042101.15.7 - Իրավագիտություն
Ընդունելությունը կատարվում Երևանի պետական համալսարանի գիտական խորհրդի կողմից 2022 թ.-ի մայիսի 26-ի թիվ 9/2 որոշմամբ հաստատված Երևանի պետական համալսարանի առկա ուսուցմամբ մագիստրատուրայի ընդունելության կանոնակարգի համաձայն։
Ծրագիրը նպատակ ունի պատրաստել պետական, կառավարչական, իրավական մասնագիտական գործունեության ոլորտների մասնագետներ, ովքեր ունակ կլինեն.
·վերլուծել և դիտարկել պետաիրավական երևույթները սոցիոլոգիական, փիլիսոփայական արժեքաբանական և մարդաբանական մոտեցումների տեսանկյուններից, կատարել դրանց գիտական և սոցիոլոգիական հետազոտություն,
·իրավագիտության ոլորտում ունենալով տեսական պատրաստվածություն` գործնականում հմտորեն կիրառել իրավագիտության մասնագիտական գիտելիքները, իրականացնել ինքնուրույն իրավական ուսումնասիրություններ և հետազոտական աշխատանքներ,
·մեկնաբանել և քննադատաբար վերլուծել սահմանադրական, ինչպես նաև իրավունքի այլ ճյուղերի նորմերը, համեմատել դրանք այլ երկրների սահմանադրաիրավական օրենսդրությունների, իրավական համակարգերի հետ,
· կողմնորոշվել պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների համակարգում, իրավասության մեջ, մշակել առաջարկներ պետական մարմնի, կազմակերպության իրավական գործունեության կատարելագործման ուղղությամբ,
· իրականացնել իրավական խորհրդատվություն, իրավական օգնության և ներկայացուցչության գործառույթներ:
- լուսաբանել իրավական ընդհանուր (սահմանադրական) քաղաքականության իրականացման ոլորտում ՀՀ և այլ երկրների մոտեցումները,
- բացատրել սահմանադրական կարգավորման համակարգը և հասարակական հարաբերությունների սահմանադրականացման հիմնախնդիրները,
- հիմնավորել սահմանադրական, վարչական, մաքսային, հարկային, ընտրական օրենսդրության և ինստիտուցիոնալ համակարգի կատարելագործման հիմնական ուղղությունները, այդ թվում՝ ազգային անվտանգության կտրվածքով,
- ներկայացնել օրինաստեղծ, իրավակիրառական տեխնիկայի հիմունքները, կանոնները, բացատրել սահմանադրական, վարչական, մաքսային, հարկային, ընտրական օրենսդրության ոլորտներում դրանց կիրառման առանձնահատկությունները,
- նկարագրել սահմանադրական, վարչական, մաքսային, հարկային, ընտրական իրավունքի ոլորտում հետազոտությունների իրականացման մեթոդները, պետաիրավական երևույթների ընդհանուր օրինաչափությունները, իրավագիտության մեթոդաբանական, փիլիսոփայական, հիմունքները, պետաիրավական երևույթների նկատմամբ սոցոլոգիական մոտեցումները,
- ներկայացնել մարդու իրավունքների պաշտպանության ներպետական և միջազգային մեխանիզմները, փախստականների և միգրանտների իրավունքների իրականացման ու պաշտպանության ոլորտի հիմնախնդիրները, գնահատել միջազգային մարդասիրական իրավունքի դերը մարդու իրավունքների պաշտպանության համակարգում։
- կատարել իրավաստեղծ աշխատանք, նորմատիվ ակտերի հաշվառում, գրանցում, պահպանում, փորձաքննություն, տալ իրավական եզրակացություններ, գնահատել օրենքի որակը,
- առաջարկել ՀՀ օրենսդրության կատարելագործման, ՀՀ օրենսդիր, գործադիր և դատական մարմինների գործունեության արդյունավետության բարձրացման նախաձեռնություններ, նախագծել ՀՀ սահմանադրական և վարչական կարգավորման կատարելագործման ու զարգացման ռազմավարություն, այդ թվում՝ ազգային անվտանգության դոկտրինի տեսանկյունից,
- համեմատել ՀՀ և արտասահմանյան երկրների պետաիրավական, այդ թվում` սահմանադրաիրավական համակարգերն ու օրենսդրությունները, անհրաժեշտության դեպքում ինքնուրույն հավաքելով, վերլուծելով, դասակարգելով, համակարգված և համակողմանի փաստարկներով մեկնաբանելով նաև օտարալեզու տեղեկատվությունը,
