5. Հնդկաստանի դեսպանի այցը ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետ
ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետը հյուրընկալել էր ՀՀ-ում Հնդկաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ն.Գ. տիկին Նիլակշի Սահա Սինհային:
Հանդիպմանը ներկա էին ՀՀ-ում Հնդկաստանի Հանրապետության դեսպանության, ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական համակազմի ներկայացուցիչներ, ուսանողներ:
Այցի նպատակը ֆակուլտետի մասնագիտական գրականության ցանկի համալրումն էր հնդկական քաղաքական մտքին, դիվանագիտությանը, մշակույթին և պատմությանը նվիրված մի շարք արժեքավոր գրքերով:
Դեսպան Ն.Գ. տիկին Նիլակշի Սահա Սինհան ընդգծել է, որ Հնդկաստանը բարձր է գնահատում մեր երկրի հետ ունեցած բարեկամական հարաբերությունները և շահագրգռված է համագործակցությունն ավելի բարձր մակարդակի հասցնելու և զարգացնելու գործում:
Հանդիպումն ավարտվեց դեսպան-ուսանողներ հարցուպատասխանով: Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի ուսանողուհի Նաշրա Խանի այն հարցին, թե ինչպիսի՞ն կլինեն հայ-հնդկական հարաբերություններն առաջիկա 10 տարիների ընթացքում, դեսպանը պատասխանեց. «Այժմ Հնդկաստանն ու Հայաստանը բավական լավ հարաբերություններ ունեն: Կարծում եմ՝ առաջիկա 5-10 տարիների ընթացքում դիվանագիտական հարաբերություններն ավելի կխորանան, կամրապնդվեն ու կընդարձակվեն»:

YSU Faculty of International Relations hosted the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of India to the Republic of Armenia, Nilakshi Saha Sinha.
The meeting was attended by representatives of the Indian Embassy in Armenia, the faculty's academic staff members, and students.
The purpose of the visit was to enrich the faculty's academic resources with a collection of valuable books on Indian political thought, diplomacy, culture, and history.
Ambassador Nilakshi Saha Sinha emphasized that India highly values its friendly relations with Armenia and is committed to further strengthening and deepening bilateral cooperation.
The meeting concluded with a Q&A session between the ambassador and students. In response to a question from Nasrah Khan, a student of the Faculty of International Relations, regarding the future of Armenia-India relations over the next decade, the ambassador noted:
"India and Armenia already enjoy a very good relationship. I believe that in the next 5 to 10 years, our diplomatic ties will deepen, strengthen, and expand even further."