5. «Մեդիա և տեղեկատվական իրավունք» մագիստրոսական ծրագրի շրջանավարտների դիպլոմների հանձման արարողությունը ԵՊՀ-ում
«Մեդիա և տեղեկատվական իրավունք» մագիստրոսական ծրագրի շրջանավարտների դիպլոմների հանձման արարողությունը ԵՊՀ-ում
Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետում 2025 թվականի հոկտեմբերի 3-ին տեղի ունեցավ «Մեդիա և տեղեկատվական իրավունք» մագիստրոսական ծրագրի շրջանավարտների դիպլոմների հանձման հանդիսավոր արարողությունը։
Ծրագիրն իրականացվում է ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի և Գերմանիայի «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի համագործակցությամբ՝ նպաստելով մեդիայի ոլորտում իրավական գիտելիքների խորացմանը և խոսքի ազատության ու տեղեկատվության պաշտպանության մշակույթի զարգացմանը Հայաստանում։
Միջոցառմանը ներկա էին «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային գրասենյակի ղեկավար Յակոբ Վյոլենշտայնը, ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի դեկան, պրոֆեսոր Հարություն Խաչիկյանը, ծրագրի ղեկավար Արփինե Հովհաննիսյանը։ Նրանք հանդես եկան շնորհավորական խոսքերով՝ կարևորելով ծրագրի նշանակությունը արդի մեդիաիրավական միջավայրի համար։
Յ. Վյոլենշտայնն իր խոսքում ընդգծեց, որ տեղեկատվական իրավունքն ու պատասխանատու լրագրությունը ժողովրդավարության անբաժանելի բաղադրիչներն են։
«Մենք հավատում ենք, որ իրավագիտության և մեդիայի այս եզակի համադրությունը նպաստում է իրավական պետության ամրապնդմանը և խոսքի ազատության առողջ զարգացմանը Հայաստանում»,- նշեց նա։
Դեկան Հ. Խաչիկյանը շնորհավորեց շրջանավարտներին՝ շեշտելով, որ արդեն երրորդ տարին անընդմեջ ծրագիրը հաջողություններ է գրանցում, և դրա ցուցիչը տարեցտարի աճող շրջանավարտների թիվն է։ ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետը մշտապես հավատարիմ է բարձրակարգ մասնագետների պատրաստման իր առաքելությանը։
Ա. Հովհաննիսյանը ևս շնորհավորեց ուսանողներին՝ նշելով, որ մագիստրոսական ծրագիրը բարեհաջող ավարտելը ոչ թե վերջաբան, այլ նոր սկիզբ է՝ գիտելիքների գործնական կիրառման և մեդիաիրավական միջավայրի զարգացման ճանապարհին։
Շրջանավարտներին հանձնվեցին ավարտական դիպլոմները, իսկ միջոցառումը եզրափակվեց ջերմ շփումներով և հուշային լուսանկարներով։

5. Graduation ceremony of "Media and Information Law" master’s program held at YSU
On October 3, 2025, the Faculty of Law at Yerevan State University hosted the official diploma awarding ceremony for the graduates of the "Media and Information Law" master’s program.
The program is implemented through the collaboration between YSU Faculty of Law and the German Konrad Adenauer Foundation. It aims to deepen legal knowledge in the field of media and foster a culture of freedom of speech and information protection in Armenia.
The event was attended by Jakob Wöllenstein, Head of the Regional Office for the South Caucasus of the Konrad Adenauer Foundation; Professor Harutyun Khachikyan, Dean of YSU Faculty of Law; and Arpine Hovhannisyan, Head of the program. All three delivered congratulatory remarks, highlighting the importance of the program in the context of the current media legal environment.
In his speech, Jakob Wöllenstein emphasized that information law and responsible journalism are integral components of democracy.
"We believe that this unique combination of law and media contributes to strengthening the rule of law and fostering the healthy development of freedom of speech in Armenia," he said.
Harutyun Khachikyan congratulated the graduates, stressing that this is the third consecutive year of the program’s successful implementation, evidenced by the increasing number of graduates each year. He reaffirmed the faculty’s commitment to its mission of preparing well-fledged professionals.
Arpine Hovhannisyan also extended her congratulations, noting that the successful completion of the program is not an end, but rather a new beginning — a path toward the practical application of knowledge and the development of the media law environment.
Diplomas were awarded to the graduates, and the ceremony concluded with warm conversations and commemorative photos.