- կիրառել սահմանադրական, վարչական, մաքսային, հարկային, ընտրական իրավունքի ոլորտներում իրականացվող հետազոտության մեթոդները,
- պատրաստել դիմումներ` ուղղված ՀՀ սահմանադրական դատարանին, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանին և այլ միջազգային կառույցներին, պատրաստել դիմումներ` ուղղված ՀՀ սահմանադրական դատարանին, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանին և այլ միջազգային կառույցներին,
- վերլուծել և գնահատել ՀՀ իրավունքի համակարգում միջազգային մարդասիրական իրավունքի կիրարկման մեխանիզմները և առաջարկել դրանց կատարելագործման ուղիներ,
- կատարել մասնագիտական ոլորտի (սահմանադրական, վարչական, մաքսային, հարկային, միջազգային մարդասիրական, փախստականների և միգրանտների իրավունքների ոլորտի) օրենսդրության դրույթների մեկնաբանում, վերլուծում, իրավական գործի փաստական հանգամանքների հետազոտություն՝ ելնելով իրավակիրառման տեսակից, իրականացնել արարքի ճիշտ որակում, անհատական իրավական ակտի նախագծի մշակում։
- օգտվելու տեղեկատվության տարատեսակ աղբյուրներից (էլեկտրոնային և ոչ էլեկտրոնային),
- արդյունավետորեն պլանավորելու ժամանակն ու առաջադրված խնդիրների լուծման համար անհրաժեշտ ռեսուրսները ինչպես անհատական մակարդակում, այնպես էլ խմբի կազմում, այդ թվում՝ բազմամշակութային միջավայրում, գործունեություն ծավալելիս,
- ներկայացնելու զեկուցումներ, հետազոտությունների արդյունքներ, մասնագիտական և ոչ մասնագիտական հանրությանը համակողմանիորեն և փաստարկված կերպով ներկայացնել, բացատրել, ինչպես նաև՝ ստանալ իրավագիտության ոլորտին առնչվող տեղեկատվություն, գաղափարներ, փաստարկված հիմնավորելու իր տեսակետները, այդ թվում՝ գիտական բանավեճերի ընթացքում,
- ազատ հաղորդակցվել սոցիալական տարբեր խմբերի և դրանց ներկայացուցիչների հետ, այդ թվում՝ օտար լեզվով։ Պահպանել մասնագիտական էթիկայի կանոնները:
·Առանց եզրափակիչ գնահատմամբ դասընթացներ: Յուրաքանչյուր ուսումնական մոդուլի շրջանակներում ուսանողների գնահատման համար նախատեսված պարտադիր բաղադրիչներն են՝ 2 ընթացիկ քննություն` 7-9 բալ, որոնք կարող են անցկացվել գրավոր կամ բանավոր ձևով: Մյուս բաղադրիչներից առնվան երկուսը ընտրում է դասավանդող դասախոսը, դրանք են ընթացիկ ստուգում՝ 0-8 բալ, ինքնուրույն աշխատանք՝ 0-8 բալ, մասնակցություն՝ 0-3 բալ:
·Եզրափակիչ գնահատումով դասընթացներ: Յուրաքանչյուր ուսումնական մոդուլի շրջանակներում ուսանողների գնահատման համար նախատեսված պարտադիր բաղադրիչներն են՝ 2 ընթացիկ քննություն՝6-8 բալ և եզրափակիչ քննություն՝ 7-9 բալ: Մյուս բաղադրիչներից առնվան մեկը ընտրում է դասավանդող դասախոսը, դրանք են ընթացիկ ստուգում՝ 0-6 բալ, ինքնուրույն աշխատանք՝ 0-6 բալ, մասնակցություն՝ 0-3 բալ:
· Առանց ընթացիկ քննությունով ավարտվող դասընթացներ: Յուրաքանչյուր ուսումնական մոդուլի շրջանակներում ուսանողների գնահատման համար նախատեսված պարտադիր բաղադրիչն է եզրափակիչ քննությունը՝ 7-9 բալ: Մյուս բաղադրիչներից առնվան երկուսը ընտրում է դասավանդող դասախոսը, դրանք են ընթացիկ ստուգում՝ 0-8 բալ, ինքնուրույն աշխատանք՝ 0-8 բալ, մասնակցություն՝ 0-3 բալ:
