5. Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի շրջանավարտների վկայականների հանձնման հանդիսավոր արարողությունը ԵՊՀ-ում
Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի շրջանավարտների վկայականների հանձնման հանդիսավոր արարողությունը ԵՊՀ-ում
Հուլիս 15, 2026
ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետում տեղի ունեցավ 2025-2026 ուստարվա բակալավրիատի և մագիստրատուրայի շուրջ 379 շրջանավարտների ավարտական վկայականների շնորհման պաշտոնական և հանդիսավոր արարողությունը:
Ֆակուլտետի դեկան, պ.գ.թ., դոցենտ Տիգրան Եփրեմյանը, ողջունելով ներկաներին և շնորհավորելով օրվա կապակցությամբ, անձամբ հանձնեց գերազանցությամբ ավարտած շրջանավարտների վկայականները։
«Իմ խորին հարգանքն ու ջերմագին շնորհավորանքներն եմ փոխանցում ձեզ՝ այս նշանակալի օրվա կապակցությամբ: Դուք ավարտում եք կրթությունը այնպիսի ոլորտներում, որոնք 21-րդ դարում ունեն վճռորոշ նշանակություն՝ միջազգային հարաբերություններ, քաղաքագիտություն և հանրային կառավարում։ Դա նշանակում է, որ ձեզ վրա ոչ միայն մասնագիտական, այլև հասարակական պատասխանատվություն է դրված։ Դուք եք վաղը կայացնելու քաղաքական որոշումներ, ներկայացնելու պետությունը միջազգային հարթակներում և կառավարելու հանրային ռեսուրսները՝ ի բարօրություն Հայաստանի Հանրապետության»,- նշեց դեկանը։
Դեկան Տ. Եփրեմյանը, առանձնահատուկ կարևորելով արագ փոփոխվող աշխարհում երիտասարդ մասնագետների դերը, ընդգծեց. «Աշխարհակարգի փոփոխությունները, տեխնոլոգիական հեղափոխությունը, արհեստական բանականության զարգացումը, աշխարհաքաղաքական մրցակցությունը, կլիմայական փոփոխությունները և անվտանգային արդի մարտահրավերները պահանջում են նոր մտածողություն և նոր առաջնորդներ։ Վստահ եմ, որ դուք պատրաստ եք այդ պատասխանատվությանը»։
Արարողության մշակութային մասում երաժշտական կատարմամբ հանդես եկավ մագիստրատուրայի շրջանավարտ Շուշան Դավեյանը՝ ներկայացնելով աշխարհահռչակ երգահան-կատարող Շառլ Ազնավուրի ստեղծագործություններից մի քանիսը։
Շրջանավարտներն իրենց հերթին երախտագիտության խոսք հայտնեցին մայր բուհին ու դասախոսներին՝ տարիներ շարունակ իրենց կողքին լինելու, անսպառ գիտելիքներ փոխանցելու և որպես քաղաքացի ու մասնագետ ձևավորելու համար։
Միջոցառմանը ներկա էին ԵՊՀ պրոֆեսորադասախոսական համակազմի ներկայացուցիչներ, հյուրեր, ուսանողներ և նրանց հարազատները։

An official graduation ceremony was held at the YSU Faculty of International Relations for around 379 bachelor's and master's degree graduates of the 2025-2026 academic year.
Faculty Dean Tigran Yepremyan, PhD in History and Associate Professor, welcomed and congratulated those attending and personally presented diplomas to graduates who had completed their studies with honours.
"I extend my deepest respect and warmest congratulations to you on this significant occasion. You are graduating in fields that are of crucial importance in the 21st century: international relations, political science and public administration. This means that you bear not only professional but also social responsibility. Tomorrow, you will be making political decisions, representing the state on international platforms and managing public resources for the benefit of the Republic of Armenia," the dean said.
Emphasising the particularly important role of young professionals in a rapidly changing world, Yepremyan said: "Changes in the world order, the technological revolution, the development of artificial intelligence, geopolitical competition, climate change and today's security challenges require new thinking and new leaders. I am convinced that you are ready to assume this responsibility."
As part of the ceremony's cultural program, master's graduate Shushan Daveyan gave a musical performance featuring several works by world-renowned singer-songwriter Charles Aznavour.
The graduates, in turn, expressed their gratitude to their alma mater and lecturers for standing by them over the years, sharing invaluable knowledge and shaping them as citizens and professionals.
The ceremony was attended by members of the YSU academic staff, guests, students and their relatives.