5. Հեթումյանների դինաստիայի հռչակման 800-ամյակին նվիրված ինտերակտիվ խաղ-մրցույթը մեկնարկել է
Պատմության ֆակուլտետում մեկնարկել է Հեթումյանների դինաստիայի հռչակման 800-ամյակին նվիրված ինտերակտիվ խաղ-մրցույթը, որին մասնակցում են ՀՀ տարբեր մարզերի և Երևանի հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների աշակերտներից կազմված թիմեր։ Մրցույթը միտված է պատմության և մշակութային ժառանգության հանրայնացմանը և դպրոցականների շրջանում հայոց պատմության նկատմամբ հետաքրքրության խթանմանը։
Նախաձեռնության շրջանակում մասնակիցները հնարավորություն ունեն նորարարական և ինտերակտիվ ձևաչափերով բացահայտելու Կիլիկյան Հայաստանի պատմությունը, Հեթումյանների իշխանավարման շրջանի քաղաքական, մշակութային և պետականակերտ գործընթացները, ինչպես նաև խորացնելու իրենց գիտելիքները միջնադարյան հայկական պետականության վերաբերյալ։
Խաղ-մրցույթի թիմային խաղերի առաջին փուլին մասնակցել են քսանութ թիմեր Երևան քաղաքի, Արարատի, Կոտայքի, Արմավիրի, Շիրակի, Լոռու և հանրապետության այլ մարզերի դպրոցներից ու միջին մասնագիտական կրթական հաստատություններից՝ ապահովելով ծրագրի լայն աշխարհագրություն և ակտիվ ներգրավվածություն։
Առաջին փուլի արդյունքներով հաղթող են ճանաչվել Երևանի Ս. Գևորգյանի անվան №189 ավագ դպրոցի, Երևանի №109 ավագ դպրոցի, Չարենցավան քաղաքի Մ. Մաշտոցի անվան ավագ դպրոցի, Մասիս քաղաքի թիվ 5 ավագ դպրոցի, Արագածավանի №1 միջնակարգ դպրոցի, Բալահովիտի Ի․ Վիրաբյանի անվան միջնակարգ դպրոցի, Փարաքարի միջնակարգ դպրոցի, Ախուրյանի №2 հիմնական դպրոցի, Ալավերդու №12 հիմնական դպրոցի, Կոտայքի և Արարատի տարածաշրջանային պետական քոլեջների  թիմերը, որոնք կշարունակեն իրենց մասնակցությունը մրցույթի հաջորդ փուլերում։
Նշենք, որ լավագույն արդյունք ցուցաբերած և երկրորդ տեղը զբաղեցրած Գավառի Հ․ Թումանյանի անվան №3 հիմնական դպրոց և Փոքր Վեդու միջնակարգ դպրոցի թիմերը ևս հնարավորություն են ստացել մասնակցելու մրցույթի հաջորդ փուլին։
Խաղ-մրցույթի փուլերը ներառում են պատմագիտական հարցաշարեր, թիմային քննարկումներ, տրամաբանական առաջադրանքներ և պատմական իրադարձությունների վերարտադրման տարրեր, որոնք միաժամանակ նպաստում են մասնակիցների վերլուծական մտածողության, համագործակցային աշխատանքի և արագ կողմնորոշվելու հմտությունների զարգացմանը։
Հատկանշական է, որ խաղ-մրցույթի կազմակերպական աշխատանքներում որպես կամավորներ ակտիվ ներգրավված են եղել նաև Պատմության ֆակուլտետի բակալավրիատի և մագիստրատուրայի ուսանողները, որոնց մասնակցությունը կարևոր դեր է ունեցել նախաձեռնության արդյունավետ կազմակերպման և ընթացքի ապահովման գործում։
Նման նախաձեռնությունները կարևոր դեր ունեն պատմության ուսուցման ժամանակակից մեթոդների կիրառման, դպրոց-բուհ կապի ամրապնդման և երիտասարդ սերնդի պատմական գիտակցության ձևավորման գործընթացում։

5. Interactive competition dedicated to 800th anniversary of Hetumid Dynasty launched
An interactive competition dedicated to the 800th anniversary of the proclamation of the Hetumid dynasty has been launched at the Faculty of History, bringing together teams from general education schools in Yerevan and various provinces of Armenia. The competition aims to promote history and cultural heritage while fostering greater interest in Armenian history among schoolchildren.
As part of the initiative, participants are given the opportunity to explore the history of Cilician Armenia, the political, cultural, and state-building processes of the Hetumid period, and deepen their knowledge of medieval Armenian statehood through innovative and interactive formats.
Twenty-eight teams from schools and secondary vocational education institutions in Yerevan, the Ararat, Kotayk, Armavir, Shirak, and Lori provinces, as well as other parts of the country, participated in the first stage of the team-based competition, ensuring broad geographic representation and active engagement in the program.
Based on the results of the first stage, the winning teams were those representing Yerevan S. Gevorgyan High School No. 189, Yerevan High School No. 109, M. Mashtots High School of Charentsavan, Masis High School No. 5, Aragatsavan Secondary School No. 1, I. Virabyan Secondary School in Balahovit, Parakar Secondary School, Akhuryan Basic School No. 2, Alaverdi Basic School No. 12, and the Kotayk and Ararat Regional State Colleges. These teams will continue their participation in the next stages of the competition.
The teams of H. Tumanyan Basic School No. 3 of Gavar and Pokr Vedi Secondary School, which demonstrated strong results and placed second, have also qualified for the next stage of the competition.
The competition stages include history quizzes, team discussions, logical problem-solving tasks, and elements of historical reenactment, all of which contribute to the development of participants' analytical thinking, teamwork, and rapid decision-making skills.
Notably, bachelor's and master's students at the Faculty of History were actively involved in the competition organizational work as volunteers, playing an important role in ensuring the initiative's effective implementation.
Such initiatives play an important role in applying modern methods of history education, strengthening school-university cooperation, and fostering historical awareness among the younger generation.