Շրջանավարտներն ավարտելով մագիստրոսական ծրագիրը հնարավորություն ունեն աշխատանքի անցնել հետևյալ կառույցներում` օրենսդիր, գործադիր, դատական իշխանության, տեղական ինքնակառավարման մարմիններում, արդարադատության նախարարությունում, փաստաբանական ծառայությունում, Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակում, հասարակական կազմակերպություններում, միջազգային կառույցներում ու կազմակերպություններում, գիտահետազոտական կենտրոններում` զբաղեցնելով հետևյալ պաշտոնները. բնագավառի զարգացման ռազմավարության խորհրդատու, իրավագետ-վերլուծաբան, դատավորի օգնական, դատավորի խորհրդական, դատական դեպարտամենտի կրտսեր, առաջատար, գլխավոր մասնագետ, դատավոր, իրավական ակտերի փորձաքննության գործակալության աշխատակից, նախարարի խորհրդական, գիտաշխատող, աշխատող թիմի ղեկավար:
·համակարգիչներով և ծրագրային միջոցներով ապահովված համակարգչային սրահ,
·էլեկտրոնային ռեսուրսներ:
Եվրոպական բարձրագույն կրթության տարածքի որակավորումների շրջանակը, ՀՀ բարձրագույն կրթության որակավորումների ազգային շրջանակը, իրավագիտություն մասնագիտության ոլորտային շրջանակը:
· բազային համակարգչային (MS Office փաթեթի ազատ տիրապետում՝ Word, Excel, Power-Point, Access, moodle ) հմտություններ,
· Մարդու իրավունքները կարգավորող օրենսդրությանը տիրապետելու կարողություն,
· սահմանադրական արդարադատության տեսության դրույթները մեկնաբանելու կարողություն,
· վերջին 5 տարում առնվազն 3 գիտական և/կամ մեթոդական հրատարակությունների առկայություն,
· վերջին 5 տարում առնվազն 3 մասնակցություն գիտաժողովների և /կամ աշխատաժողովների։
· մասնագիտական դասընթացների դասավանդմանև/կամվերապատրաստումներ (թրեյնինգներ) իրականացնելու առնվազն 3 տարվա փորձ,
·առնվազն 5 տարվա աշխատանքային փորձ փաստաբանական, դատական համակարգում, ՄԻՊ գրասենյակում` փաստաբան, դատավոր, իրավախորհրդատու և այլն։
·դասավանդման պորտֆոլիո՝ դասավանդվող առարկաների առնվազն 50%-ի առցանց նյութերի առկայություն,
·ուսանողական հարցման արդյունքներով ստացված գնահատականների միջինը՝ առնվազն 4,0 (գործող դասախոսների համար)։
Ծրագրի մասնագիրը տալիս է ծրագրի հիմնական բնութագրերի համառոտ նկարագրությունը և այն կրթական վերջնարդյունքները, որոնք ենթադրվում է, որ ձեռք կբերի միջին բնութագրով ուսանողը, եթե նա լիարժեք կերպով օգտվի ծրագրի ընձեռած ուսումնառության հնարավորություններից։

042101.15.7 - Jurisprudence
The admission is carried out in accordance with the regulations for admission to the YSU’s Master's degree programs approved by the Academic Council of Yerevan State University on May 26, 2022 (No. 9/2).
The program aims to train specialists in state, managerial, and legal activities who will be able to:
. analyze and observe state-legal phenomena from the perspectives of sociological, philosophical, value-oriented, and anthropological approaches, perform their scientific and sociological research,
. carry out theoretical training in law, skillfully applying the professional knowledge of law in practice, carrying out independent legal studies and research,
. interpret and critically analyze the norms of the constitutional and other branches of law, compare them with the constitutional and legal legislations of other countries,
· orientate in the system and jurisdiction of state and local self-government bodies, develop proposals for improving the legal activity of the state body, organization,
· perform legal consulting, legal assistance, and representation functions.
