5. ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի ուսանողները՝ «Թանգարանների գիշեր» համաեվրոպական միջոցառման կամավորներ
Մայիսի 16-ին մեկնարկած «Թանգարանների գիշեր» համաեվրոպական միջոցառումը Երևանում և մարզերում կրկին համախմբեց հազարավոր մշակութասերների: Արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ տարեցտարի ընդլայնվող այս տոնին իրենց մասնակցությունն ունեցան ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի 42 կամավոր ուսանողներ՝ ստանձնելով այցելուների և պատմամշակութային ժառանգության միջև հաղորդակցության կամուրջ դառնալու առաքելությունը:
Ամենամյա այս իրադարձությունը կարևոր հարթակ է հասարակության մշակութային գիտակցության բարձրացման, ինչպես նաև թանգարանները որպես կենդանի գիտակրթական միջավայրեր վերաիմաստավորելու գործում: Միջոցառման շրջանակում անցկացվող թեմատիկ ցուցադրությունները, ինտերակտիվ ծրագրերն ու մասնագիտական հանդիպումները ոչ միայն հանրայնացնում են մշակութային արժեքները, այլև ընդլայնում հանրային մասնակցության շրջանակները:
ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետը շարունակաբար կարևորում է թանգարանագիտության և թանգարանային գործի ուսումնառությունը՝ տեսական կրթությունը համադրելով գործնական փորձառության հետ։ Ուսանողների ներգրավվածությունը նման նախաձեռնություններում հնարավորություն է տալիս նրանց ձեռք բերելու մասնագիտական նոր հմտություններ, ծանոթանալու թանգարանային աշխատանքի առանձնահատկություններին և ամրապնդելու բուհ–թանգարան համագործակցությունը։
Այս տարի «Թանգարանների գիշեր» միջոցառման շրջանակում ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի ուսանողներն ակտիվորեն ներգրավվել են հանրապետության մի շարք հեղինակավոր թանգարանների աշխատանքներում: Կամավորական առաքելությամբ համալսարանականներն իրենց աջակցությունն են բերել Հայաստանի պատմության թանգարանին, Մատենադարանին, «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանին, Ավետիք Իսահակյանի և Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարաններին, Գաֆէսճեան թանգարան-հիմնադրամին, Երևանի պատմության և Երևանի ժամանակակից արվեստի թանգարաններին, Հայաստանի գինու պատմության թանգարանին ու Օրբելի եղբայրների թանգարանին:
Հայաստանի պատմության թանգարանի կամավոր Ֆենյա Լազարյանը նշում է, որ «Թանգարանների գիշեր» միջոցառման շրջանակում թանգարանում կամավորական աշխատանքը միաժամանակ եղել է և՛ ոգևորիչ, և՛ մեծ պատասխանատվություն պահանջող փորձառություն։ Նրա խոսքով՝ այցելուների մեծ հոսքի պայմաններում ուսանողները հնարավորություն են ունեցել համալսարանում ստացած տեսական գիտելիքները կիրառելու իրական թանգարանային միջավայրում, ինչը կարևոր մասնագիտական փորձ է դարձել յուրաքանչյուրի համար։ Նա ընդգծում է նաև, որ միջոցառումը հնարավորություն է տվել ներսից զգալու թանգարանի աշխատանքային մթնոլորտը, ինչպես նաև գործնականում ծանոթանալու մշակութային հաղորդակցության առանձնահատկություններին, թանգարանի ներքին կանոնակարգին և մասնագիտական էթիկայի սկզբունքներին։
Ուսանողներն աջակցել են այցելուների ընդունելությանը, ցուցադրությունների մեկնաբանությանը, էքսկուրսիաներ անցկացնելուն, ինչպես նաև կազմակերպական այլ հարցերում։ Թանգարանների ներկայացուցիչների դրական արձագանքները փաստում են, որ նրանց ակտիվ և պատասխանատու մասնակցությունը մեծապես նպաստել է միջոցառման հաջողությանը և արդյունավետ անցկացմանը։

5. YSU Faculty of History students volunteer in Europe-wide Night of Museums initiative
The Europe-wide Night of Museums initiative, which launched on May 16, once again brought together thousands of culture lovers in Yerevan and Armenia's provinces. For the second consecutive year, 42 volunteer students from the YSU Faculty of History participated in the expanding annual event, serving as a bridge between visitors and historical and cultural heritage.
The annual initiative serves as an important platform for raising public cultural awareness and reimagining museums as dynamic educational and research environments. Thematic exhibitions, interactive programs, and professional discussions organized within the framework of the event not only promote cultural values but also expand the scope of public engagement.
The YSU Faculty of History prioritizes the study of museology and museum work through combining theoretical education with practical experience. Student participation in such initiatives provides opportunities to acquire new professional skills, become familiar with the specifics of museum work, and strengthen cooperation between universities and museums.
This year, within the framework of the Night of Museums initiative, students from the YSU Faculty of History actively contributed to the work of several leading museums across Armenia. As volunteers, the students supported the History Museum of Armenia, the Matenadaran, the Erebuni Historical and Archaeological Reserve-Museum, the House-Museums of Avetik Isahakyan and Aram Khachaturian, the Cafesjian Museum Foundation, the Yerevan History Museum, the Yerevan Museum of Modern Art, the Armenia Wine History Museum, and the Orbeli Brothers Museum.
Fenya Lazaryan, a volunteer at the History Museum of Armenia, noted that volunteering during the Night of Museums initiative was both an inspiring experience and one that required considerable responsibility. According to her, the large number of visitors enabled students to apply the theoretical knowledge acquired at the university in a real museum environment, providing professional experience for each participant. She also emphasized that the initiative offered an opportunity to experience the museum's working atmosphere from within and gain practical insight into cultural communication, internal museum regulations, and the principles of professional ethics.
The students assisted with visitor reception, interpretation of exhibitions, conducting tours, and other organizational tasks. Positive feedback from museum representatives indicated that the students' active and responsible participation significantly contributed to the successful and effective implementation of the initiative.