5. Դատախաղ՝ «Կորպորատիվ իրավունք» դասընթացի շրջանակում
ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանողական գիտական ընկերության և քաղաքացիական իրավունքի ամբիոնի համատեղ նախաձեռնությամբ կայացավ դատախաղ-մրցույթ՝ «Կորպորատիվ իրավունք» դասընթացի շրջանակում:
Հայցվորը փակ բաժնետիրական ընկերության բաժնետեր էր, որը փաստացի մեկուսացված էր ընկերության կառավարումից և իր իրավունքների պատշաճ իրացումն ապահովելու նպատակով իրավաբանական անձի գործունեության վերաբերյալ տեղեկություն տրամադրելուն պարտավորեցնելու պահանջ էր ներկայացրել ընկերության դեմ։
Դատավորը, գնահատելով գործում առկա ապացույցներն ու փաստերը, առաջնորդվելով Վճռաբեկ դատարանի համապատասխան որոշման տրամաբանությամբ, ՀՀ օրենսդրության իրավակարգավորումների հիման վրա ներկայացված հայցը բավարարելու մասին վճիռը հրապարակեց դռնբաց նիստում:
Ըստ դատախաղի կազմակերպիչ, դասախոս, ի.գ.թ. Ռ. Պետրոսյանի՝ սա լավագույն մեթոդներից է՝ ստուգելու ուսանողների ձեռք բերած տեսական գիտելիքները և գործնական հմտությունները։

5. Moot court within the framework of "Corporate Law" course
At the joint initiative of the Student Scientific Society of the YSU Faculty of Law and the Chair of Civil Law, a moot court was held within the framework of the "Corporate Law" course.
The claimant was a shareholder of a closed joint-stock company who had been effectively excluded from the company's management and, in order to ensure the proper exercise of his rights, filed a claim against the company seeking to oblige it to provide information on the activities of the legal entity.
Having assessed the evidence and facts presented in the case, and guided by the reasoning of the relevant decision of the Court of Cassation, the judge, on the basis of the legal regulations of the Republic of Armenia, announced in an open court session.
According to the organizer of the moot court, lecturer, Candidate of Legal Sciences R. Petrosyan, this is one of the most effective methods for assessing students' acquired theoretical knowledge and practical skills.