5. Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի շրջանավարտներն իրենց ձեռքբերումներով և միջազգային հաջողություններով շարունակաբար ամրապնդում են ֆակուլտետի հեղինակությունն ու դերը
Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի շրջանավարտներն իրենց ձեռքբերումներով և միջազգային հաջողություններով շարունակաբար ամրապնդում են ֆակուլտետի հեղինակությունն ու դերը
Դեկտեմբեր 17, 2025
ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի շրջանավարտ Մանե Ծատուրյանը ս.թ. նոյեմբերի 10-ին ՄԱԿ-ի Բրյուսելի գրասենյակում ներկայացրել է իր ավարտական մագիստրոսական թեզը, որը պաշտպանել էր անցած տարի Վարշավայում գործող Նատոլինի Եվրոպական քոլեջում (College of Europe in Natolin) ուսանելու ընթացքում «Եվրոպական միջդիսցիպլինար ուսումնասիրություններ» ծրագրով։
«ԵՄ բազմակողմ դիվանագիտություն. Եվրոպական միության ներգրավվածությունը ՄԱԿ անվտանգության խորհրդի բարեփոխման գործընթացում» խորագրով մագիստրոսական թեզը ուսումնառության ավարտին շուրջ 300 մրցակից հետազոտությունների շարքում ճանաչվել է «Europe, Multilateralism and the UN» թեմայի լավագույն գիտական աշխատանք։ Մրցանակը ներառում էր վեցամսյա վճարովի փորձաշրջան և աշխատանքը ներկայացնելու հնարավորություն ՄԱԿ-ի Բրյուսելի գրասենյակում:
Մ. Ծատուրյանի գիտական ղեկավարն էր ՄԱԿ-ում ԵՄ պատվիրակության նախկին ղեկավար և ՄԱԿ անվտանգության խորհրդի նախկին նախագահ Թոմաս Մայեր-Հարթինգը։ Թեզի շրջանակում նա իրականացրել է հարցազրույցներ միջազգային բարձր մակարդակի մի շարք գործիչների հետ, այդ թվում՝ ՄԱԿ ԱԽ բարեփոխումների միջկառավարական բանակցությունների համանախագահ դեսպան Ալեքսանդր Մարչիկի, ինչպես նաև Եվրոպական խորհրդի նախկին նախագահ Հերման Վան Ռոմպեյի հետ: Այս ամենը կարևոր ներդրում է հետազոտության խորության և բացահայտումների որակի առումով:
2023-2024 թվականներին նա ուսանել է Եվրոպական քոլեջի Նատոլինի մասնաճյուղում (Լեհաստան)՝ «Եվրոպական միջդիսցիպլինար ուսումնասիրություններ» մագիստրոսական ծրագրով՝ ստանալով EU4Youth կրթաթոշակ։ Եվրոպական քոլեջը, որը հիմնադրվել է 1949 թվականին Եվրոպայի կոնգրեսի որոշմամբ, այսօր Եվրոպական քաղաքականության, դիվանագիտության և կառավարման ոլորտի առաջատար կրթական հաստատություններից է։
Այսօր նա շարունակում է իր մասնագիտական ուղին Հայաստանում՝ Եվրոպական միության պատվիրակությունում՝ աշխատելով Քաղաքական, մամուլի և տեղեկատվության բաժնում։ Նրա գիտական և մասնագիտական գործունեությունը միտված է եվրոպական քաղաքականության, բազմակողմ դիվանագիտության և միջազգային հարաբերությունների համակարգային ուսումնասիրությանը՝ կարևոր ներդրում բերելով Հայաստանի՝ եվրոպական կառույցներում և միջազգային հարթակներում ներկայության ամրապնդմանը։

5. Graduates of International Relations Faculty continue to strengthen faculty's reputation through their achievements and international successes
Graduates of International Relations Faculty continue to strengthen faculty's reputation through their achievements and international successes
December 17, 2025
Mane Tsaturyan, a graduate of the Faculty of International Relations at Yerevan State University, presented her master's thesis at the United Nations Office in Brussels on November 10 of this year. She had defended the thesis last year while studying at the College of Europe in Natolin (Warsaw) as part of the "European Interdisciplinary Studies" program.
Her master's thesis, titled "EU Multilateral Diplomacy: The European Union's Engagement in the UN Security Council Reform Process", was recognized as the best research paper on the theme "Europe, Multilateralism and the UN" among approximately 300 competing studies at the conclusion of her program. The award included a six-month paid internship and the opportunity to present her work at the UN Office in Brussels.
Mane Tsaturyan's academic supervisor was Thomas Mayer-Harting, former Head of the EU Delegation to the UN and former President of the UN Security Council. As part of her research, she conducted interviews with several high-level international figures, including Ambassador Alexander Marschik, Co-Chair of the Intergovernmental Negotiations on UN Security Council reform, and former President of the European Council Herman Van Rompuy. These contributions significantly enriched the depth and quality of her research findings.
During the 2023–2024 academic year, she studied at the Natolin campus of the College of Europe (Poland) in the "European Interdisciplinary Studies" master's program, supported by the EU4Youth scholarship. Founded in 1949 by a decision of the Congress of Europe, the College of Europe is today one of the leading educational institutions in European politics, diplomacy, and governance.
Currently, she continues her professional career in Armenia at the European Union Delegation, working in the Political, Press, and Information Section. Her academic and professional activities focus on European politics, multilateral diplomacy, and the systematic study of international relations, making a significant contribution to strengthening Armenia's presence in European institutions and on international platforms.