5. Մեծ Բրիտանիայի դեսպանի այցը ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետ
ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետում տեղի ունեցավ հանդիպում ՀՀ-ում Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսանդրա Քոուլի հետ։ Հանդիպման շրջանակում դեսպանը հանդես եկավ դիվանագիտական արվեստի մասին դասախոսությամբ: Քննարկվեցին երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող առանցքային հարցեր։
Միջոցառման մեկնարկին ֆակուլտետի դեկան, պ.գ.թ., դոցենտ Տիգրան Եփրեմյանը կարևորեց դիվանագիտական ներկայացուցչությունների հետ սերտ համագործակցությունը: Նա շեշտեց, որ նմանատիպ քննարկումները հիանալի հարթակ են ուսանողների համար՝ անմիջականորեն ծանոթանալու համաշխարհային քաղաքականության արդի միտումներին և դիվանագիտական աշխատանքի նրբություններին։
Ալեքսանդրա Քոուլին իր ելույթում մանրամասն անդրադարձ կատարեց հայ-բրիտանական հարաբերությունների պատմական ընթացքին և ներկա դինամիկային՝ առանձնահատուկ շեշտադրելով ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման և տնտեսական գործակցության ընդլայնման անհրաժեշտությունը։
Դեսպանը ներկայացրեց Միացյալ Թագավորության մոտեցումները տարածաշրջանային անվտանգային խնդիրների վերաբերյալ և խոսեց այն կրթական ու մշակութային ծրագրերի մասին, որոնք հնարավորություն են տալիս հայ երիտասարդներին կատարելագործելու իրենց գիտելիքները բրիտանական առաջատար բուհերում։ Դեսպանը բարձր գնահատեց ԵՊՀ ուսանողների պատրաստվածության մակարդակը և կարևորեց նրանց դերը ապագայում երկու երկրների միջև կամուրջների ստեղծման գործում։
Հանդիպումն անցավ ինտերակտիվ ձևաչափով: Ապագա միջազգայնագետներն ու դիվանագետները հնարավորություն ստացան հարցեր ուղղելու բարձրաստիճան հյուրին։ Հարցադրումները հիմնականում վերաբերում էին աշխարհաքաղաքական բարդ գործընթացներին, Միացյալ Թագավորության արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններին և փափուկ ուժի կիրառման առանձնահատկություններին։ Պատասխանելով ուսանողների հարցերին՝ դեսպանը ներկայացրեց իր մասնագիտական փորձն ու տվեց գործնական խորհուրդներ՝ կոչ անելով մշտապես ձգտել վերլուծական, քննադատական մտածողության և լինել նախաձեռնող։
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատեցին կրթական համագործակցությունը շարունակելու և նմանօրինակ ձևաչափով քննարկումները պարբերական դարձնելու պատրաստակամությունը։

The Faculty of International Relations at Yerevan State University hosted the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom to Armenia, Alexandra Cole, who delivered a lecture on the art of diplomacy, followed by a discussion on key issues of mutual interest.
Opening the event, Dean of the Faculty, Associate Professor Tigran Yepremyan, underscored the importance of close cooperation with diplomatic missions. He noted that such discussions provide a valuable platform for students to gain first-hand insight into current global political trends and the nuances of diplomatic practice.
In her remarks, Ambassador Cole offered a comprehensive overview of the historical development and current dynamics of Armenian–British relations, placing particular emphasis on the importance of strengthening democratic values and expanding economic cooperation.
She also outlined the United Kingdom's approach to regional security issues and spoke about educational and cultural programs that enable Armenian students to further their studies at leading British universities. The ambassador commended the high level of preparedness of YSU students and highlighted their potential role in building bridges between the two countries in the future.
The meeting took place in an interactive format. Future international relations specialists and diplomats had the opportunity to address questions to the high-ranking guest. The questions mainly focused on complex geopolitical developments, the United Kingdom's foreign policy priorities, and the use of soft power.
Responding to students' questions, the ambassador shared insights from her professional experience and offered practical advice, encouraging students to continuously develop their analytical and critical thinking and to remain proactive.
At the conclusion of the meeting, both sides reaffirmed their commitment to continuing educational cooperation and to holding similar discussions on a regular basis.