5. Համագործակցություն ԵՊՀ-ի և Թունիսի համալսարանի միջև՝ «ՍՕՍ-Մանկական գյուղեր» հայկական բարեգործական հիմնադրամի նախաձեռնությամբ
Համագործակցություն ԵՊՀ-ի և Թունիսի համալսարանի միջև՝ «ՍՕՍ-Մանկական գյուղեր» հայկական բարեգործական հիմնադրամի նախաձեռնությամբ
Մայիս 7, 2025
Թունիսում կայացավ «Ընտանիք յուրաքանչյուր երեխայի համար» խորագրով միջազգային կոնգրես՝ նվիրված ապաինստիտուցիոնալացման մարտահրավերներին։ Կոնգրեսին ելույթով հանդես եկավ «ՍՕՍ-Մանկական գյուղեր» հայկական բարեգործական հիմնադրամի շահերի պաշտպանության մասնագետ, Սոցիալական աշխատանքի և սոցիալական տեխնոլոգիաների ամբիոնի ասիստենտ Լիանա Մկրտչյանը։
Միջազգային այս հարթակը միավորեց 14 երկրի ավելի քան 100 մասնագետների՝ որոշում կայացնողների, հետազոտողների, ակադեմիկոսների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների։ Գիտաժողովին մասնակցեց նաև «ՍՕՍ-Մանկական գյուղեր» (Հայաստան) բարեգործական հիմնադրամը՝ ներկայացնելով Հայաստանում ապաինստիտուցիոնալացման ոլորտում ձեռք բերված վերջին կարևոր հաջողությունները։
Կոնգրեսը կազմակերպվել էր Թունիսի «ՍՕՍ-Մանկական գյուղեր» ասոցիացիայի, Թունիսի հումանիտար գիտությունների բարձրագույն ինստիտուտի հոգեբանության բաժնի համագործակցությամբ, Թունիսի բարձրագույն կրթության և գիտական հետազոտությունների նախարարի հովանու ներքո, ինչպես նաև Ընտանիքի, կանանց, երեխաների, տարեցների և սոցիալական հարցերի նախարարությունների աջակցությամբ։
Ստեղծված միջգիտական երկխոսությունը նպաստեց տարբեր երկրների փորձի, մարտահրավերների ու հաջողությունների համեմատական վերլուծությանը՝ ուղղված երեխաների բարեկեցության ապահովմանը ընտանիքահեն խնամքի մոդելների միջոցով։
Այս կարևոր միջոցառման շրջանակում նաև պաշտոնապես հաստատվեց համագործակցություն Երևանի պետական համալսարանի և Թունիսի համալսարանի միջև՝ գիտակրթական կապերը, փորձի փոխանակումը և համատեղ հետազոտական ծրագրերի իրականացումը երեխաների պաշտպանության ոլորտում խթանելու և զարգացնելու նպատակով։

5. Cooperation established between Yerevan State University and University of Tunis
An international congress titled "A Family for Every Child," dedicated to the challenges of deinstitutionalization, was held in Tunis. Among the speakers was Liana Mkrtchyan, Advocacy Specialist at SOS Children’s Villages Armenia and Assistant at the Chair of Social Work and Social Technologies, Yerevan State University.
The international platform brought together over 100 professionals from 14 countries, including policymakers, researchers, academics, and representatives of civil society. SOS Children’s Villages Armenia also participated in the congress, presenting the most recent and significant achievements in the field of deinstitutionalization in Armenia.
The congress was organized through the collaboration of SOS Children’s Villages Association of Tunisia and the Psychology Department of the Higher Institute of Human Sciences of Tunis, under the patronage of the Tunisian Minister of Higher Education and Scientific Research, and with the support of the Ministries of Women and Family, Childhood and Seniors, and Social Affairs.
This interdisciplinary dialogue fostered comparative analysis of the experiences, challenges, and successes of various countries in ensuring child well-being through family-based care models.
Within the framework of this significant event, a formal cooperation agreement was also established between Yerevan State University and the University of Tunis. The partnership aims to promote and strengthen academic ties, the exchange of experience, and joint research initiatives intended to advance child protection.