5. Չեխիայի Հանրապետության դեսպանը հյուրընկալվեց Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետում
ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետում  կայացավ հանդիպում  Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետր Պիրունչիկի հետ: Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ֆակուլտետի դեկան, պ.գ.թ., դոցենտ Տիգրան Եփրեմյանը, որն ընդգծեց նման ձևաչափով հանդիպումների կարևորությունը ուսանողների մասնագիտական պատրաստվածության բարձրացման, միջազգային գործընթացների վերաբերյալ գիտելիքների խորացման և գործնական փորձի ձեռքբերման առումով։
Իր խոսքում դեսպանը ներկայացրեց Չեխիայի պատմական զարգացման հիմնական փուլերը՝ ընդգծելով միջնադարյան պետականության ձևավորումը, մշակութային վերածննդի շրջանը և ժամանակակից պետականության կայացման գործընթացը։ Նա առանձնահատուկ կարևորեց ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման և եվրոպական արժեքների վրա հիմնված հասարակության ձևավորման նշանակությունը։
Դեսպանը ներկայացրեց չեխական մշակույթի ինքնատիպությունը՝ շեշտադրելով գրականության, երաժշտության, ճարտարապետության և արվեստի նշանակալի դերակատարությունը ազգային ինքնության պահպանման գործում։ Նա նշեց նաև, որ Չեխիան հարուստ է պատմամշակութային ժառանգությամբ, որը ոչ միայն ազգային հպարտություն է, այլև միջազգային հետաքրքրության առարկա։
Անդրադառնալով Չեխիայի տարատեսակ քաղաքներին և զարգացած ենթակառուցվածքներին՝ դեսպանը ներկայացրեց երկրի խոշոր քաղաքները՝ մատնանշելով դրանց պատմական, տնտեսական, կրթական կարևորությունը։
Հանդիպման ավարտին ուսանողները հնարավորություն ստացան հարցեր ուղղելու դեսպանին՝ կապված Չեխիայի պատմական փորձի, մշակութային քաղաքականության և միջազգային համագործակցության հեռանկարների հետ։
Միջոցառումը մասնագիտական տեսանկյունից նպաստեց ուսանողների գիտելիքների հարստացմանը՝ ընդլայնելով նրանց պատկերացումները եվրոպական պետության պատմամշակութային զարգացման վերաբերյալ:

A meeting with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Czech Republic, Petr Pirunčík, was held at the YSU Faculty of International Relations. Faculty Dean Tigran Yepremyan delivered welcoming remarks, emphasizing the importance of such meetings in enhancing students' professional readiness, deepening their understanding of international processes, and providing practical experience.
During the meeting, the ambassador outlined the key stages of the Czech Republic's historical development, highlighting the formation of medieval statehood, the period of cultural revival, and the establishment of the modern Czech state. He stressed the importance of strengthening democratic institutions and building a society grounded in European values.
Pirunčík also spoke about the distinctiveness of Czech culture, noting the significant role of literature, music, architecture, and the arts in preserving national identity. He emphasized that the Czech Republic's rich historical and cultural heritage represents not only a source of national pride but also an area of strong international interest.
Speaking about the country's diverse cities and developed infrastructure, the ambassador presented several of the Czech Republic's major urban centers, highlighting their historical, economic, and educational significance.
At the end of the meeting, students had the opportunity to ask questions about the Czech Republic's historical experience, cultural policy, and prospects for international cooperation.
The event contributed to enriching students' academic knowledge and broadening their understanding of the historical and cultural development of a European state.