4. Բուսաբանության և սնկաբանության ամբիոն
Բուսաբանության և սնկաբանության ամբիոնը հիմնադրվել է 1923 թ․: Ամբիոնի առաջին վարիչն է եղել պրոֆեսոր Հ. Լ. Բեդելյանը: Տարբեր տարիների ամբիոնը ղեկավարել են հանրաճանաչ գիտնականներ, որոնց թվում՝ պրոֆեսոր Ն. Ա. Տրոիցկին, ԽՍՀՄ ԳԱ և ՀԽՍՀ ԳԱ ակադեմիկոս Ա. Լ. Թախտաջյանը, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ Դ. Ն. Տետերևնիկովա-Բաբայանը, դոցենտ Թ. Գ. Ծատուրյանը, պրոֆեսոր Ա. Պ. Մելիքյանը, ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս Լ. Լ. Օսիպյանը։ 2005 թվականից Բուսաբանության և սնկաբանության ամբիոնի վարիչն է կենսաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Սիրանուշ Նանագյուլյանը։
Աշխարհահռչակ բուսաբան, ակադեմիկոս Ա. Լ. Թախտաջյանը ստեղծել է բարձրակարգ բույսերի դասակարգման նոր համակարգ՝ արտացոլելով էվոլյուցիան և ֆիլոգենիան: Ծաղկավոր բույսերի առաջացման խնդիրների բացահայտման և երկրագնդի ֆլորիստիկ շրջանների բաժանման ուղղությամբ կատարած աշխատանքները նրան բերել են համաշխարհային ճանաչում: Ա. Պ. Մելիքյանը, հետազոտելով բույսերի սերմերի անատոմիական կառուցվածքը, առաջինն է ցույց տվել, որ այն հնարավոր է օգտագործել կարգաբանության և տաքսոնոմիական խմբերի ֆիլոգենիայի մեջ: Դ. Ն. Տետերևնիկովա-Բաբայանը գյուղատնտեսական ինստիտուտում հիմնադրել է Ֆիտոպաթոլոգիայի ամբիոն, այնուհետև ԵՊՀ-ում՝ Ստորակարգ բույսերի ամբիոն: Ակադեմիկոս Լ. Լ. Օսիպյանը Հայաստանում դրել է փորձարարական սնկաբանության ուղղության հիմքը:
Ամբիոնում կատարվել են բուսական աշխարհի, սնկերի բազմակողմանի ու լայնածավալ ուսումնասիրություններ՝ ընդգրկելով բույսերի և սնկերի ֆիլոգենիայի, էվոլյուցիոն և աշխարհագրական, հնէաբուսաբանական, պալինոլոգիական, երկրաբուսաբանական և այլ ուղղություններ, ինչպես նաև կատարվել է ՀՀ տարբեր շրջանների բույսերի ու սնկերի գույքագրում՝ ընդգրկելով կարգաբանական և էկոլոգիական խմբերը: Կարվել են սննդի և դեղերի սնկաբանական անվտանգությանն ուղղված հետազոտություններ:
Բուսաբանության և սնկաբանության ամբիոնում այժմ աշխատանքներ են տարվում բուսականության, բարձրակարգ բույսերի, դեղաբույսերի և բուսական ռեսուրսների, բժշկական սնկաբանության, սնկերի և ջրիմուռների կենսատեխնոլոգիայի, ֆիտոպաթոլոգիայի ուղղությամբ: Ամբիոնի ուսումնական և գիտական հերբարիումներում (ERHM և ERCB) պահպանվում են ավելի քան 30000 նմուշներ, որոնք գրանցված են Հերբարիումների միջազգային կադաստրում (Index Herbariorum): Ամբիոնը սնկաբանական հետազոտությունների միակ գիտական և ուսումնական կենտրոնն է հանրապետությունում:
Ամբիոնը համալրված է առաջատար մասնագետներով, որոնք պարբերաբար անցնում են վերապատրաստումներ, ներգրավված են միջազգային ու տեղական դրամաշնորհային մի շարք ծրագրերում: Ամբիոնի աշխատակիցները հեղինակ են բազմաթիվ մենագրությունների, ուսումնամեթոդական ձեռնարկների, հանրագիտարանների, Հայաստանի կարմիր գրքի, դպրոցական դասագրքերի, գիտական հոդվածների, որոնց մեծ մասը տպագրվում է բարձր ազդեցության գործակից ունեցող միջազգային պարբերականներում։
Բուսաբանության և սնկաբանության ամբիոնն իրականացնում է «Բժշկական սնկաբանություն և կիրառական բուսաբանություն» մագիստրոսական կրթական ծրագիրը։

4. Chair of Botany and Mycology
The Chair of Botany and Mycology was founded in 1923. Professor H. L. Bedelyan was the first head of the chair. In different years, the department was headed by famous scientists, including Professor N. A. Troitsky, Academician of the Academy of Sciences of the USSR, and Armenian SSR A. L. Takhtajyan, correspondent member of RA NAS D. N. Teterevnikova-Babayan, Associate Professor T. G. Tsaturyan, Professor A. P. Melikyan, and RA NAS Academician L. L. Osipyan.
World-famous botanist and Academician A. L. Takhtajian created a new classification system for higher plants, reflecting evolution and phylogeny. His work on identifying the problems of the emergence of flowering plants and dividing the floristic regions of the earth brought him world recognition. A. P. Melikyan, having studied the anatomical structure of plant seeds, was the first to show that it can be used in taxonomy and phylogeny of taxonomic groups. D. N. Teterevnikova-Babayan founded the Chair of phytopathology at the Agricultural Institute, and then at YSU, the Chair of lower plants. Academician L. L. Osipyan laid the foundation of experimental mycology in Armenia.
Multi-faceted and large-scale studies of flora and fungi were carried out in the Chair, including plant and phylogeny, evolutionary and geographical, paleobotanical, palynological, geobotanical, and other directions, as well as an inventory of plants and fungi of different regions of RA were carried out, including taxonomic and ecological groups. Research has been done on the mycological safety of food and drugs.
At the Chair of Botany and Mycology, works are now being conducted in the direction of vegetation, higher plants, medicinal plants and plant resources, medical mycology, biotechnology of fungi, algae, and phytopathology. More than 30,000 specimens registered in the International Cadaster of Herbariums (Index Herbariorum) are kept in the educational and scientific herbariums of the Chair (ERHM and ERCB). The chair is the only scientific and educational center of mycological research in the Republic.
High-quality specialists, who teach at the Chair, usually undergo regular training and are involved in many international and local grant programs. The chair's employees are the authors of many monographs, educational manuals, encyclopedias, the Red Book of Armenia, school textbooks, and scientific articles, most of which are published in international periodicals with a high impact factor.
The Department of Botany and Mycology implements the "Medical Mycology and Applied Botany Master" educational program.