features of the faculty's educational programs and the interests of its international audience. She noted that courses taught in foreign languages enable students to analyze post-Soviet transformational processes and the particularities of state-building in Armenia.
"The core of our educational programs is based on comparative analysis. Students draw on the knowledge and experience they have gained in other post-Soviet regions to conduct parallel studies of political and economic transition models," emphasized Gevorgyan.
This approach fosters the development of analytical skills and critical thinking, allowing students to connect theoretical knowledge with regional realities.
"Within the courses, particular emphasis is placed on fundamental principles of international law, including the right of nations to self-determination and the issue of territorial integrity. The study of ethnopolitical conflicts is approached through comparative conflictology, drawing parallels with similar processes in the Balkans and the Middle East," the associate professor added.
Theoretical learning is complemented by extracurricular visits. For example, trips exploring the Sumgait events and the Armenian Genocide provide students with documentary-based insights into historical realities, including visits to the Armenian Genocide Museum-Institute.
The involvement of foreign students reflects the Faculty of History's expanding international educational collaborations and underscores its commitment to fostering an open environment for scholarly discussions. Foreign-language courses at the faculty serve as a platform for professional orientation and the development of essential skills among the next generation of specialists.