5. Հայտնի են «Հեթումյանների դինաստիայի հռչակման 800-ամյակին» նվիրված խաղ-մրցույթի եզրափակիչ անցած թիմերը
Հայտնի են «Հեթումյանների դինաստիայի հռչակման 800-ամյակին» նվիրված խաղ-մրցույթի եզրափակիչ անցած թիմերը
ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի նախաձեռնությամբ մեկնարկած «Հեթումյանների դինաստիայի հռչակման 800-ամյակին» նվիրված ինտերակտիվ խաղ-մրցույթի շրջանակում կայացավ կիսաեզրափակիչ փուլը, որին մասնակցեցին հանրակրթական և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների 13 թիմեր։
Կիսաեզրափակիչ փուլի հարցերը վերաբերում էին Կիլիկյան Հայաստանի պատմության տարբեր ոլորտների։ Մասնակիցները պատասխանեցին Կիլիկիայի պատմական աշխարհագրությանը, միջազգային պայմանագրերին, եկեղեցական ժողովներին, ինչպես նաև քաղաքական, ռազմական և մշակութային պատմությանը վերաբերող հարցերի։
Առաջադրանքները պահանջում էին ոչ միայն փաստական գիտելիքների իմացություն, այլև պատմական իրադարձությունների միջև կապեր գտնելու, վերլուծելու և արագ կողմնորոշվելու կարողություններ։ Թիմերը ցուցադրեցին պատրաստվածության բարձր մակարդակ՝ ապահովելով հետաքրքիր և մրցակցային պայքար։
Կիսաեզրափակիչ փուլի արդյունքներով մրցույթի եզրափակիչ փուլ անցան Երևանի Սամվել Գևորգյանի անվան թիվ 189 ավագ դպրոցի, ՀՀ Արարատի մարզի Փոքր Վեդու Մ. Հովհաննիսյանի անվան միջնակարգ դպրոցի, Արարատի տարածաշրջանային պետական քոլեջի, Փարաքարի միջնակարգ դպրոցի և Ախուրյանի թիվ 2 հիմնական դպրոցի թիմերը։ Մրցույթի եզրափակիչ փուլում պայքարը կշարունակեն մասնակից 13 թիմերից 5-ը:
Խաղ-մրցույթի նպատակն է խթանել երիտասարդների հետաքրքրությունը հայոց պատմության և մասնավորապես Կիլիկյան Հայաստանի պատմության նկատմամբ, նպաստել պատմական գիտելիքների խորացմանը, ինչպես նաև զարգացնել վերլուծական մտածողության, համագործակցության և թիմային աշխատանքի հմտությունները։
Հատկանշական է, որ խաղ-մրցույթի կազմակերպման և իրականացման հիմնական աշխատանքները կատարել են ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի կամավոր ուսանողներն ու շրջանավարտները՝ Պատմության ֆակուլտետի, Ընդունելության և դիմորդների հետ տարվող աշխատանքների կենտրոնի նախաձեռնությամբ և աջակցությամբ։ Կամավորները ներգրավվել են մրցույթի նախապատրաստական, բովանդակային և կազմակերպչական տարբեր փուլերում՝ ապահովելով դրանց արդյունավետ և բարձր մակարդակով անցկացումը։ Այս կարևոր հանգամանքը ևս մեկ անգամ ընդգծում է Պատմության ֆակուլտետի ուսանողների և շրջանավարտների պատասխանատվությունն ու նախաձեռնողականությունը։
Մրցույթի եզրափակիչ փուլը կկայանա ս․թ․ հունիսի 29-ին Հայաստանի գինու պատմության թանգարանում, որտեղ կորոշվի հաղթող թիմը և կամփոփվի Կիլիկյան Հայաստանի պատմությանը նվիրված խաղի ամբողջ ընթացքը:

5. Teams advancing to final round of competition marking the 800th anniversary of the Hethumid Dynasty announced
Teams advancing to final round of competition marking the 800th anniversary of the Hethumid Dynasty announced
June 10, 2026
The semifinal round of the interactive competition commemorating the 800th anniversary of the proclamation of the Hethumid Dynasty has concluded. Organized at the initiative of the YSU Faculty of History, the competition brought together 13 teams representing general and vocational education institutions.
The semifinal stage focused on various aspects of the history of the Armenian Kingdom of Cilicia. Participants were tested on topics including the historical geography of Cilicia, international treaties, ecclesiastical councils, and the kingdom's political, military, and cultural development.
Designed to assess both knowledge and critical thinking, the competition challenged participants to analyze historical processes, identify connections between events, and respond effectively under time constraints. The teams demonstrated a high level of preparation and engagement, contributing to a dynamic and competitive semifinal round.
Based on the results, five teams have advanced to the final round of the competition: Samvel Gevorgyan High School No. 189 (Yerevan), M. Hovhannisyan Secondary School of Pokr Vedi (Ararat Province), Ararat Regional State College, Parakar Secondary School, and Akhuryan Basic School No. 2.
The initiative competition aims to promote interest in Armenian history among young people, with a particular focus on the Armenian Kingdom of Cilicia, while encouraging the development of analytical thinking, collaboration, and teamwork skills.
A significant portion of the competition's planning and implementation was carried out by volunteer students and alumni of the YSU Faculty of History, with the support of the Faculty of History and the Center for Admissions and Applicant Affairs. Volunteers contributed to various stages of the project, including content development, preparation, and event coordination, helping ensure the successful delivery of the competition. Their involvement reflects the strong sense of initiative, responsibility, and community engagement fostered within the faculty.
The final round will take place on June 29 at the Armenian Wine History Museum, where the winning team will be determined and the competition dedicated to the history of the Armenian Kingdom of Cilicia will officially conclude.