5. Պատմաբանը, մանկավարժը, համալսարանականը. պրոֆեսոր Էդիկ Մինասյանը նշում է ծննդյան 70-ամյակը
Պատմության ֆակուլտետում կայացավ Հայոց պատմության ամբիոնի վարիչ, պ.գ.դ., պրոֆեսոր Էդիկ Մինասյանի ծննդյան 70-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառում: Հանդիսության ընթացքում արժևորվեց պատմաբանի բազմամյա գիտամանկավարժական գործունեությունը և ունեցած հարուստ գիտական ժառանգության նշանակությունը։
Պրոֆեսոր Էդիկ Մինասյանի գիտամանկավարժական գործունեությունը սերտորեն կապված է Երևանի պետական համալսարանի հետ, որտեղ նա ձևավորվել և կայացել է որպես պատմաբան ու հետազոտող։ Տասնամյակների ընթացքում նա դասավանդել է պատմագիտական տարբեր առարկաներ, ղեկավարել բազմաթիվ թեկնածուական և հետազոտական աշխատանքներ՝ զգալի ներդրում ունենալով երիտասարդ պատմաբանների կայացման գործում։
ԵՊՀ պրոֆեսորը նշանակալի ներդրում ունի Հայաստանի Հանրապետության նորագույն պատմության, հասարակական-քաղաքական գործընթացների և Հայկական հարցի ուսումնասիրության մեջ։ Նրա գիտական հետաքրքրությունների շրջանակը ներառում է ազգային-ազատագրական շարժումների պատմությունը, քաղաքական պատմությունը, ինչպես նաև հասարակական մտքի զարգացումը։ Պատմաբանի աշխատություններն առանձնանում են աղբյուրագիտական հարուստ հիմքով, վերլուծական մոտեցմամբ և արդիական խնդիրների խորքային մեկնաբանությամբ։
ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան Մխիթար Գաբրիելյանն անդրադարձավ պրոֆեսոր Մինասյանի գործունեությանը՝ կարևորելով նրա դերը ֆակուլտետի կրթական և գիտական առաջընթացի գործում:
ԵՊՀ պրոռեկտոր Միքայել Հովհաննիսյանը, շնորհավորելով հոբելյարին, բարձր գնահատեց նրա՝ տասնամյակների նվիրումը համալսարանին: Ի նշանավորումն գիտամանկավարժական վաստակի՝ ԵՊՀ պրոռեկտորը Էդիկ Մինասյանին հանձնեց շնորհակալագիր՝ ընդգծելով, որ այն պրոֆեսորի կատարած ծավալուն աշխատանքի և համալսարանական կյանքում ունեցած մեծ ավանդի հերթական հավաստումն է:
Հայագիտության ասպարեզում ունեցած բազմամյա վաստակի համար պրոֆեսոր Էդիկ Մինասյանը ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի կողմից պարգևատրվեց «Մովսես Խորենացի» հուշամեդալով:
ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի կողմից հոբելյարին հանձնվեց ԵՊՀ անվանական ժամացույց՝ որպես երախտագիտության տուրք վաստակաշատ համալսարանականին։
Միջոցառման շրջանակում ներկայացված զեկուցումները, որոնք նվիրված էին պրոֆեսորի՝ հայոց նորագույն պատմության, սփյուռքագիտության և հայ կանանց հերոսամարտի պատմության ուսումնասիրության մեջ ներդրած ավանդին, ամփոփեցին պրոֆեսորի բազմամյա գիտական ուղին: Զեկուցողները բարձր գնահատեցին Էդիկ Մինասյանի աշխատությունների գիտական արժեքն ու դրանց կարևորությունը պատմագիտության արդի խնդիրների լուսաբանման գործում:
Հանդիսությունն ավարտվեց Էդիկ Մինասյանի շնորհակալական խոսքով, որով նա իր երախտագիտությունը հայտնեց ներկաներին՝ բարձր գնահատանքի՝ իր ինչպես գիտակրթական, այնպես էլ մանակավարժական աշխատանքի արժևորման համար։

A jubilee event dedicated to the 70th anniversary of Professor Edik Minasyan, Doctor of Historical Sciences and Head of the Chair of Armenian History at the Faculty of History, was held at the faculty. The ceremony highlighted the historian's many years of academic and pedagogical service, as well as the significance of his extensive scholarly legacy.
Professor Edik Minasyan's academic and pedagogical career has been closely associated with Yerevan State University, where he was trained and established as a historian and researcher. Over the decades, he has taught various historical disciplines and supervised numerous doctoral and research projects, making a substantial contribution to the professional development of young historians.
The YSU professor has made a significant contribution to the study of the contemporary history of the Republic of Armenia, socio-political processes, and the Armenian Question. His scholarly interests encompass the history of national liberation movements, political history, and the development of social thought. The historian's works are distinguished by their rich source base, analytical approach, and in-depth interpretation of contemporary issues.
Dean of the YSU Faculty of History, Mkhitar Gabrielyan, reflected on Professor Minasyan's professional activity, emphasizing his role in the advancement of the faculty.
YSU Vice-Rector Mikayel Hovhannisyan, congratulating the jubilee celebrant, highly praised his decades-long dedication to the university. In recognition of his academic and pedagogical achievements, the vice-rector presented Edik Minasyan with a certificate of appreciation and noted that it stands as further acknowledgment of the professor's extensive work and significant contribution to university life.
For his longstanding contributions to Armenian studies, Professor Edik Minasyan was awarded the Movses Khorenatsi commemorative medal by the Institute of History of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia.
The YSU Faculty of History presented the jubilee celebrant with a YSU commemorative watch as a token of gratitude to the distinguished university scholar.
The event also featured presentations on the professor's contributions to the study of modern Armenian history, Diaspora studies, and the history of Armenian women's heroic struggle, summarizing his many years of scholarly activity. The speakers highly appreciated the academic value of Edik Minasyan's works and their importance in addressing contemporary issues in historiography.
The ceremony concluded with remarks by Edik Minasyan, who expressed his gratitude to those present for their high appreciation and recognition of both his academic and pedagogical work.