5. ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի թիմը մասնակցել է «Վիլլեմ Ս. Վիս միջազգային առևտրային արբիտրաժ» 33-րդ դատախաղ-մրցույթին
ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի թիմը մասնակցել է «Վիլլեմ Ս. Վիս միջազգային առևտրային արբիտրաժ» 33-րդ դատախաղ-մրցույթին
ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի թիմերը վերջին տարիներին պարբերաբար մասնակցում են «Վիլլեմ Ս. Վիս միջազգային առևտրային արբիտրաժ» դատախաղ-մրցույթին` գրանցելով դրական արդյունքներ և դարձնելով շարունակական նմանօրինակ մասնակցությունը: Այն համարվում է միջազգային առևտրային արբիտրաժի ոլորտում ամենահեղինակավոր դատախաղ-մրցույթը, որի նպատակն է ուսանողների շրջանում խթանել միջազգային մասնավոր իրավունքի և արբիտրաժի ուսումնասիրությունը:
Ս.թ. մարտի 27-ից ապրիլի 2-ը Ավստրիայի մայրաքաղաք Վիեննայում անցկացված դատախաղ-մրցույթն այս տարի համախմբել է աշխարհի 89 երկրներից 390 համալսարանների թիմերի:
ԵՊՀ թիմի կազմում էին Իրավագիտության ֆակուլտետի մագիստրատուրայի ուսանող Անուշ Քարամյանը, 3-րդ կուրսի ուսանողներ Էլեոնորա Թումանյանը, Մարգարիտա Եգոյանցը, Արփինե Զոհրաբյանը, 2-րդ կուրսի ուսանող Դավիթ Գասպարյանը, մարզիչներն են Իրավագիտության ֆակուլտետի «Միջազգային դատարաններ և արբիտրաժ» մագիստրոսական ծրագրի ուսանողներ Թամարա Ղազարյանն ու Էրիկ Մանուկյանը։
Մրցույթի ընթացքում ուսանողներին հնարավորություն է ընձեռվել ուսումնասիրելու ոլորտին առնչվող միջազգային լավագույն փորձը և ծանոթանալու ակադեմիական ոլորտի հեղինակավոր անձանց, միջազգային հայտնի իրավաբանական ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ` ստեղծելով համագործակցային կապեր:
Թիմն իր խորին երախտագիտությունն է հայտնում նյույորքաբնակ անկախ արբիտր Գրանտ Հանեսյանին՝ ցուցաբերած ֆինանսական աջակցության համար: Նա մասնագիտացած է միջազգային և բարդ առևտրային վեճերի լուծման ոլորտում և իր ներդրմամբ առանցքային դեր է ունեցել թիմի հաջող մասնակցությունը հնարավոր դարձնելու գործում:

Teams from the Faculty of Law at Yerevan State University have regularly participated in the Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot in recent years, achieving commendable results and maintaining this participation as an ongoing tradition. The competition is regarded as the most prestigious moot court in the field of international commercial arbitration, aimed at promoting the study of international private law and arbitration among students.
This year's competition, held from March 27 to April 2 in Vienna, Austria, brought together 390 university teams from 89 countries worldwide.
The YSU team comprised master's student at the Faculty of Law Anush Karamyan, and third-year students Eleonora Tumanyan, Margarita Yegoyants, and Arpine Zohrabyan. The team was coached by Tamara Ghazaryan and Erik Manukyan, students of the "International Courts and Arbitration" master's program at the Faculty of Law.
During the competition, students had the opportunity to study leading international best practices in the field and engage with prominent academics and representatives of internationally renowned law firms, establishing valuable professional connections.
The team expressed its deep gratitude to New York-based independent arbitrator Grant Hanessian for his financial support. Specializing in the resolution of international and complex commercial disputes, he played a key role in making the team's participation possible through his support.