5. ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի 2024-2025 ուստարվա բակալավրի շրջանավարտներին հանձնվեցին դիպլոմներ
ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետը 2024-2025 ուստարում թողարկեց 191 շրջանավարտ, այդ թվում՝ 31-ը գերազանցության դիպլոմով: Ուսումնառության տարիներին ձեռք բերած գիտելիքներով ու մասնագիտական հմտություններով նրանք պատրաստ են համալրելու օրենսդիր, գործադիր, դատական համակարգերի, ինչպես նաև մասնավոր հատվածի իրավական ոլորտի մասնագետների շարքերը՝ նպաստելով հայրենիքի ու պետության զարգացմանը։
Ֆակուլտետի դեկան Հարություն Խաչիկյանը, ողջունելով շրջանավարտներին, ծնողներին, ընդգծեց, որ շրջանավարտները կյանքի լավագույն փուլն են ավարտել և ստացել բարձրագույն կրթություն միջազգային որակավորման վարկանիշին համապատասխան կրթություն ապահովող բուհում: Իրավաբանի մասնագիտությունը պահանջում է անընդհատ զարգացում կրթության, գիտության և պրակտիկայի բնագավառներում, ինչին միտված էլ ԵՊՀ-ում կատարվում են անհրաժեշտ աշխատանքներ ինչպես կրթական ծրագրերի արդիականացման, այնպես էլ միջազգային փորձի փոխանակման ուղղություններով: Դեկանը վստահություն հայտնեց, որ բակալավրիատի շրջանավարտներն ուսումը կշարունակեն նաև մագիստրատուրայում, քանի որ, ըստ նրա,աննախադեպ թիվ է արձանագրվել մագիստրատուրայի դիմորդների մասով:
«Մեր շրջանավարտների հաջողություններն ակնհայտ են և շարունակական: Այս ծանր իրավիճակների կիզակետում ապագան կերտելու եք դուք, ապագան ձեր ձեռքերում է՝ ազատ մտածողությամբ, նոր աշխարհընկալումներով, գործելու պատասխանատվությամբ և պատրաստակամությամբ, միջավայր փոխելու ընդունակությամբ, դժվարություններ ու ճգնաժամեր հաղթահարելու ունակությամբ: Հավատացե՛ք ձեզ, ձեր ընդունակություններին և ուժին:
Դառնալով շրջանավարտ՝ դուք համալսարանի հետ համագործակցության նոր փուլ եք մտնում, որը նաև մասնագիտական կյանք թևակոխելու նոր մեկնարկ է: Շրջանավարտը ոչ միայն կրթական ծրագիրն ավարտելն է, այլ նաև համալսարանին շահակից և գործընկեր դառնալը: Նման համագործակցությունը շարունակական է»,- դիմելով շրջանավարտներին՝ մասնավորապես ասաց դեկանը:
Երախտագիտության խոսքով հանդես եկան շրջանավարտներ Էլիդա Գրիգորյանը, Սոսե Ստեփանյանը, Մանանա Դավթյանը, Միշա Շախտանյանը, Մկրտիչ Մկրտչյանը՝ շեշտելով ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական կազմի և վարչական աշխատակիցների ներդրումը ուսուցման և բարձրորակ կրթություն ապահովելու գործում։ Նրանք հատկապես շեշտեցին ձեռք բերած մասնագիտական գիտելիքների, հմտությունների, քննադատական մտածողություն զարգացնելու, համալսարանական միջավայրի, նոր ընկերների և փորձառության կարևորությունը։
Շրջանավարտների ծնողների շնորհակալական խոսքը ևս ուղղված էր պրոֆեսորադասախոսական կազմին։ Կարևորելով ԵՊՀ-ի դերն ու նշանակությունը, գիտակրթական միջավայրի շարունակական լավարկման և արդիականացման հանգամանքը որակյալ կրթություն ապահովելու գործում՝ շրջանավարտների ծնողները ընդգծեցին ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի դասախոսների մասնագիտական բարձր որակները, վաստակը, մարդասիրական առաքելությունը, մարդկային բացառիկ տեսակը, որոնց շնորհիվ կյանքի կարևորագույն ճանապարհ են ուղղորդում մասնագիտական պատրաստվածությամբ շրջանավարտներին՝ իրենց զավակներին, որոնք պիտի դառնան իրավական համակարգի մրցունակ մասնագետներ և օրենքի գերակայության սկզբունքի իրագործողներ:

5. 2024–2025 bachelor’s graduates of YSU Faculty of Law receive diplomas
The Faculty of Law at Yerevan State University celebrated the graduation of 191 students in the 2024–2025 academic year, including 31 students who graduated with honors. Equipped with the knowledge and professional skills, these graduates are now ready to contribute to the legislative, executive, and judicial systems, as well as the legal sector of the private sphere—thus playing a role in the development of their homeland and state.
Dean of the Faculty, Harutyun Khachikyan, addressed the graduates and their families, highlighting that the graduates have completed one of the most important phases of their lives and received a higher education that meets international academic standards. He emphasized that the legal profession demands continuous development in education, science, and practice—an aim YSU pursues through curriculum modernization and international cooperation.
The dean expressed confidence that many of the bachelor’s graduates would continue their education in master’s programs, noting a record-high number of applications to the master’s program this year.
"Our graduates' achievements are evident and ongoing. Amid these challenging times, it is you who will shape the future. The future is in your hands—guided by free thinking, new worldviews, a sense of responsibility, readiness to act, the capacity to transform your environment, and the strength to overcome difficulties and crises. Believe in yourselves, in your abilities, and in your potential," said the dean, addressing the graduates.
"Becoming a graduate marks not only the completion of your academic program but also the beginning of a new phase of collaboration with the university. It is a new chapter in your professional journey. From now on, you are not just alumni—you are partners of the university. This partnership is ongoing," he added.
Graduates Elida Grigoryan, Sose Stepanyan, Manana Davtyan, Misha Shakhtanyan, and Mkrtich Mkrtchyan also spoke, expressing their gratitude to the faculty and administrative staff for their dedication and commitment to delivering high-quality legal education. They emphasized the significance of the professional knowledge and skills they had acquired, the development of critical thinking, the value of the academic environment, new friendships, and the experiences gained throughout their studies.
The parents of the graduates also extended their appreciation to the faculty members, underscoring YSU’s vital role in providing quality education and its ongoing efforts to improve and modernize the academic environment. They praised the exceptional professional and human qualities of the Law Faculty’s lecturers, whose dedication and humanitarian mission have guided their children toward becoming well-prepared legal professionals and future upholders of the rule of law.