5. Փախստականների իրավունքի 14-րդ դպրոցը կրկին համախմբեց հանրապետական բուհերի իրավաբանական կլինիկաների ուսանողներին
Փախստականների իրավունքի 14-րդ դպրոցը կրկին համախմբեց հանրապետական բուհերի իրավաբանական կլինիկաների ուսանողներին
Դեկտեմբեր 14, 2025
Աղվերանում կայացավ Փախստականների իրավունքի 14-րդ դպրոցը, որն այս տարի համախմբեց Գավառի պետական, Գյումրու «Պրոգրես», Հյուսիսային և Երևանի պետական համալսարանների իրավաբանական կլինիկաների ուսանողներին և դասախոսներին։
Դեկտեմբերի 12-14-ը անցկացված միջոցառման շրջանակում ևս մեկ անգամ ընդգծվեց, որ փախստականների իրավունքների պաշտպանության հիմնախնդիրը, ցավոք, շարունակում է խիստ արդիական մնալ այսօր: Ըստ այդմ էլ՝ ոլորտում խոր գիտելիքներ ունեցող կիրթ իրավաբանների պատրաստումը խիստ անհրաժեշտություն է։ Եռօրյա դպրոցը միտված էր հենց այդ նպատակին՝ խթանելու ապագա իրավաբանների մասնագիտական կարողությունների զարգացումը և նրանց իրազեկվածության բարձրացումը փախստականների և ապաստան հայցողների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում։
Դպրոցի շրջանակում ուսանողները ունկնդրեցին բազմաբովանդակ դասախոսություններ, մասնակցեցին քննարկումների, որոնց ընթացքում ելույթ ունեցան ոլորտի փորձառու մասնագետները, մասնավորապես՝ ԵՊՀ իրավաբանական կլինիկայի տնօրեն, եվրոպական և միջազգային իրավունքի ամբիոնի դոցենտ Քնարիկ Վարդանյանը, Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության աշխատակիցները, ինչպես նաև «Առաքելություն Հայաստան» ԲՀԿ-ի մասնագետները։
Դպրոցի շրջանակում ուսանողների գործնական կարողությունների զարգացման և կիրառական հմտությունների կատարելագործման նպատակով կազմակերպվեց դատախաղ, որի ընթացքում մասնակիցները հանդես եկան ՀՀ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության ներկայացուցիչների, ինչպես նաև փաստաբանների դերակատարումներով։ Դատախաղի հիմքում իրական գործ էր։ Այն անցկացվեց վարչական դատավարության ձևաչափով՝ հնարավորություն տալով ուսանողներին գործնականում կիրառելու դպրոցի շրջանակում ձեռք բերած տեսական գիտելիքները։
Եռօրյա դպրոցի փակման հանդիսավոր արարողությանը մասնակիցները ստացան ավարտական վկայագրեր:
Այսօրինակ նախաձեռնությունների շարունակականությունն առանձնահատուկ կարևորություն ունի, քանի որ դրանք արդյունավետ հարթակ են տեսական գիտելիքները գործնական հմտությունների հետ համադրելու, ինչպես նաև նեղ մասնագիտական ուղղություններով բարձր որակավորում ունեցող մասնագետներ ձևավորելու գործում։

The 14th Refugee Law School took place in Aghveran, bringing together law clinic students and lecturers from Gavar State University, Progress University of Gyumri, Northern University, and Yerevan State University.
Held from December 12-14, the event underscored that the protection of refugees' rights remains a highly relevant issue today. Therefore, training well-educated legal professionals with deep expertise in the field is considered essential. The three-day school aimed to advance the professional skills of future lawyers and raise their awareness of the rights of refugees and asylum seekers.
During the program, students attended diverse lectures and participated in discussions featuring experienced professionals, including Knarik Vardanyan, Head of the YSU Legal Clinic and Associate Professor at the Chair of European and International Law; officials from the Migration and Citizenship Service; and specialists from the Mission Armenia.
To develop practical skills, a moot court was organized in which participants assumed the roles of representatives from the Migration and Citizenship Service and practicing lawyers. The simulation was based on a real case and conducted in an administrative procedure format, giving students the opportunity to apply the accumulated theoretical knowledge.
At the closing ceremony, participants received certificates of completion.
Organizers emphasized the importance of such initiatives, noting that they provide a platform to combine theoretical knowledge with practical skills and to train highly qualified professionals in specialized legal fields.