5. ԵՊՀ իրավաբանական կլինիկայի մեծ ընտանիքը համալրվեց նոր շրջանավարտներով
ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի դատական նիստերի դահլիճում Իրավաբանական կլինիկայի հերթական սերնդին հանձնվեցին ավարտական վկայագրերը:
Իրավաբանական կլինիկայի տնօրեն Քնարիկ Վարդանյանը ներկայացրեց 2024-2025 ուստարվա հաշվետվությունը: Ըստ այդմ՝ այս տարի կլինիկական կրթությունը հաջողությամբ ավարտել է 24 ուսանող: Շնորհավորական ուղերձում Ք. Վարդանյանն ընդգծեց՝ եթե բակալավրիատի ավարտական դիպլոմը վկայում է իրավաբան դառնալու մասին, ապա Իրավաբանական կլինիկայի վկայագիրը հաստատում է, որ ուսանողն իր տեսական գիտելիքներին զուգահեռ ստացել է նաև գործնական հմտություններ, օժտված է պատասխանատվության բարձր զգացումով, ունի կարեկցելու կարողություն և մարդակենտրոն մտածողություն:
Իրավագիտության ֆակուլտետի դեկան, պրոֆ. Հարություն Խաչիկյանը, շնորհավորելով ուսանողներին, խոսեց նաև կլինիկայի մեծածավալ և որակյալ աշխատանքների մասին: Դեկանը շեշտեց, որ քաղաքացիները հաճախ են շնորհակալական խոսքեր հղում ԵՊՀ ղեկավարությանը և անձամբ իրեն, ինչը այս կառույցի աշխատանքի ամենակարևոր գնահատականն է:
Քաղաքացիական (վարչական իրավունք) դատավարության մասնագիտական խմբի համակարգող-դասախոս Տիգրան Մարկոսյանը ներկայացրեց կլինիկայի կարևորությունը ոլորտում՝ նշելով, որ այսօր այն իրավաբանական աջակցության կարևոր հենարան է պետական մարմիններից ուղղորդվող քաղաքացիների համար ևս: Նա նկատեց, որ թեև կան համապատասխան պետական կառույցներ, որոնք քաղաքացիներին տրամադրում են անվճար իրավաբանական աջակցություն, սակայն ԵՊՀ իրավաբանական կլինիկան արդեն դարձել է երկրորդ վստահելի օղակը, որի գործունեությունն արժանանում է ինչպես մասնագիտական, այնպես էլ հասարակական բարձր գնահատանքի:
Քրեական իրավունքի մասնագիտական խմբի համակարգող-դասախոս Հայկ Ալումյանը շեշտեց, որ Իրավաբանական կլինիկայի ուսանողներն այս տարի ևս մեծ աշխատանք են կատարել հատկապես Արցախից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների սեփականության իրավունքի պաշտպանության նպատակով կազմված և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ) ուղարկված գանգատներ կազմելու գործում: Ավելի քան 10 գանգատ է պատրաստվել, որոնց մի մասն արդեն իսկ ուղարկվել է ՄԻԵԴ և ստացել գրանցվելու վերաբերյալ հաստատումը:
Հատուկ պատվոգրերի արժանացան Իրավաբանական կլինիկայի նախորդ ուստարվա շրջանավարտներ Քնարիկ Սմբատյանն ու Մանե Մնացականյանը՝ Արցախից բռնի տեղահանված անձանց սեփականության իրավունքի պաշտպանության ուղղությամբ ՄԻԵԴ գանգատ կազմելու համար կատարած փաստահավաք լայնածավալ աշխատանքի և նվիրվածության համար։
Արարողության ավարտին իրենց երախտիքի խոսքն արտահայտեցին նաև ուսանողները՝ շնորհակալություն հայտնելով դասախոսներին և կլինիկայի ողջ անձնակազմին իրենց նվիրումի, խոր գիտելիքների և հարուստ փորձի փոխանցման համար։

A graduation ceremony was held at the courtroom of the Faculty of Law at Yerevan State University, during which certificates were awarded to this year’s graduates of YSU Legal Clinic.
Director of the Legal Clinic, Knarik Vardanyan, presented the annual report for the 2024–2025 academic year. According to the report, 24 students successfully completed their clinical legal education this year. In her congratulatory message, Knarik Vardanyan emphasized that while a bachelor's diploma confirms one’s qualification as a lawyer, the Legal Clinic certificate affirms that the student has also acquired practical skills alongside theoretical knowledge, possesses a high sense of responsibility, demonstrates empathy, and is guided by a people-centered approach.
Dean of the Faculty of Law, Professor Harutyun Khachikyan, congratulated the students and highlighted the extensive and high-quality work of the Legal Clinic. He noted that citizens frequently express their gratitude to the university administration and to him personally, which he considers the most meaningful recognition of the Clinic's work.
Tigran Markosyan, coordinator and lecturer of the Civil (Administrative Law) Litigation Specialist Group, emphasized the Clinic’s importance in the field. He noted that the Clinic now serves as a vital support system for individuals referred by state bodies in need of legal assistance. While acknowledging the existence of state institutions that offer free legal aid, he underlined that YSU Legal Clinic has emerged as a trusted secondary platform that receives high praise from both the professional community and the public.
Hayk Alumyan, coordinator and lecturer of the Criminal Law Specialist Group, highlighted the significant contributions made this year by the Clinic’s students in preparing complaints for submission to the European Court of Human Rights (ECHR), particularly regarding the protection of property rights for forcibly displaced compatriots from Artsakh. Over 10 complaints were prepared, some of which have already been submitted to the ECHR and officially registered.
Special certificates of recognition were awarded to last year’s Legal Clinic graduates, Knarik Smbatyan and Mane Mnatsakanyan, in honor of their extensive fact-finding and dedicated work in drafting complaints to the ECHR on behalf of forcibly displaced individuals from Artsakh regarding the protection of their property rights.
At the conclusion of the ceremony, students expressed their gratitude to the lecturers and the entire Legal Clinic staff for their dedication, deep knowledge, and willingness to share their rich professional experience.