5. PR-ը պարզապես մասնագիտություն չէ, PR-ը ուժ է. «Արի՛ PR» տեղեկատվական հանդիպում
ԵՊՀ սոցիոլոգիայի ֆակուլտետում անցկացվեց «Արի՛ PR» տեղեկատվական հանդիպումը՝ համախմբելով ուսանողներին, դասախոսական կազմին և ապագա դիմորդներին՝ հնարավորություն տալով նրանց ծանոթանալու հասարակայնության հետ կապերի մասնագիտությանը, կրթական ծրագրին և համալսարանական միջավայրին։
Այս տարի ևս «Արի՛ PR» արշավի շրջանակում Սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի դասախոսներն ու ուսանողները իրազեկման այցեր են կատարել Երևանի և ՀՀ տարբեր մարզերի շուրջ 30 դպրոցներ՝ հանդիպելով ապագա դիմորդներին և ներկայացնելով կրթական ծրագրի առավելությունները։
ԵՊՀ-ում կազմակերպված «Արի՛ PR» հանդիպմանը մասնակցում էին այցելած դպրոցներից առավել հետաքրքրված աշակերտները։ Մասնակիցներից վեցն արդեն իսկ դիմել էին ծրագրին։
Միջոցառման մեկնարկին Սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի փոխդեկան Անահիտ Սահակյանը ներկայացրեց կրթական միջավայրի առանձնահատկությունները՝ անդրադառնալով հատկապես հասարակայնության հետ կապերում հոգեբանական հիմնարար գիտելիքների՝ որպես ոլորտում հաջողելու կարևոր նախապայմանի անհրաժեշտությանը։
«Հասարակայնության հետ կապեր (PR)» կրթական ծրագրի ղեկավար Նվարդ Մելքոնյանն իր խոսքում շեշտեց ծրագրի գործնական ուղղվածությունը։
«Մեր ուսանողները երկրորդ կուրսում արդեն իսկ ձեռք են բերում կիրառական հմտություններ։ «Արի՛ PR» արշավը դրա վառ օրինակն է, որի շրջանակում ուսանողներն ինքնուրույն կազմակերպել և իրականացրել են լայնածավալ նախաձեռնություն՝ ընդգրկելով դպրոցներ Հայաստանի ողջ տարածքից»,- նշեց Նվարդ Մելքոնյանը։
Ամբիոնի վարիչ Յուլիանա Մելքումյանն անդրադարձավ նաև հետազոտության և ծրագրերի կառավարման կարևորությանը՝ ընդգծելով, որ PR մասնագետի համար առանցքային է յուրաքանչյուր փուլ՝ գաղափարի ձևավորումից մինչև իրականացում. մանրակրկիտ պլանավորում, վերլուծություն՝ այդպիսով գործընթացի արդյունավետության ապահովում։
Մոտիվացիոն ելույթներով հանդես եկան նաև ֆակուլտետի մի շարք դասախոսներ՝ ոգեշնչելով ապագա դիմորդներին։
Միջոցառման ընթացքում ուսանողները ներկայացրին ֆակուլտետի առավելությունները, ուսանողական խորհրդի գործունեությունը, «Erasmus+» փոխանակման ծրագրի հնարավորությունները, ինչպես նաև մասնագիտական զարգացման և աշխատանքի հեռանկարները։
«Հասարակայնության հետ կապեր (PR)» կրթական ծրագրի 3-րդ կուրսի ուսանողուհի Սուսաննա Կարապետյանը նշեց՝ PR-ը պարզապես մասնագիտություն չէ, PR-ը ուժ է։
Միջոցառումն ամփոփվեց ինտերակտիվ խաղով, որի արդյունքում հաղթողները պարգևատրվեցին ուսանողների պատրաստած նվերներով։ Հանդիպումն անցավ ակտիվ և ներգրավող մթնոլորտում՝ հարցուպատասխանի, ազատ քննարկումների և անմիջական շփման ձևաչափով։

5. "Come to PR" informational meeting held
An informational meeting titled "Come to PR" was held at the YSU Faculty of Sociology, bringing together students, academic staff, and prospective applicants. The event provided participants with an opportunity to become familiar with the public relations profession, the educational program, and the university environment.
As part of this year's "Come to PR" campaign, lecturers and students of the Faculty of Sociology also visited about 30 schools in Yerevan and various provinces of Armenia, meeting with prospective applicants and presenting the advantages of the educational program.
The meeting held at Yerevan State University was attended by particularly interested students from the visited schools. Six participants had already applied to the program.
At the beginning of the event, Deputy Dean of the Faculty of Sociology Anahit Sahakyan presented the specific features of the educational environment, emphasizing in particular the importance of fundamental psychological knowledge in public relations as a key prerequisite for success in the field.
Head of the "Public Relations" educational program Nvard Melkonyan highlighted the program's practical focus in her remarks.
"Our students acquire practical skills already in their second year. The 'Come to PR' campaign is a vivid example of this, within the framework of which students independently organized and implemented a large-scale initiative involving schools from across Armenia," Melkonyan said.
Head of the chair Yuliana Melkumyan also addressed the importance of research and project management, stressing that for PR specialists every stage is crucial—from idea generation to implementation—through detailed planning and analysis, thereby ensuring process efficiency.
Faculty lecturers also delivered motivational speeches, inspiring prospective applicants.
During the event, students presented the faculty's advantages, the activities of the student council, the opportunities offered by the Erasmus+ exchange program, as well as prospects for professional development and employment.
Third-year student of the "Public Relations" program Susanna Karapetyan noted: "PR is not just a profession; PR is power."
The event concluded with an interactive game, with winners receiving gifts. The meeting took place in an active and engaging atmosphere, featuring a question-and-answer session and open discussions.