- to cover the approaches of RA and other countries in the implementation of general legal (constitutional) policy
- explain the system of constitutional regulation and the problems of constitutionalization of public relations
- justify the main directions of improvement of the constitutional, administrative, customs, tax, electoral legislation, and institutional system, including in terms of national security
- present the basics and rules of law-making and law-enforcement techniques, to explain the specifics of their application in constitutional, administrative, customs, tax, and electoral legislation
- describe the methods of conducting research in constitutional, administrative, customs, tax, electoral law, general patterns of state-legal phenomena, methodological, philosophical, fundamentals of jurisprudence, sociological approaches to state-legal phenomena
- present the domestic and international mechanisms of human rights protection, and the problems of the implementation and protection of the rights of refugees and migrants, to evaluate the role of international humanitarian law in the human rights protection system
- propose initiatives to improve the legislation of the Republic of Armenia, to increase the efficiency of the activities of the legislative, executive, and judicial bodies of the Republic of Armenia, to design a strategy for the improvement and development of the constitutional and administrative regulation of the Republic of Armenia, including from the point of view of the national security doctrine
- compare the state and legal systems and legislations of RA and foreign countries, including the constitutional and legal systems and legislations, if necessary independently collecting, analyzing, classifying, interpreting with systematic and comprehensive arguments the information in foreign languages
- apply research methods in constitutional, administrative, customs, tax, electoral law
- prepare applications to the RA Constitutional Court, the European Court of Human Rights, and other international structures
- analyze and evaluate the enforcement mechanisms of international humanitarian law in the legal system of RA and propose ways to improve them
- interpret and analyze the provisions of the legislation of the relevant field (constitutional, administrative, customs, tax, international humanitarian, refugee, and migrant rights), research the factual circumstances of the legal case based on the type of law enforcement, carry out the correct qualification of the act, develop a draft of an individual legal act
- use various sources of information (electronic and non-electronic)
- effectively plan the time and resources necessary for the solution of the set problems, both at the individual level and in the group, including in a multicultural environment, when carrying out activities
- present reports, and research results, present to the professional and non-professional community in a comprehensive and well-argued manner, explain, as well as receive information, and ideas related to the field of jurisprudence, to substantiate one's views with arguments, including during scientific debates
- communicate freely with different social groups and their representatives, including in a foreign language. Maintain the rules of professional ethics
Courses without final assessment. For each course, the mandatory components for student evaluation are 2 mid-term exams (7-9 points), which can be conducted in written or oral form. At least two of the other components are chosen by the teaching professor, which are check-ups: 0-8 points, individual work: 0-8 points, and participation: 0-3 points.
Courses with a final assessment. For each course, the mandatory components for student evaluation are 2 mid-term exams: 6-8 points and a final exam: 7-9 points. One of the other components is chosen by the teaching professor, they are the mid-term check-ups: 0- 6 points, individual work: 0-6 points, and participation: 0-3 points.
Courses with mid-term exams. The final exam is a mandatory component for the evaluation of students: 7-9 points. The professor chooses two of the other components, they are the mid-term check-up: 0-8 points, individual work: 0- 8 points, and participation: 0-3 points.
General courses are assessed only through a final exam.
At the end of the program, the students submit theses for defense.
After completing the Master's program, graduates can work in legislative, executive, judiciary, local self-government bodies, the Ministry of Justice, the legal service, the Office of the Human Rights Defender, non-governmental organizations, international organizations, scientific research centers, occupying the following positions: field development strategy consultant, jurist-analyst, judge's assistant, judge's advisor, judicial department junior, leader, chief specialist, judge, legal acts expert agency employee, minister's advisor, researcher, working team leader.
Graduates of the program can continue their studies in the postgraduate studies of the YSU Faculty of Law.
Qualification framework of the European Higher Education Area, RA national framework of higher education qualifications, sectoral framework of the Jurisprudence specialty.
The program specification provides a brief description of the main characteristics of the program and the educational outcomes expected to be achieved by the students when taking full advantage of the learning opportunities offered by the program.
Additional information about the program can be found in the YSU course summary.
· skill in making a work program of the course,
. Knowledge of interactive teaching methods, and ability to use active learning techniques.
· knowledge of research methods, skills in their application,
· basic computer skills (fluency in MS Office package: Word, Excel, Power-Point, Access, moodle),
· Ability to master the legislation regulating human rights,
· ability to interpret the provisions of the theory of constitutional justice,
· ability to identify the content and nature of international documents related to the field,
· Ability to interpret the case law of the RA Constitutional Court, the Court of Cassation, and the European Court,
· an academic degree in law, or, in some cases, a Master's degree in a given specialty at a foreign university,
· availability of at least 3 scientific and/or methodical publications in the last 5 years,
· at least 3 years of experience in teaching and/or training (trainings) of professional courses,
· at least 5 years of work experience in the legal system, judicial system, HRD office: lawyer, judge, legal consultant, etc.
Teaching portfolio: availability of online materials for at least 50% of taught subjects,