5. Հանդիպում Հնաբերդ և Քաղցրաշեն համայնքների աշակերտների հետ
ԵՊՀ մշակութաբանության ամբիոնի վարիչ, «Մշակութաբանություն» բակալավրի ծրագրի ղեկավար, պ․գ․դ․, պրոֆեսոր Համլետ Պետրոսյանը և նույն ամբիոնի պրոֆեսոր, ճ․գ․դ․ Լյուբա Կիրակոսյանը բուհ-դպրոց համագործակցության շրջանակում այցելեցին Արարատի մարզի Հնաբերդ և Քաղցրաշեն համայնքների միջնակարգ դպրոցներ։
Հանդիպման ընթացքում աշակերտներին ներկայացվեցին ամբիոնի կրթական և հետազոտական գործունեության հիմնական ուղղությունները, ինչպես նաև ոլորտում մասնագիտական զարգացման հնարավորությունները։
Պրոֆեսոր Համլետ Պետրոսյանը աշակերտներին ներկայացրեց «Մշակութաբանություն» կրթական ծրագրի բովանդակությունն ու կարևորությունը՝ նշելով, որ ծրագիրը նպատակ ունի ձևավորելու մշակույթի տեսության և պատմության, մշակութային քաղաքականության և ժամանակակից մշակութային գործընթացների ոլորտների մասնագետներ։
Բանախոսների խոսքով՝ ծրագրի շրջանակում մասնագիտական ուսուցումն իրականացվում է հետևյալ հիմնական ուղղություններով՝ մշակույթի տեսություն, մշակույթի պատմություն և քաղաքականություն, ժամանակակից մշակութային գործընթացներ։ Ընդգծվեց, որ ծրագրում ներառված են այնպիսի կարևոր ուղղություններ, ինչպիսիք են մարդաբանությունը, մշակույթի փիլիսոփայությունը, հնագիտությունը, ազգագրությունը, ինչպես նաև համաշխարհային և հայ մշակույթի պատմությունը։
Անդրադառնալով ուսումնառության արդյունքներին՝ կրթական ծրագրի ղեկավարը նշեց, որ շրջանավարտները ձեռք են բերում մշակույթի տեսական վերլուծության, պատմական համատեքստում մշակութային երևույթների գնահատման, ինչպես նաև մշակութաբանական հետազոտությունների իրականացման կարողություններ։ Նրա խոսքով՝ ուսանողները նաև ծանոթանում են մշակութային քաղաքականության սկզբունքներին, կառավարման մեխանիզմներին և մշակութային ժառանգության պահպանման ու հանրահռչակման գործիքներին։
Հ․ Պետրոսյանն ընդգծեց, որ ծրագրի շրջանավարտները կարող են գործունեություն ծավալել պետական կառավարման համակարգում, գիտահետազոտական հաստատություններում, թանգարաններում, մշակութային կենտրոններում, զբոսաշրջային կազմակերպություններում, ինչպես նաև հասարակական և միջազգային կառույցներում։
Հավելենք, որ հանդիպումների շրջանակում ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն՝ դպրոցներում «Պատանի մշակութաբանի» խմբեր ստեղծելու վերաբերյալ: Դրանք Մշակութաբանության ամբիոնի աջակցությամբ կանդրադառնան իրենց համայնքների մշակութային ժառանգության ուսումնասիրությանն ու հանրահռչակմանը։

5. Meeting with students of Hnaberd and Kaghtsrashen communities
Head of the YSU Chair of Culturology, Head of the "Cultural Studies" bachelor's program, Doctor of Historical Sciences, Professor Hamlet Petrosyan, and Professor of the same chair, Doctor of Architectural Sciences Lyuba Kirakosyan, visited secondary schools in the Hnaberd and Kaghtsrashen communities of the Ararat province within the framework of university–school cooperation.
During the meeting, the students were introduced to the main areas of educational and research activity of the chair, as well as to opportunities for professional development in the field.
Professor Hamlet Petrosyan presented the content and significance of the "Cultural Studies" bachelor's program, noting that it aims to train specialists in the fields of cultural theory and history, cultural policy, and contemporary cultural processes.
According to the speakers, the program is structured around the following core areas: cultural theory, cultural history and policy, and contemporary cultural processes. It was emphasized that the curriculum also includes important disciplines such as anthropology, philosophy of culture, archaeology, ethnography, as well as the history of world and Armenian culture.
Addressing learning outcomes, the program head noted that graduates acquire skills in theoretical analysis of culture, assessment of cultural phenomena in historical context, and the implementation of cultural studies research. He also stated that students become familiar with the principles of cultural policy, management mechanisms, and tools for the preservation and promotion of cultural heritage.
Petrosyan emphasized that graduates of the program can pursue careers in public administration, research institutions, museums, cultural centers, tourism organizations, as well as non-governmental and international organizations.
Within the framework of the meetings, an agreement was reached to establish Young Cultural Researcher groups in schools. With the support of the Chair of Culturology, these groups will focus on studying and promoting the cultural heritage of their communities.