Ուսման տևողությունը առկա ուսուցման համակարգում՝ 1,5 տարի
Շնորհվող որակավորումը՝ կառավարման մագիստրոս
Ընդունելության պահանջները
ԵՊՀ մագիստրատուրայի 2026/2027 ուսումնական տարվա առկա և հեռակա ուսուցման ձևերով ընդունելությունը կատարվելու է «ԵՊՀ մագիստրատուրայի (առկա և հեռակա ուսուցման ձևերով) ընդունելության կարգ»-ի պահանջների համաձայն:
Մանրամասները՝ «Ընդունելություն» բաժնում:
Ծրագրի նպատակը
«Կանաչ տնտեսություն և կառավարում» մագիստրոսական կրթական ծրագրի նպատակն է պատրաստել մասնագետներ, որոնք ունակ են մշակելու և իրականացնելու կայուն կառավարում, շրջանաձև տնտեսության խթանման քաղաքականություն, վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներին անցման կառավարում և աշխատելու պետական ու մասնավոր հատվածի կազմակերպություններում որպես կազմակերպությունների ղեկավարներ, ինչպես նաև ֆունկցիոնալ ստորաբաժանումների և նախագծերի ղեկավարներ:
Ծրագրի առավելությունները
«Կանաչ տնտեսություն և կառավարում» մագիստրոսական կրթական ծրագիրը հնարավորություն կընձեռի պատրաստել այս ուղղությամբ կառավարիչ մասնագետներ, որոնք կտիրապետեն ինչպես մասնագիտական գիտելիքի, այնպես էլ գործնական հմտությունների:
Մագիստրոսական կրթական ծրագրի մրցակցային առավելությունը նաև նրա միջգիտակարգայնությունն է, ինչը թույլ կտա համադրել բնապահպանական տնտեսագիտության, վերականգնվող էներգիայի ոլորտների մասնագիտական գիտելիքը կառավարում մասնագիտության տեսական և կիրառական առումներին:
Կայուն զարգացման ծրագրերում ներգրավված պետական կառավարման համակարգի և մասնավոր հատվածի կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ համագործակցությունն ամրապնդում է ծրագրի համապատասխանությունը և ազդեցությունը արդի գլոբալ իրողություններին: Նման համագործակցություններն ուսանողներին տալիս են գործնական հմտությունների ձևավորման, հետազոտական նախագծերի կատարման հնարավորություն, որոնք կծառայեն ի շահ վերապրոֆիլավորվող կազմակերպությունների:
Կարիերայի հնարավորությունները
Ծրագրի շրջանավարտների հնարավոր աշխատատեղերը և կարիերայի հնարավորությունները պայմանավորված են ուսանողների նախասիրություններով, ինչպես նաև ոլորտի առանձնահատկություններով: Ծրագրի շրջանակում նախատեսված է պատրաստել կառավարիչ մասնագետներ: Այս որակավորման մասնագետների պահանջարկը պայմանավորված է նրանով, որ կանաչ տնտեսության ոլորտում պահանջվում են մասնագետներ, ովքեր կկառավարեն էկոլոգիապես կողմնորոշված բիզնես մոդելները: Մասնավորապես դրանք կազմակերպությունների կայուն զարգացման ռազմավարությունների մշակումն ու իրագործումն են, էկոլոգիական, սոցիալական և կառավարչական ռիսկերի գնահատումը և կառավարումը (ESG), կայուն զարգացման հաշվետվությունների պատրաստումը (GRI, SASB միջազգային ստանդարտներով):
Շրջանավարտները կարող են աշխատել հետևյալ կազմակերպություններում. «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի (ԶՊՄԿ), Կայուն զարգացման դեպարտամենտ, «Արարատի գինու գործարան» ԲԲԸ, «Ավշարի գինու գործարան» ՍՊԸ, «Պռոշյանի կոնյակի գործարան» ԲԲԸ և այլ կազմակերպություններում: