5. «Միջազգային իրավունքի արդի հիմնախնդիրները» խորագրով միջբուհական 2-րդ ամառային դպրոցը
2025 թվականի հուլիսի 7-9 Ծաղկաձորի ԵՊՀ հյուրատանը համախմբվեցին իրավագիտության ոլորտի առաջատար մասնագետներն ու ուսանողները՝ մասնակցելու ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի եվրոպական և միջազգային իրավունքի ամբիոնի կազմակերպած «Միջազգային իրավունքի արդի հիմնախնդիրները» խորագրով միջբուհական 2-րդ ամառային դպրոցին:
Միջոցառմանը մասնակցում էին Հայաստանի առաջատար բարձրագույն կրթական հաստատությունների՝ Երևանի պետական համալսարանի, Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի, Հայ-ռուսական համալսարանի, ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի, Հյուսիսային համալսարանի, «Գլաձոր» համալսարանի, «Եվրասիա» միջազգային համալսարանի, Վանաձորի պետական համալսարանի, Շիրակի պետական և Գորիսի պետական համալսարանի ուսանողներ և դասախոսներ:
Ամառային դպրոցի ընթացքում ոլորտի տեսաբաններն ու պրակտիկ մասնագետները հանդես եկան միջազգային իրավունքի արդի ու հրատապ թեմաների մանրամասն ու բովանդակալից զեկուցումներով: Կազմակերպվեցին մասնագիտական ակտիվ քննարկումներ:
Ներառելով միջազգային իրավունքի կիրառման առանձնահատկությունները, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի իրավազորությունը, միջազգային մարդասիրական իրավունքի դերը խաղաղության հաստատման և պահպանման գործում, ուժի կիրառումը միջազգային հարաբերություններում, զինված ընդհարումների ազդեցությունը ներդրումների պաշտպանության պայմանագրերի վրա, վերականգնումը հակամարտությունից հետո, իրավունքը և հաշտեցման գործիքները, մարդկանց թրաֆիքինգի զոհերի իրավունքների պաշտպանությունը, ՄԻԵԴ-ում գործերի քննության արդի հիմնախնդիրները, միջազգային և միջազգային բնույթի փաստաթղթերը, քաղաքացիություն չունեցող անձանց միջազգային իրավական և ներպետական կարգավիճակի հիմնախնդիրները և այլն:
Եռօրյա մասնագիտական քննարկումներն ընթացան միջբուհական ջերմ և ստեղծագործ մթնոլորտում, որի ավարտին մասնակիցներին հանձնվեցին վկայականներ, իսկ հետագա համագործակցության և գիտական կապերի ընդլայնման ուղղությամբ ձեռք բերվեցին հիմնարար պայմանավորվածություններ։
Նմանատիպ նախաձեռնությունները միջազգային իրավունքի ոլորտում գիտելիքների զարգացման և փորձի փոխանակման առումով ունեն կարևոր և անփոխարինելի նշանակություն։

5. 2nd interuniversity summer school on "Current Issues in International Law" held
From July 7 to 9, 2025, leading experts and students in the field of law gathered at YSU Guesthouse in Tsaghkadzor to participate in the second interuniversity summer school titled "Current Issues in International Law," organized by the Chair of European and International Law at YSU Faculty of Law.
The event brought together students and academics from Armenia’s top higher education institutions, including Yerevan State University, the French University in Armenia, the Russian-Armenian University, the Public Administration Academy of Armenia, Northern University, Gladzor University, Eurasia International University, Vanadzor State University, Shirak State University, and Goris State University.
During the summer school, leading theorists and practitioners presented detailed and comprehensive reports on timely and pressing topics in international law. The program included active professional discussions among participants.
The discussions covered a wide range of subjects, including the specifics of applying international law, the jurisdiction of the European Court of Human Rights, the role of international humanitarian law in establishing and maintaining peace, the use of force in international relations, the impact of armed conflicts on investment protection treaties, post-conflict recovery, law and reconciliation tools, protection of the rights of victims of human trafficking, current challenges in case proceedings before the European Court of Human Rights, international and hybrid documents, and the international and domestic legal status of stateless persons, among other topics.
The three-day professional discussions took place in a warm and creative interuniversity atmosphere. At the conclusion of the event, participants received certificates, and agreements were made to foster future cooperation and expand scientific connections.
Such initiatives play a crucial and irreplaceable role in the development of knowledge and the exchange of experience in the field of international law.