5. ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի թիմը՝ առևտրային արբիտրաժին նվիրված միջբուհական դատախաղի հաղթող
ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանողները մեծ հաջողություն են գրանցել 11-րդ ADR միջբուհական դատախաղում՝ հաղթելով եզրափակիչ փուլում և արժանանալով մի քանի մրցանակների, այդ թվում՝ «Լավագույն գրավոր աշխատանք» և «Լավագույն բանախոս» անվանակարգերում։
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի վեճերի այլընտրանքային լուծման կլինիկան ապրիլի 26-27-ը նախաձեռնել էր առևտրային արբիտրաժին նվիրված ADR միջբուհական 11-րդ դատախաղ՝ նախապես հրապարակելով արբիտրաժային գործի խնդիրը, որը վերաբերում էր «Կառուցել, սեփականության իրավունքով տիրապետել, փոխանցել» պայմանագրի (BOOT contracts) շուրջ ծագած վեճին։ Խնդրում առկա էր նաև արբիտրաժային տրիբունալի իրավասության վիճարկման վերաբերյալ հարց: Դատախաղին մասնակցում էին առաջատար բուհերի թիմեր։
Մրցույթն անցկացվել է երկու փուլով՝ գրավոր և բանավոր: Գրավոր փուլում թիմերը ներկայացրել են իրավական վեճի վերաբերյալ հայց և պատասխան: Նրանց ներկայացրած գրավոր դիրքորոշումները գնահատվել են առանձին:
Բանավոր փուլում թիմերը մրցել են միմյանց դեմ՝ ներկայացնելով և՛ հայցվորի, և´ պատասխանողի դիրքորոշումները։ ԵՊՀ թիմը, վաստակելով ամենաբարձր միավորները, անցել է նախ՝ կիսաեզրափակիչ փուլ, ապա՝ եզրափակիչ փուլ:
Եզրափակիչ փուլում մրցել են ԵՊՀ-ի և Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի թիմերը։ ԵՊՀ թիմը եզրափակիչ փուլում միավորների առավելությամբ հաղթել է Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի թիմին:
ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի թիմը առևտրային արբիտրաժին նվիրված ADR միջբուհական 11-րդ դատախաղում զբաղեցրել է պատվավոր հորիզոնականը, հաղթող է ճանաչվել նաև մրցույթի մնացած բոլոր անվանակարգերում։ ԵՊՀ թիմի անդամներից Էդվարդ Մովսիսյանը ճանաչվել է մրցույթի «Լավագույն բանախոս»:
Նշենք, որ ԵՊՀ թիմի անդամներն էին մագիստրատուրայի 1-ին կուրսի ուսանողներ Հայարփի Մկրտչյանը, Էդվարդ Մովսիսյանը և Անի Պողոսյանը: Թիմի մարզիչն էր ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի քաղաքացիական իրավունքի ամբիոնի ասպիրանտ և նույն ամբիոնի դասախոս Մանե Մարկոսյանը:

YSU Faculty of Law students achieved remarkable success at the 11th ADR Inter-University Moot Court Competition, securing victory in the final stages and receiving multiple awards, including in the categories of "Best Written Submission" and "Best Oralist."
On April 26–27, the Alternative Dispute Resolution (ADR) Clinic of the American University of Armenia organized the 11th Inter-University Moot Court Competition on commercial arbitration. The competition was based on a pre-published arbitration case concerning a dispute arising from a Build-Own-Operate-Transfer (BOOT) contract. The case also involved a question regarding the jurisdiction of the arbitral tribunal.
Teams from leading universities participated in the competition, which was conducted in two stages: written and oral. During the written stage, teams submitted memorials representing both the claimant and respondent positions. These written submissions were evaluated independently.
In the oral stage, teams competed against each other by presenting arguments for both the claimant and the respondent. YSU Law Faculty team, earning the highest scores, advanced to the semi-final and then to the final stage.
In the final stage, YSU team competed against the team from the French University in Armenia and was declared the winner based on superior scores.
YSU Faculty of Law team achieved first place in the overall competition and was also awarded top honors in all remaining categories. YSU team member Edvard Movsisyan was named "Best Oralist" of the competition.
YSU team consisted of first-year master’s students Hayarpi Mkrtchyan, Edvard Movsisyan, and Ani Poghosyan. The team was coached by Mane Markosyan, PhD candidate and lecturer in the Chair of Civil Law at YSU Faculty of Law.