5. ԵՊՀ-ում քննարկվել են եվրասիական հիմնախնդիրներն ու հայ-չինական հարաբերությունները
ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետում տեղի է ունեցել կլոր սեղան-քննարկում՝ նվիրված եվրասիական հիմնախնդիրներին, հայ-չինական երկկողմ հարաբերություններին և «Գոտի և ճանապարհ» գլոբալ նախաձեռնությանը։
Միջոցառման շրջանակում ֆակուլտետն ընդունել է Չինաստանի հասարակական գիտությունների ակադեմիայի Ռուսաստանի, Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի հետազոտությունների ինստիտուտի բարձրաստիճան պատվիրակությանը՝ ինստիտուտի տնօրեն Սուն Չժուանժիի գլխավորությամբ:
Առանձնահատուկ ուշադրության են արժանացել հայ-չինական հարաբերությունները, երկկողմ քաղաքական, տնտեսական և կրթամշակութային կապերի խորացման ներուժն ու զարգացման հեռանկարները։ Զուգահեռաբար քննարկվել է «Գոտի և ճանապարհ» նախաձեռնությունը, այդ համատեքստում՝ Հայաստանի դերն ու հնարավորությունները:
Միջոցառումն ավարտվել է ակտիվ հարցուպատասխանով, որի ընթացքում ներկաները հնարավորություն են ունեցել չինացի գործընկերներին ուղղելու իրենց հուզող հարցերն ու ծավալելու հետաքրքիր մտքափոխանակություն: Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել շարունակելու, ավելի ամրապնդելու և համակարգված դարձնելու ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի և Չինաստանի հասարակական գիտությունների ակադեմիայի միջև համագործակցությունը՝ նախատեսելով կազմակերպել համատեղ գիտաժողովներ և հանդիպումներ նաև ապագայում։

5. Eurasian issues and Armenia–China relations discussed at YSU
The YSU Faculty of International Relations hosted a roundtable discussion on Eurasian issues, Armenia–China bilateral relations, and the global Belt and Road initiative.
As part of the event, the faculty hosted a high-level delegation from the Institute of East European, Russian, and Central Asian Studies of the Chinese Academy of Social Sciences, led by the Institute's Director Sun Zhuangzhi.
Particular attention was paid to Armenia–China relations and the potential avenues and prospects for deepening bilateral political, economic, educational and cultural cooperation. The Belt and Road initiative was also discussed, along with Armenia's role and opportunities within this framework.
The event concluded with an active question-and-answer session, during which participants had the opportunity to address questions to their Chinese colleagues and engage in an in-depth exchange of views. At the end of the meeting, the parties expressed their commitment to continue, further strengthen, and systematize cooperation between the YSU Faculty of International Relations and the Chinese Academy of Social Sciences, including plans to organize joint conferences and meetings in the future.