5. Ճանաչողական այց ՀՀ բարձրագույն դատական խորհուրդ
ՀՀ բարձրագույն դատական խորհրդում ս.թ. դեկտեմբերի 12-ին կայացել է բաց դռների օր՝ Շվեդիայի կառավարության կողմից ֆինանսավորվող «Հայաստանի դատավորների կարողությունների զարգացում՝ դատական համակարգի նկատմամբ նոր ակնկալիքներին համապատասխանելու և հանրային վստահությունն ամրապնդելու նպատակով» երկարամյա ծրագրի շրջանակում։ ԵՊՀ–ԲԴԽ համագործակցության հուշագրի շրջանակում կազմակերպված միջոցառմանը մասնակցել են ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի 3-րդ կուրսի մի խումբ ուսանողներ։
Բաց դռների օրվա շրջանակում ԵՊՀ ուսանողները ճանաչողական այց են կատարել բարձրագույն դատական խորհրդի (ԲԴԽ) վարչական շենքում, մասնակցել են դատավորին պատասխանատվության ենթարկելու կարգապահական նիստի, հանդիպել ԲԴԽ նախագահ Արթուր Աթաբեկյանին և ԲԴԽ անդամներին:
Դատական դեպարտամենտի դերի ու գործառույթների մասին ուսանողների հետ զրուցել են դեպարտամենտի ղեկավարի տեղակալներ Արշակ Վարդապետյանն ու Արուս Հայրապետյանը, շվեդ գործընկեր, դատավոր Բյորն Լինդենը ներկայացրել է Շվեդիայի դատական համակարգի կառուցվածքը, հիմնական առանձնահատկությունները, ինչպես նաև` Հայաստանի դատական համակարգի հետ առկա ընդհանրություններն ու տարբերությունները։
Նմանատիպ այցերը կոչված են բարձրացնելու ուսանողների մասնագիտական պատրաստվածության մակարդակն ու ապահովելու ակադեմիական գիտելիքների գործնական կիրառությունը:

On December 12, the Supreme Judicial Council of Armenia held an open house as part of a long-term program funded by the Swedish government, "Expanding Capacities of Armenian Judges to Meet New Judicial Expectations and Raising Public Trust". The event, organized under the framework of the YSU–Supreme Judicial Council cooperation memorandum, was attended by third-year students from the YSU Faculty of Law.
As part of the open house, YSU students visited the administrative building of the Supreme Judicial Council, took part in a disciplinary session concerning judicial accountability, and met with Chairman of the Supreme Judicial Council Artur Atabekyan and council members.
Deputy Heads Arshak Vardapetyan and Arus Hayrapetyan discussed the role and functions of the Judicial Department with the students, while Swedish judge Björn Linden presented the structure and key features of Sweden's judicial system, highlighting similarities and differences with Armenia's judiciary.
Such visits aim to enhance students' professional training and provide opportunities to apply their academic knowledge in practical settings.