4. Մորոզովա Ելենա Վասիլիի
Ելենա Վասիլիի Մորոզովան փիլիսոփայական գիտությունների դոկտոր է, Կուբանի պետական համալսարանի (ՌԴ, Կրասնոդար) պետական քաղաքականության և պետական կառավարման ամբիոնի պրոֆեսոր։
Պրոֆեսոր Մորոզովան ազդեցիկ քաղաքագետ է, որն ակտիվորեն աշխատում է հանրային քաղաքականության և պետական կառավարման ոլորտներում ինչպես ակադեմիական, այնպես էլ գործնական միջավայրերում։ Նրա գործունեությունը ներառում է մասնագետների պատրաստում, փորձագիտական աշխատանք, միջազգային նախագծեր և գիտական կարևոր հրապարակումներ։ Նա ղեկավարում է Հանրային քաղաքականության և պետական կառավարման գիտական դպրոցը։
Պրոֆեսոր Ե. Վ. Մորոզովայի հետ համագործակցությունը սկսվել է 2002 թվականից՝ «ՄակԱրթուրներ» հիմնադրամի համատեղ նախագծերի շրջանակում, իսկ 2016–2017 թթ. շարունակվել է «Եվրոպայի ընկալումը երիտասարդների շրջանում ժամանակակից աշխարհաքաղաքական ձևափոխությունների համատեքստում (Կրասնոդարի և Երևանի օրինակի վրա)» նախագծի շրջանակում։
2025 թվականի սեպտեմբերից Ե. Վ. Մորոզովան Երևանի պետական համալսարանի սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի հրավիրյալ պրոֆեսոր է «Հայաստանի խոշորացված համայնքներում տարածքային կառավարման սոցիալ-տարածքային պրակտիկաներ» գիտական նախագծի շրջանակում։
Նրա գիտական հրապարակումներից են՝
• Միրոշնիչենկո Ի. Վ., Մորոզովա Ե. Վ., Ռուսիա Ն. Տ. - Ոչ նյութական ռեսուրսները գյուղական տարածքների զարգացման քաղաքականության մեջ․ հնարավորությունների բուրգ։ – Polis. Քաղաքական հետազոտություններ, 2025, N1, էջ 101–117։ DOI: 10.17976/jpps/2025.01.08
• Մորոզովա Ե. Վ., Միրոշնիչենկո Ի. Վ. - Ավանդույթներն ու նորարարությունները Ռուսաստանի գյուղական քաղաքականության մեջ. կազակության պոտենցիալը։ – Polis. Քաղաքական հետազոտություններ, 2023, N5, էջ 66–87։ DOI: 10.17976/jpps/2023.05.05
• Մորոզովա Ե. Վ., Միրոշնիչենկո Ի. Վ., Սեմենենկո Ի. Ս. - Գյուղական համայնքների զարգացումը․ ինքնության քաղաքականության պոտենցիալը։ – Polis. Քաղաքական հետազոտություններ, 2020, N3, էջ 56–77։ DOI: 10.17976/jpps/2020.03.05

4. International Collaborations
Elena V. Morozova is Doctor of Philosophy and Professor at the Department of Public Policy and Public Administration of Kuban State University in Krasnodar, Russian Federation.
Professor Morozova is an influential Russian political scientist, actively engaged in public policy and public administration both in academic and practical spheres. Her activities encompass personnel training, expert consulting, international projects, and significant scientific publications. She leads the academic school “Public Policy and Public Administration.”
Collaboration with Professor E. V. Morozova began in 2002 within joint projects supported by the MacArthur Foundation, and continued in 2016–2017 within the project “Perception of Europe Among Youth in the Context of Contemporary Geopolitical Transformations (Based on Materials from Krasnodar and Yerevan).”
Since September 2025, Professor Morozova has been a visiting professor at the Faculty of Sociology of Yerevan State University within the research project “Socio-territorial Practices of Territorial Governance in Enlarged Communities of Armenia.”
Selected Scientific Publications:
• Miroshnichenko I.V., Morozova E.V., Rusiya N.T. - Intangible Resources in Rural Development Policy: A Pyramid of Opportunities. – Polis. Political Studies. 2025. No.1. pp. 101–117. DOI: 10.17976/jpps/2025.01.08
• Morozova E.V., Miroshnichenko I.V. - Traditions and Innovations in Rural Development Policy in Russia: The Potential of the Cossacks. – Polis. Political Studies. 2023. No.5. pp. 66–87. DOI: 10.17976/jpps/2023.05.05