4. Սոցիոլոգիայի տեսության և պատմության ամբիոն
Սոցիոլոգիայի տեսության և պատմության ամբիոնը հիմնադրվել է 2011 թ․: Ամբիոնի կազմավորումը հիմնարար սոցիոլոգիական հետազոտությունների իրականացման ինստիտուցիոնալ հնարավորություն էր, խթան՝ կիրառական սոցիոլոգիական հետազոտություններին զուգահեռ՝ տեսական և պատմասոցիոլոգիական ուսումնասիրությունների իրականացման համար:
Սոցիոլոգիայի տեսության և պատմության ամբիոնի գիտական և ուսումնական գործունեության հիմնական ուղղություններն են սոցիոլոգիական տեսությունները, սոցիոլոգիայի պատմությունը (հատկապես հայ սոցիոլոգիայի), միջին մակարդակի տեսությունները, ինքնության հիմնահարցերն ու տարածության (քաղաքային, գյուղական) հիմնախնդիրները:
Ամբիոնի աշխատակիցները ներգրավված են գիտական դրամաշնորհային ծրագրերում, հեղինակել են գիտահետազոտական բազմաթիվ աշխատություններ և ուսումնամեթոդական ձեռնարկներ: Հիշատակելի են «Հայ սոցիոլոգիական մտքի անթոլոգիա», «Հայ սոցիոլոգիայի պատմություն (XIX դարավերջ-XX դարասկիզբ)» և «Գերմանական սոցիոլոգիական միտքը» ԵՊՀ հրատարակությունները:
Ամբիոնը միջազգային մակարդակում համագործակցում է գիտակրթական տարբեր հաստատությունների հետ, որոնց թվում՝ Հումբոլդի (Գերմանիա), Պոտսդամի (Գերմանիա), Ֆրիբուրգի (Շվեյցարիա), Օքսֆորդի համալսարանները (Միացյալ Թագավորություն), Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցը (ՌԴ), Մոգիլյովի պետական համալսարանը (Բելառուս), Սանկտ Պետերբուրգի ֆինանսատնտեսական ակադեմիան (ՌԴ), Թբիլիսիի Ի. Ջավախիշվիլիի անվան պետական համալսարանը (Վրաստան), Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Վոլոգդայի գիտական կենտրոնը և այլն։
Սոցիոլոգիայի տեսության և պատմության ամբիոնի ամբիոնի վարիչն է սոցիոլոգիական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Հարություն Վերմիշյանը։
Ամբիոնն իրականացնում է «Սոցիոլոգիա» բակալավրիատական և «Մարդկային ռեսուրսների կառավարում (հեռակա)» մագիստրոսական կրթական ծրագրերը։

4. Chair of Theory and History of Sociology
The Chair of Theory and History of Sociology was established in 2011. Its establishment provided an institutional framework for conducting fundamental sociological research and served as a stimulus for carrying out theoretical and historical-sociological studies alongside applied sociological research.
The main areas of the chair's academic and research activities include sociological theories, the history of sociology (particularly Armenian sociology), mid-level theories, identity issues, and spatial problems (urban and rural).
The academic staff are actively involved in scientific grant projects and have authored many research publications and educational manuals. Notable publications include "Anthology of Armenian Sociological Thought", "History of Armenian Sociology (Late 19th–Early 20th Century"), and "German Sociological Thought", all published by Yerevan State University.
The chair maintains international cooperation with various scientific and educational institutions, including Humboldt University (Germany), University of Potsdam (Germany), University of Fribourg (Switzerland), University of Oxford (United Kingdom), Higher School of Economics (Russia), Mogilev State University (Belarus), Saint Petersburg State University of Economics (Russia), Ivane Javakhishvili Tbilisi State University (Georgia), and the Vologda Research Center of the Russian Academy of Sciences, among others.
The Chair of Theory and History of Sociology is headed by Associate Professor Harutyun Vermishyan, PhD in Sociology.
It offers the "Sociology" bachelor’s program and the part-time "Human Resource Management" master’s program.