5. «Միջազգային իրավունքի արդի հիմնախնդիրները» խորագրով միջբուհական 3-րդ ամառային դպրոցը Ծաղկաձորում
Ընթացիկ տարվա հուլիսի 2-4-ը Ծաղկաձորի ԵՊՀ հյուրատանը անցկացվեց «Միջազգային իրավունքի արդի հիմնախնդիրները» խորագրով միջբուհական ամառային դպրոցը:
Երրորդ տարին անընդմեջ կազմակերպվող միջոցառումը համախմբել էր Երևանի պետական համալսարանի, Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի, Ռուս-հայկական համալսարան բարձրագույն կրթության միջպետական կրթական կազմակերպության, Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման ակադեմիայի, Երևանի «Հայբուսակ» համալսարանի, Հյուսիսային համալսարանի, Եվրասիա միջազգային համալսարանի, ինչպես նաև Շիրակի, Գավառի և Գորիսի պետական համալսարանների ակադեմիական ներկայացուցիչներին և ուսանողությանը։
Ամառային դպրոցի նպատակն էր նպաստել միջազգային իրավունքի ոլորտում երիտասարդ մասնագետների գիտելիքների խորացմանը, տեսական և գործնական հմտությունների զարգացմանը, ինչպես նաև միջբուհական համագործակցության և գիտական կապերի ամրապնդմանը։
Դպրոցի շրջանակում անդրադարձ կատարվեց միջազգային իրավունքի արդի և հրատապ խնդիրներին, որոնց վերաբերյալ ներկայացվեցին դասախոսություններ, իրականացվեցին մասնագիտական քննարկումներ՝ ոլորտի գիտական և գործնական փորձ ունեցող մասնագետների մասնակցությամբ։ Քննարկումների շրջանակում ընդգրկվեցին միջազգային իրավունքի մի շարք կարևոր հիմնահարցեր, այդ թվում՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում (ՄԻԵԴ) գործերի քննության ընթացակարգային առանձնահատկությունները, վճիռների կատարման մեխանիզմները և դրանց ազդեցությունը Հայաստանի իրավական համակարգի վրա, մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային գործիքակազմը՝ հատկապես հետհակամարտային իրավիճակներում, ինչպես նաև փախստականների պաշտպանության միջազգային և ներպետական կարգավորումները։ Անդրադարձ կատարվեց նաև Միջազգային քրեական դատարանի դերին 21-րդ դարի աշխարհաքաղաքական և իրավական մարտահրավերների համատեքստում: Բացի այդ՝ քննարկվեցին ինքնիշխանության, մարդու իրավունքների և ուժի կիրառման հարաբերակցությունը, կյանքի իրավունքի պաշտպանությունը՝ ՄԻԵԴ նախադեպային իրավունքի լույսի ներքո, պետական սահմանների ձևավորման իրավական հիմքերն ու ժամանակակից մարտահրավերները, ռազմական գործողությունների ազդեցությունը միջազգային ներդրումային պայմանագրերի վրա, ինչպես նաև երկկողմ և բազմակողմ ռազմաքաղաքական դաշինքների միջազգային իրավական կարգավորումները։
Դպրոցի ավարտին մասնակիցներին հանձնվեցին դիպլոմներ, որոնք վկայում են նրանց ակտիվ ներգրավվածության և ծրագրի շրջանակում իրականացրած աշխատանքի մասին։
Մասնակիցները շնորհակալություն հայտնեցին կազմակերպիչներին՝ ընդգծելով նման ձևաչափի միջոցառումների նշանակությունը միջազգային իրավունքի ոլորտում գիտելիքների խորացման, փորձի փոխանակման և մասնագիտական համագործակցության զարգացման գործում։

From July 2 to 4 this year, the third interuniversity summer school, "Current issues in international law," was held at the YSU Guest House in Tsaghkadzor.
Organized for the third consecutive year, the event brought together academic representatives and students from Yerevan State University, the French University in Armenia, the Russian-Armenian University Interstate Educational Organization of Higher Education, the Public Administration Academy of the Republic of Armenia, Yerevan Haybusak University, Northern University, Eurasia International University, as well as Shirak, Gavar and Goris state universities.
The summer school was designed to deepen young specialists' knowledge of international law, develop their theoretical and practical skills, and strengthen interuniversity cooperation and academic ties.
The school addressed current and urgent issues in international law through lectures and professional discussions, featuring specialists with academic and practical experience in the field. The discussions covered many important issues in international law, including the procedural features of case examination at the European Court of Human Rights, mechanisms for the enforcement of judgments and their impact on Armenia's legal system, international instruments for the protection of human rights, particularly in post-conflict situations, as well as international and domestic regulations on the protection of refugees.
The role of the International Criminal Court in the context of the geopolitical and legal challenges of the 21st century was also addressed. In addition, participants discussed the relationship between sovereignty, human rights and the use of force; the protection of the right to life in light of the case law of the European Court of Human Rights; the legal foundations and modern challenges of the formation of state borders; the impact of military operations on international investment treaties; and international legal regulations governing bilateral and multilateral military-political alliances.
At the end of the school, participants were awarded diplomas certifying their active involvement and the work carried out within the framework of the program.
The participants expressed gratitude to the organizers, emphasizing the importance of such events for deepening knowledge, exchanging experience and developing professional cooperation in the field of international law.