5. ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի թիմը մասնակցել է Ֆրանկֆուրտի ներդրումային արբիտրաժի հեղինակավոր դատախաղ-մրցույթին
ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի թիմը մասնակցել է Ֆրանկֆուրտի ներդրումային արբիտրաժի հեղինակավոր դատախաղ-մրցույթին
Հունիս 25, 2026
ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի թիմը մասնակցել է Հռոմում անցկացված «DLA Piper Investment Arbitration Pre-Moot»-ի մեկնարկին, ապա Ֆրանկֆուրտի ներդրումային արբիտրաժի դատախաղի հիմնական մրցույթին։
Հռոմում կայացած նախնական դատախաղին (Pre-Moot) թիմը մասնակցել է 2026 թվականի հունիսի 4-ին և 5-ին։ ԵՊՀ-ն ներկայացրել են իրավագիտության ֆակուլտետի 4-րդ կուրսի ուսանողուհիներ Անի Չիլինգարյանը և Սիրանուշ Պողոսյանը, որոնք մրցել են աշխարհի տարբեր երկրներից ժամանած թիմերի հետ՝ դրսևորելով իրենց բանավոր փաստարկման, ինչպես նաև արբիտրաժային վարույթի հմտությունները՝ նախապատրաստվելով մրցույթի հիմնական փուլին։
Այնուհետև թիմը մասնակցել է Ֆրանկֆուրտի ներդրումային արբիտրաժի դատախաղի միջազգային մրցույթին, որը կայացել է 2026 թվականի հունիսի 9–12-ն ընկած ժամանակահատվածում։ Մրցույթի շրջանակում Անի Չիլինգարյանը և Սիրանուշ Պողոսյանը մրցել են միջազգային հեղինակավոր համալսարանների, որոնց թվում՝ Չիկագոյի, Ցյուրիխի, Փարիզի սիտե համալսարանների թիմերի դեմ:
Միջազգային մրցույթին մասնակցությունը հնարավորություն է տվել թիմի անդամներին ձեռք բերելու արժեքավոր փորձ, կատարելագործելու իրենց մասնագիտական հմտություններն ու ծանոթանալու միջազգային ներդրումային արբիտրաժի ոլորտի արդի մոտեցումներին, պրակտիկային։

5. YSU Faculty of Law team participates in prestigious Frankfurt investment arbitration moot court
The YSU Faculty of Law team participated in the DLA Piper Investment Arbitration Pre-Moot held in Rome, followed by the main rounds of the Frankfurt Investment Arbitration Moot Court.
The team took part in the Pre-Moot in Rome on June 4 and 5, 2026. YSU was represented by fourth-year Faculty of Law students Ani Chilingaryan and Siranush Poghosyan, who competed against teams from various countries, demonstrating their oral advocacy and arbitration skills while preparing for the main stage of the competition.
The team then participated in the international Frankfurt Investment Arbitration Moot Court, held from June 9 to 12, 2026. During the competition, Ani Chilingaryan and Siranush Poghosyan competed against teams from leading international universities, including the University of Chicago, the University of Zurich and Université Paris Cité.
Participation in the international competition allowed the team members to gain valuable experience, improve their professional skills and learn about current approaches and practices in international investment arbitration.