5. ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի և Չինաստանի արտաքին հարաբերությունների համալսարանի համագործակցության նոր հեռանկարներ
ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի և Չինաստանի արտաքին հարաբերությունների համալսարանի համագործակցության նոր հեռանկարներ
ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի դեկան, պ.գ.թ., դոցենտ Տիգրան Եփրեմյանը Չինաստանի մայրաքաղաք Պեկինում ՉԺՀ-ում ՀՀ դեսպանության աջակցությամբ հանդիպում ունեցավ Չինաստանի արտաքին հարաբերությունների համալսարանի միջազգային համագործակցության հարցերով պրոռեկտոր Մա Սինյույի հետ։
Հանդիպմանը մասնակցում էին ամբիոնի վարիչ Ժակ Մանուկյանը, ՀՀ հյուպատոս Միսակ Բալայանը, չինական կողմից Միջազգային համագործակցության գրասենյակի փոխտնօրեն Վանգ Յումենգը, Միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի տնօրեն Վանգ Սիդանը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի և Չինաստանի արտաքին հարաբերությունների համալսարանի միջև գիտակրթական համագործակցության հաստատման ուղղությունները։ Չինական կողմը մեծ հետաքրքրություն և պատրաստակամություն ցուցաբերեց ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի հետ համագործակցության հարցում։ Իր հերթին դեկան Տ. Եփրեմյանը ներկայացրեց ԵՊՀ դերը Հայաստանի Հանրապետության կրթական համակարգում և Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի ներուժը, ինչպես նաև վերջին շրջանում կատարված բարեփոխումները, արդիականացված կրթական ծրագրերը և հետազոտական նախագծերը։
Կողմերը քննարկեցին ուսանողների և պրոֆեսորադասախոսական կազմի փոխանակման, համատեղ հետազոտությունների և համատեղ գիտական միջոցառումների կազմակերպման հարցեր։
Դեկան Տիգրան Եփրեմյանը Չինաստանի արտաքին հարաբերությունների համալսարանի գործընկերներին հրավիրեց մասնակցելու Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի ամենամյա միջազգային գիտաժողովին։
Չինական կողմի առաջարկով նախատեսվում է ստորագրել համագործակցության հուշագիր ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի և Չինաստանի արտաքին հարաբերությունների համալսարանի հետ։

5. New cooperation prospects between YSU Faculty of International Relations and University of International Relations of China
New cooperation prospects between YSU Faculty of International Relations and University of International Relations of China
Tigran Yepremyan, Dean of the Faculty of International Relations at Yerevan State University, PhD, Associate Professor, held a meeting in Beijing, China, with Ma Xinyu, Vice Rector for International Cooperation at the University of International Relations of China, with the support of the Embassy of the Republic of Armenia in the People’s Republic of China.
The meeting was also attended by Chair Head Zhak Manukyan, Armenian Consul Misak Balayan, Deputy Director of the International Cooperation Office from the Chinese side Wang Yumeng, and Director of the Institute of International Relations Wang Sidan.
During the meeting, the parties discussed directions for establishing academic and scientific cooperation between YSU Faculty of International Relations and the University of International Relations of China. The Chinese side expressed strong interest and willingness to collaborate with the Faculty of International Relations. In turn, Dean Tigran Yepremyan presented the role of YSU within the educational system of the Republic of Armenia and highlighted the faculty’s potential, recent reforms, updated academic programs, and ongoing research projects.
The parties outlined opportunities for organizing student and professor exchange programs, joint research activities, and collaborative scientific events.
Dean Tigran Yepremyan invited the University of International Relations partners to participate in the annual international conference organized by the Faculty of International Relations.
Following the proposal from the Chinese side, it is planned to sign a memorandum of cooperation between YSU Faculty of International Relations and the University of International Relations of China.