5. «ԱՄՆ ազգային ինքնության կերպափոխությունը 19–րդ դարի երկրորդ կեսին․ տնտեսական և սոցիալական համացանցի լույսով» թեմայով զեկուցում
«ԱՄՆ ազգային ինքնության կերպափոխությունը 19–րդ դարի երկրորդ կեսին․ տնտեսական և սոցիալական համացանցի լույսով» թեմայով զեկուցում
Հինգշաբթի, դեկտեմբեր 4, 2025
Ս.թ. դեկտեմբերի 4-ին՝ ժամը 14:30-ին, ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետում Համաշխարհային պատմության ամբիոնի ասպիրանտ Աննա Պետրոսյանը կներկայացնի «ԱՄՆ ազգային ինքնության կերպափոխությունը 19–րդ դարի երկրորդ կեսին․ տնտեսական և սոցիալական համացանցի լույսով» թեմայով զեկուցում։
Զեկուցման ընթացքում ԵՊՀ ասպիրանտը կներկայացնի քաղաքացիական պատերազմից հետո ԱՄՆ տնտեսական խորքային վերափոխումները, որոնք ձևավորեցին երկրի սոցիալական կառուցվածքը և ազգային ինքնագիտակցությունը։ Արդյունաբերական արտադրության աճը, երկաթուղային և հաղորդակցական ցանցերի ընդլայնումը, ինչպես նաև տրեստների ու կորպորատիվ կապիտալիզմի ձևավորումը նոր տնտեսական համակարգի կայացման հիմնական գործոններն էին։

5. Lecture: "Transformation of US National Identity in the Second Half of the 19th Century in the Light of Economic and Social Networks"
Lecture: "Transformation of US National Identity in the Second Half of the 19th Century in the Light of Economic and Social Networks"
Thursday, december 4, 2025
On December 4, 2025, at 2:30 p.m., Anna Petrosyan, a postgraduate student at the Chair of World History, Faculty of History, Yerevan State University, will deliver a lecture titled "Transformation of US National Identity in the Second Half of the 19th Century in the Light of Economic and Social Networks".
During the lecture, the postgraduate student will discuss the profound economic transformations in the United States following the Civil War, which shaped the country's social structure and national consciousness. Topics will include the expansion of industrial production, the growth of railway and communication networks, and the emergence of trusts and corporate capitalism, which were key factors in the establishment of a new economic system.