5. Դասախոսություն-հանդիպում ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի նախագահ Լիլիթ Թադևոսյանի հետ
ՀՀ բարձրագույն դատական ատյանի կարգավիճակի ու գործունեության առանձնահատկությունները, սահմանադրական գործառույթները ուսանողներին ներկայացնելու, ինչպես նաև դատական համակարգի նկատմամբ նրանց հետաքրքրությունը խթանելու նպատակով ս.թ. ապրիլի 13-ին ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի նախագահ Լիլիթ Թադևոսյանը հանդիպել է ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի երրորդ կուրսի ուսանողների հետ և անցկացրել դասախոսություն։
Վճռաբեկ դատարանի նախագահը դասախոսության ընթացքում հանգամանալից անդրադարձել է Վճռաբեկ դատարանի տեղին ու դերին դատական համակարգում՝ շեշտադրելով իրավական միասնականության ապահովման և իրավունքի զարգացման գործում բարձրագույն դատական ատյանի սահմանադրական առաքելությունը։ Նա ընդգծել է, որ Վճռաբեկ դատարանի գործունեությունը միտված է նպաստելու իրավական կանխատեսելիության բարձրացմանը և հասարակության վստահության ամրապնդմանը դատական իշխանության նկատմամբ։
Բանախոսը անդրադարձել է նաև պետության և հասարակության մեջ դատավորի դերին, իրավական արժեքների նկատմամբ նրա բարձր պատասխանատվությանն ու բարոյական նկարագրին։
Դասախոսության շրջանակում Վճռաբեկ դատարանի նախագահը շեշտել է արդարության՝ որպես անկյունաքարային արժեքի և արդարադատության փոխհարաբերակցությունը, կարևորել դատական իշխանության դերը՝ արդարության և իրավունքի գերակայության ապահովման, իրավական պետությունում սոցիալական հավասարակշռության պահպանման ու մարդու իրավունքների պաշտպանության գործում։
Հանդիպումն անցել է ակտիվ և բովանդակալից քննարկման մթնոլորտում. ուսանողները բարձրացրել են թե՛ տեսական, թե՛ գործնական բնույթի հարցեր՝ կապված դատական պրակտիկայի, դատավորի աշխատանքի առանձնահատկությունների և արդարադատության իրականացման հետ։ Քննարկումը վերածվել է մասնագիտական հետաքրքիր երկխոսության, որի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև երիտասարդ իրավաբանների մասնագիտական զարգացման հնարավորություններին և մարտահրավերներին, իրավաբանի մասնագիտության կարևորությանը, պետության և հասարակության մեջ նրա դերին, սոցիալական ու բարոյական պատասխանատվությանը։
Հանդիպման ավարտին Վճռաբեկ դատարանի նախագահը պատրաստակամություն է հայտնել ուսանողներին հրավիրելու ՀՀ Վճռաբեկ դատարան՝ մասնակցելու դատական նիստի՝ նշելով, որ նման այցելությունները կարևոր հնարավորություն են ապագա իրավաբանների համար՝ տեսական գիտելիքները համադրելու գործնական փորձի հետ և ավելի հստակ պատկերացում կազմելու դատարանների գործունեության մասին։

5. Lecture-meeting with President of Court of Cassation of Armenia Lilit Tadevosyan
On April 13, in order to present students with the role and specific functions of the highest judicial instance of the Republic of Armenia, as well as its constitutional mandate, and to foster their interest in the judicial system, President of the Court of Cassation of the Republic of Armenia Lilit Tadevosyan met with third-year students of the YSU Faculty of Law and delivered a lecture.
During the lecture, the president of the Court of Cassation provided a detailed overview of the place and role of the Court of Cassation within the judicial system, emphasizing the constitutional mission of the highest judicial body in ensuring legal consistency and contributing to the development of law. She underlined that the court's activities are aimed at enhancing legal predictability and strengthening public trust in the judiciary.
The speaker also touched upon the role of the judge in the state and society, highlighting the high level of responsibility and moral integrity required in upholding legal values.
Within the framework of the lecture, the president of the Court of Cassation stressed the relationship between justice as a fundamental value and the administration of justice, underscoring the importance of the judiciary in ensuring the rule of law and fairness, maintaining social balance in a legal state, and protecting human rights.
The meeting featured an active and meaningful discussion, with students raising both theoretical and practical questions related to judicial practice, judges' work, and the administration of justice. The discussion evolved into a professional dialogue, also addressing the opportunities and challenges of professional development for young lawyers, the importance of the legal profession, its role in the state and society, as well as its social and moral responsibilities.
At the end of the meeting, the president of the Court of Cassation expressed readiness to invite students to the Court of Cassation of the Republic of Armenia to observe a court session, noting that such visits provide an important opportunity for future lawyers to combine theoretical knowledge with practical experience and gain a clearer understanding of the functioning of the courts.