5. Առաջինկուրսեցիների դիմավորման արարողությունը ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետում
ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետում տեղի ունեցավ 2025-2026 ուստարվա առաջինկուրսեցիների դիմավորման, իրազեկման հանդիսավոր արարողությունը:
Իրավագիտության ֆակուլտետի դեկան, դոկտոր, պրոֆեսոր Հարություն Խաչիկյանը, շնորհավորելով բուհ ընդունվելու, Գիտելիքի և դպրության օրվա կապակցությամբ, նորաթուխ համալսարանականներին մաղթեց դառնալ նոր մտածողությամբ, բարձր պատրաստվածությամբ ու ժամանակի պահանջներին համապատասխան լավագույն մասնագետներ: Դեկանն ընդգծեց, որ ուսումնառության ընթացքը նպատակային և արդյունավետ օգտագործելու պարագայում ապագա մասնագետները կգտնեն իրենց արժանի տեղը հասարակության, պետության զարգացման գործընթացում:
Հետայդու դեկան Հարություն Խաչիկյանը, դեկանի տեղակալ Աշոտ Պետրոսյանը, ֆակուլտետի ուսանողական խորհրդի նախագահ Անի Չիլինգարյանը ներկայացրին Իրավագիտության ֆակուլտետի ուսումնական ստորաբաժանումները, ամբիոնները, ուսումնական գործընթացի կազմակերպման հիմնական սկզբունքները, իրավագիտություն մասնագիտությանն առնչվող հիմնահարցերն ու հեռանկարները:
ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետը համալսարանի հնագույն ֆակուլտետներից է և ունի գիտակրթական հարուստ ավանդույթներ։ ՀՀ-ում և տարածաշրջանում միջազգային համալսարանական որակավորման վարկանիշով առաջատար ֆակուլտետը Հայաստանում իրավաբանական բարձրագույն կրթությունն ապահովող առավել երկար պատմական ուղի անցած, ամենահեղինակավոր և ճանաչված կենտրոնն է: Ֆակուլտետի շրջանավարտներն աշխատում են օրենսդիր և գործադիր իշխանության, իրավապահ և դատական համակարգերում, միջազգային կառույցներում ու կազմակերպություններում, փաստաբանական ու խորհրդատվական ընկերություններում և այլ կառույցներում:
Ծավալվեց արդյունավետ զրույց, որի ընթացքում ԵՊՀ ներկայացուցիչները պատասխանեցին նաև ուսանողներին հետաքրքրող բազմաբնույթ հարցերին:
Իրավագիտության ֆակուլտետի առաջինկուրսեցիների համար 2025-2026 ուստարվա մեկնարկը և գիտելիքների աշխարհ մուտքն ազդարարվեց իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արթուր Վաղարշյանի «Պետության և իրավունքի տեսություն» դասընթացով: Պրոֆեսորը ներկայացրեց համալսարանում ուսանելու առանձնահատկությունները, դասընթացը յուրացնելու որոշակի հնարքները և համապատասխան եղանակները: Այնուհետև Ա. Վաղարշյանը կարդաց օրվա իր դասախոսությունը՝ ներկայացնելով իրավագիտության գիտատեսական հիմքը հանդիսացող դասընթացը, հետազոտման առարկան և հասարակական գործառույթները:

5. Welcoming event for first-year students at YSU Faculty of Law
A formal welcoming and orientation event for the first-year students of the 2025-2026 academic year was held at YSU Faculty of Law.
Dean of the Faculty of Law, Doctor and Professor Harutyun Khachikyan, congratulated the newcomers on their admission to the university and, on the occasion of the Day of Knowledge and Schooling, wished them to become highly skilled specialists with new thinking, solid preparation, and the capacity to meet the demands of the modern era. The dean emphasized that by working purposefully and efficiently during their education, students will secure their rightful place in the development processes of society and the state.
Following this, Dean Harutyun Khachikyan, Deputy Dean Ashot Petrosyan, and President of the Faculty Student Council Ani Chilingaryan introduced the administrative divisions of the Faculty of Law. They also presented the academic process organization, as well as key issues and prospects related to the field of law.
YSU Faculty of Law is one of the university’s oldest units with a rich academic tradition. Recognized as a leading faculty in both Armenia and the region in terms of international university rankings, it stands as the most prominent and historically significant center providing legal higher education in Armenia. Graduates of the faculty are employed across legislative and executive authorities, law enforcement and judicial systems, international institutions and organizations, law firms, consulting companies, and other establishments.
An engaging and fruitful discussion took place, during which YSU representatives answered a variety of questions raised by the students.
The start of the 2025-2026 academic year and the students’ entry into the world of knowledge was marked by the "Theory of State and Law" course, delivered by Doctor of Legal Sciences and Professor Artur Vagharshyan. The professor outlined the distinctive aspects of studying at the university, offered useful methods for mastering the course, and then presented his lecture, which covered the theoretical foundations of legal science, the subject of research, and its societal functions.