ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի և Միջազգային իրավական համագործակցության գերմանական հիմնադրամի (IRZ) գործակցության շրջանակում ս.թ. հուլիս 5-10 երիտասարդ հայ իրավաբանների համար կազմակերպվել է ճանաչողական այց Գերմանիա:
Պատվիրակության կազմում էին ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի և IRZ-ի համագործակցությամբ անցկացված դատախաղերին մասնակցած երիտասարդ իրավաբաններ՝ ներկայացուցիչներ ԵՊՀ-ից, Հայաստանում ֆրանսիական, Շիրակի պետական և Վանաձորի պետական համալսարաններից։
Գերմանիայի արդարադատության համակարգի, գիտահետազոտական հաստատությունների գործունեությանը ծանոթանալու, նոր գիտելիքներ ձեռք բերելու, ինչպես նաև ոլորտի վերաբերյալ նոր պատկերացումներ և ընկալումներ ձևավորելու նպատակով մասնակիցները այցելել են մի շարք հաստատություններ, այդ թվում՝
Դյուսելդորֆի երկրամասային դատարան (բանախոսությամբ հանդես է եկել Դյուսելդորֆի երկրամասային դատարանի նախագահող դատավոր, դոկտոր Վերա Դրեսը),
Հյուսիսային Հռենոս-Վեստֆալիա երկրամասի արդարադատության նախարարություն (բարձրագույն իրավաբանական կրթության վերաբերյալ զեկույցով հանդես է եկել Հյուսիսային Հռենոս-Վեստֆալիա երկրամասի արդարադատության նախարարության ավագ խորհրդական, դոկտոր Քրիստիան Ռայթեմայերը և խորհրդական Շտեֆան Հակերտը),
Դյուսելդորֆի դատախազություն (Գերմանիայի դատախազության խնդիրների և կառուցվածքի մասին բանախոսությամբ հանդես է եկել դատախազ Ռադբոդ Ռադը),
Դյուսելդորֆի ոստիկանություն,
Քյոլնի բարձրագույն երկրամասային դատարան (բանախոսությամբ հանդես են եկել Քյոլնի բարձրագույն երկրամասային դատարանի փոխնախագահ Սուզաննե Վերներուսը և նախագահող դատավոր Միրիամ Մյուլերը),
Քյոլնի գլխավոր դատախազություն (բանախոսությամբ հանդես է եկել Քյոլնի գլխավոր դատախազության դատախազների խորհրդի նախագահ Ուլրիխ Կլոյզերը),
Քյոլնի երկրամասային դատարան,
Ռայնբախի քրեակատարողական հիմնարկ,
Պրոբացիայի և դատական աջակցության ծառայության Բադեն-Վյուրթեմբերգ երկրամասի Հայդելբերգ մասնաճյուղ։
Մասնակիցները այցելել են նաև Մաքս Պլանկի անվան արտասահմանյան հանրային և միջազգային իրավունքի ինստիտուտ (MPI), որտեղ բանախոսությամբ հանդես է եկել դոկտոր Մաթիաս Հարթվիգը, ինչպես նաև Հայդելբերգի համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետ, որտեղ բանախոսությամբ հանդես է եկել դեկան, դոկտոր, պրոֆեսոր Անդրեաս Պիքենբրոքը։
Այցի ընթացքում մասնակիցները հյուրընկալվել են IRZ հիմնադրամի գրասենյակում և հանդիպել հիմնադրամի գործադիր տնօրեն, դոկտոր Շտեֆան Հյուլզհյորստերին և այլ ներկայացուցիչների։ IRZ հիմնադրամում կիրառական գիտությունների ուսումնական հաստատության կառուցվածքի և կազմակերպման վերաբերյալ բանախոսությամբ հանդես է եկել դոկտոր, պրոֆեսոր Բիժան Նովրուզիանը։
Նման ճանաչողական այցերը միտված են բարձրացնելու ուսանողների մասնագիտական պատրաստվածությունը և ապահովելու տեսական գիտելիքների գործնական կիրառությունը:
Միջազգային իրավական համագործակցության գերմանական հիմնադրամի (IRZ) հետ համագործակցությունը կրելու է շարունակական բնույթ:

5. Study visit to German universities and justice institutions
A study visit to Germany for young Armenian legal professionals was organized from July 5 to 10 as part of the cooperation between the YSU Faculty of Law and the German Foundation for International Legal Cooperation (IRZ).
The delegation comprised young legal professionals who had participated in moot court competitions organized jointly by the YSU Faculty of Law and IRZ. They represented Yerevan State University, the French University in Armenia, Shirak State University and Vanadzor State University.
To learn about Germany's justice system and the work of its research institutions, acquire new knowledge and develop new perspectives and insights into the field, the participants visited a number of institutions, including:
• Düsseldorf Regional Court, where Presiding Judge Dr Vera Drees delivered a presentation;
• the Ministry of Justice of North Rhine-Westphalia, where Senior Adviser Dr Christian Reitemeier and Adviser Stephan Hackert gave a presentation on higher legal education;
• the Düsseldorf Public Prosecutor's Office, where Prosecutor Radbod Rad spoke about the functions and structure of Germany's public prosecution service;
• Düsseldorf Police;
• the Higher Regional Court of Cologne, where Vice-President Susanne Wernerus and Presiding Judge Miriam Müller delivered presentations;
• the Cologne Public Prosecutor General's Office, where Ulrich Klose, Chair of the Prosecutors' Council, delivered a presentation;
• Cologne Regional Court;
• Rheinbach Prison; and
• the Heidelberg branch of the Baden-Württemberg Probation and Court Assistance Service.
The participants also visited the Max Planck Institute for Comparative Public Law and International Law (MPI), where Dr Matthias Hartwig delivered a presentation, and the Faculty of Law at Heidelberg University, where Dean Professor Dr Andreas Piekenbrock addressed the delegation.
During the visit, the participants were hosted at the IRZ office, where they met IRZ Director Dr Stefan Hülshörster and other representatives. Prof. Dr. Bijan Nowrousian gave a presentation at IRZ on the structure and organization of a university of applied sciences.
Study visits of this kind are intended to enhance students' professional preparation and enable them to apply their theoretical knowledge in practice.