Միջազգային իրավական համագործակցության գերմանական հիմնադրամի (IRZ) և Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի հետ համագործակցությամբ ս.թ. հունիսի 19–21-ը Սյունիքի մարզի Գորիս քաղաքում երկրորդ անգամ անընդմեջ կազմակերպվել է ամառային դպրոց՝ այս անգամ «Մտավոր սեփականություն և արհեստական բանականություն. քրեաիրավական հարցեր» թեմայով։
Ամառային դպրոցին մասնակցել է շուրջ 40 ուսանող հայաստանյան հետևյալ 8 բուհերից՝ Երևանի պետական համալսարան, Հայաստանում ֆրանսիական համալսարան, Հայաստանի ամերիկյան համալսարան, Շիրակի պետական համալսարան, Գորիսի պետական համալսարան, Վանաձորի պետական համալսարան, Եվրասիա միջազգային համալսարան, Հյուսիսային համալսարան։
Բացման և ողջույնի խոսքերով հանդես են եկել ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի քրեական իրավունքի ամբիոնի վարիչ, իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Աննա Մարգարյանը և Միջազգային իրավական համագործակցության գերմանական հիմնադրամի (IRZ) երևանյան գրասենյակի ծրագրերի համակարգող Նելլի Թումասյանը։
Բանախոսություններով հանդես են եկել Թյուբինգենի Էբերհարդ Կարլսի համալսարանի պրոֆեսոր, պատվավոր դոկտոր Բերնդ Հայնրիխը և Մյունխենի երկրամասային (վերաքննիչ) դատարանի դատավոր Քատալին Թյոժերը։
Ամառային դպրոցի ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկվել են մի շարք արդիական հարցեր՝ մտավոր սեփականության պաշտպանության իրավական հիմքերը, մտավոր սեփականության սոցիալ-տնտեսական նշանակությունը, մտավոր սեփականության քրեաիրավական պաշտպանությունը, արհեստական բանականությունն ու հեղինակային իրավունքը։ Ամառային դպրոցի շրջանակում կազմակերպվել են խմբային աշխատանքներ, որոնց ընթացքում ուսանողներին տրվել են գերմանական պրակտիկայից վերցված իրական գործեր։

5. Summer school on "Intellectual Property and Artificial Intelligence: Criminal Law Issues" held in Goris
Summer school on "Intellectual Property and Artificial Intelligence: Criminal Law Issues" held in Goris
June 24, 2026
A summer school was organized for the second consecutive year in Goris, Syunik Province, on June 19-21 in cooperation with the German Foundation for International Legal Cooperation (IRZ) and the YSU Faculty of Law. This year's program focused on "Intellectual Property and Artificial Intelligence: Criminal Law Issues."
Around 40 students from eight Armenian universities took part in the summer school: Yerevan State University, French University in Armenia, American University of Armenia, Shirak State University, Goris State University, Vanadzor State University, Eurasia International University and Northern University.
Opening and welcoming remarks were delivered by Anna Margaryan, Head of the Chair of Criminal Law at the YSU Faculty of Law, Doctor of Legal Sciences and Professor, and Nelly Tumasyan, Project Coordinator of the Yerevan office of the German Foundation for International Legal Cooperation (IRZ).
Lectures were delivered by Professor Bernd Heinrich, Honorary Doctor at the Eberhard Karls University of Tübingen, and Katalin Tözsér, judge of the  Munich Regional Court.
During the summer school, participants discussed many relevant issues, including the legal foundations of intellectual property protection, the socio-economic significance of intellectual property, criminal law protection of intellectual property, artificial intelligence and copyright. The program also included group work, during which students examined real cases from German practice.