5. Պալացկու անվան համալսարանի գործընկերները՝ ԵՊՀ ռուս բանասիրության ֆակուլտետում
ԵՊՀ ռուս բանասիրության ֆակուլտետում ընթացիկ տարվա մայիսին «Erasmus+» ակադեմիական շարժունության ծրագրի շրջանակում հյուրընկալվել էր Պալացկու անվան համալսարանի (Օլոմոուց, Չեխիա) բանասիրական ֆակուլտետի պատվիրակությունը։
Պատվիրակության կազմում էին սլավոնագիտության ամբիոնի վարիչ Իվանա Դոբրոտովան և ամբիոնի դասախոս Զդենկա Վիխոդիլովան։
Այցը երկու համալսարանների միջև վերջին տարիներին հաջողությամբ զարգացող ակտիվ համագործակցության շարունակությունն էր։ Հիշեցնենք, որ ապրիլին Ռուս բանասիրության ֆակուլտետի դեկան Դիանա Գազարովան աշխատանքային այցով հյուրընկալվել էր Պալացկու անվան համալսարանում:
Այցի ծրագրում ներառված էին ակադեմիական և աշխատանքային մի շարք միջոցառումներ։ Բանասիրական ֆակուլտետի ուսանողները լսեցին համեմատական տիպաբանության վերաբերյալ դասախոսություն՝ նվիրված ռուսերենի և չեխերենի համադրական վերլուծությանը: Այն մեծ հետաքրքրություն առաջացրեց ուսանողների շրջանում՝ վերածվելով սլավոնական լեզվաբանության՝ մասնագիտական արդի հարցերի քննարկման հարթակի։
Առանձնահատուկ ուշադրություն դարձվեց Պալացկու անվան համալսարանի բանասիրական ֆակուլտետի կրթական ծրագրերի ներկայացմանը։ Չեխ գործընկերները ուսանողներին տեղեկացրին ուսման հնարավորությունների, ակադեմիական շարժունության ծրագրերի և միջազգային նախագծերի մասին, որոնց կարող են մասնակցել ԵՊՀ ուսանողները։
Աշխատանքային հանդիպումների ընթացքում երկու համալսարանների ներկայացուցիչները քննարկեցին ընթացիկ համագործակցության արդյունքները, ուսանողների փոխանակման ծրագրերին առնչվող հարցերը, ինչպես նաև համատեղ կրթական և գիտական նախաձեռնությունների հետագա զարգացման հեռանկարները։
Պալացկու անվան համալսարանի գործընկերների հետ մասնագիտական բովանդակալից երկխոսությունը, հետաքրքիր դասախոսությունները արդյունավետ համագործակցության վառ օրինակ են: Ձևավորված գործընկերային հարաբերությունները հետագայում էլ ավելի կնպաստեն միջազգային ակադեմիական կապերի ամրապնդմանն ու համատեղ նոր ծրագրերի իրականացմանը։
Հավելենք, որ երկու ֆակուլտետների համագործակցությունն իրացվում է ինչպես դասախոսների, այնպես էլ ուսանողական շարժունության միջոցով: Ներկայումս ԵՊՀ ռուս բանասիրության ֆակուլտետում ուսումնառում է Օլոմոուցից ժամանած մեկ, իսկ չեխական համալսարանում՝ ԵՊՀ երկու ուսանողուհի:

The YSU Faculty of Russian Philology hosted a delegation from the Faculty of Arts of Palacký University Olomouc, Czech Republic, under the Erasmus+ academic mobility program.
The delegation included Ivana Dobrotová, Head of the Department of Slavonic Studies, and Zdenka Vychodilová, a lecturer at the same department.
The visit continued the active cooperation that the two universities have developed in recent years. In April, Dean of the YSU Faculty of Russian Philology Diana Gazarova paid a working visit to Palacký University.
The program included a series of academic and professional meetings. Students of the Faculty of Philology attended a lecture on comparative typology, focusing on a comparative analysis of Russian and Czech. The lecture generated considerable interest among students and evolved into a platform for discussing current issues in Slavic linguistics.
The delegation also presented the academic programs offered by the Faculty of Arts of Palacký University. The Czech partners informed students about study opportunities, academic mobility programs, and international projects in which YSU students may participate.
During meetings, representatives of the two universities reviewed the progress of their cooperation, discussed student exchange programs, and explored prospects for the further development of joint educational and research initiatives.
The substantive professional dialogue with colleagues from Palacký University and the engaging lectures provided a clear example of effective academic cooperation. The established partnership is expected to further strengthen international academic ties and support the implementation of new joint initiatives.
The partnership between the two faculties includes both faculty and student mobility programs. Currently, one student from Olomouc is studying at the YSU Faculty of Russian Philology, while two YSU students are studying at the Czech university.