5. Նպաստավոր պայմաններ ԵՊՀ-ում՝ ասպիրանտների գիտահետազոտական աշխատանքների խթանման համար
Ասպիրանտների և երիտասարդ գիտնականների համար ԵՊՀ-ն, համաձայն համալսարանի զարգացման ռազմավարական ծրագրով ամրագրված դրույթների, իրականացնում է աջակցության տարբեր ծրագրեր՝ շարունակաբար բարելավելով գիտական միջավայրը և նպաստավոր պայմաններ ստեղծելով գիտահետազոտական աշխատանքների խթանման համար։
Կենսաքիմիայի, մանրէաբանության և կենսատեխնոլոգիայի ամբիոնի ավագ լաբորանտ, ասպիրանտ Սիլվարդ Թադևոսյանը ՀՀ ԿԳՄՍՆ բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի «Ասպիրանտների և երիտասարդ հայցորդների հետազոտությունների աջակցության ծրագիր-2023»-ի հաղթողներից է։ Նա գիտական ծրագրի շրջանակում ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի լաբորատորիաներում հետազոտություններ է կատարում։ Երիտասարդ հետազոտողը պատմել է գիտական ծրագրին դիմելու, ուսումնասիրության, ԵՊՀ-ի ընձեռած հնարավորությունների և գիտական միջավայրի մասին։
Ինչպե՞ս եմ դիմել ծրագրին
«Բույսերից մինչև ախտածիններ։ Բուսական ծագմամբ կենսաբանորեն ակտիվ միացությունների հակաբակտերիական ակտիվության և ազդեցության մեխանիզմների ուսումնասիրություն» թեման դեռ մագիստրատուրայում եմ սկսել ուսումնասիրել։ Ասպիրանտուրայում ուսումնառության առաջին իսկ տարում արդեն գիտական ղեկավարիս՝ կ․գ․թ․ Նաիրա Սահակյանի խորհրդով դիմել եմ ՀՀ ԿԳՄՍՆ բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի «Ասպիրանտների և երիտասարդ հայցորդների հետազոտությունների աջակցության ծրագիր-2023» դրամաշնորհային մրցույթին և հաղթող ճանաչվել։
Մի խումբ մանրէների նկատմամբ հայտնի հակաբիոտիկներն այլևս ազդեցություն չունեն
Եթե հակաբիոտիկների կիրառության խելամտության սահմանները խախտվեն, տարբեր օրգանիզմներում (այդ թվում՝ մարդու) մանրէները կայունություն ձեռք կբերեն, և հակաբիոտիկները այլևս իրենց հիմնական գործառույթը չեն կատարի, իսկ մանրէն կշարունակի բազմանալ՝ մուտացվելով ու տարածվելով այլ օրգանիզմներում։ Այսինքն՝ մանրէն դիմադրում է, և դեղամիջոցն այլևս չի ազդում։ Մեր փորձերի ժամանակ մենք դիտարկում ենք բուսական միացությունները և դրանց ազդեցության մեխանիզմները տարբեր մանրէների կիրառմամբ։ Որպես թեստ-համակարգեր ուսումնասիրում ենք հիմնականում հայտնի մանրէների տեսակները ու դրանց՝ հակաբիոտիկների նկատմամբ կայուն շտամները։
Այսպիսի մանրէները տարածված են ամբողջ աշխարհում։ Դրանց նկատմամբ մարդկանց օրգանիզմում անընկալունակություն արձանագրելու դեպքում մենք կփորձենք նոր միջոցներ առաջարկել՝ հիմք ընդունելով մեր ուսումնասիրության արդյունքները։
Բուսական միացությունը՝ որպես հակաբիոտիկ նոր միջոց մանրէների դեմ
Մենք փորձում ենք ստանալ միացությունների նոր համադրություններ, որոնք կարող են ազդել կայուն մանրէների վրա։ Եթե փորձերը գոհացուցիչ արդյունքներ տան, ուսումնասիրությունը չի ավարտվի դրամաշնորհային ծրագրի ժամկետում (2026 թ․ հոկտեմբեր) և կշարունակվի ծրագրի ավարտից ու ասպիրանտուրայից հետո ևս։
Այս փուլում դեռ փորձարկում ենք բույսերից անջատված միացությունները, հասկանում ազդեցության մեխանիզմները։ Գոհացուցիչ արդյունքի հասնելու դեպքում բուսական միացությունները կարող ենք օգտագործել որպես մանրէների դեմ հակաբիոտիկ նոր միջոց։ Այն կարող է ներառվել թե՛ դեղորայքի մեջ՝ ավելացնելով բուսական չափաբաժինն ու նվազեցնելով օրգանիզմին հասցվող վնասը, թե՛ դառնալ որպես ուղեկցող միջոց։ Սրանք արդեն հաջորդ փուլերի աշխատանքներ են, որոնք միայնակ հնարավոր չէ կատարել։ Անհրաժեշտ կլինեն դեղագետների, կենսաքիմիկոսների մասնագիտական խորհուրդները։
Լաբորատորիայում ստեղծված են հնարավորություններ արդյունավետ աշխատանքի համար
Գիտական ղեկավարս շատ է օգնում, մասնագիտական խորհուրդներ տալիս և ուղղորդում։ Ես սիրում եմ փորձերը նրա հետ միշտ քննարկել։ Յուրաքանչյուր փորձից հետո աշխատանքը շարունակելու մի քանի տարբերակ է առաջանում, դրանցից որևէ մեկն ընտրելու համար մասնագիտական խորհրդի և ուղղորդման անհրաժեշտություն է լինում։
Փորձերի համար անհրաժեշտ սարքավորումներն ունենք, հնարավոր է՝ մեկ լաբորատարորիայում տեղակայված չլինեն բոլոր սարքավորումները, բայց գործակցության շրջանակում մեր ամբիոնի տարբեր լաբորատորիաներում հնարավորություն է ընձեռվում հանգիստ կատարելու մեր փորձերը։ Մեր կողքին աշխատում են նաև բազմաթիվ երիտասարդ գիտնականներ, ինչը մեծ ակտիվություն է ստեղծում միջավայրում և մոտիվացնում մեզ։ Լաբորատորիայում միշտ աշխատանքային աշխուժություն կա։ Հետազոտությունների ժամանակ կարևոր է նպատակներ սահմանելը, նորի հետևից գնալը, երբեք կանգ չառնելը և առաջ գնալը։
Ես համալսարանի նվիրյալ եմ
Երբ ընդունվեցի համալսարան, շատ սիրեցի ԵՊՀ-ն, ու հետագայում այստեղ աշխատելը դարձավ երազանք։ Բակալավրիատում սովորելու տարիներին ֆակուլտետային ուսանողական խորհրդում արտաքին կապերի հանձնաժողովի պատասխանատուն էի։ Այդ շրջանում ծանոթացել էի արտերկրի կրթական ծրագրերին, հետագայում դիմել դրանցից մեկին և հաղթող ճանաչվել։ Սակայն համալսարանում աշխատելու առաջարկ ստանալով՝ չեմ երկմտել, ընտրել եմ ԵՊՀ-ում մնալն ու աշխատելը։
Արդեն մագիստրատուրայում հնարավորություն ունեցա լինելու գիտական աշխատանքիս ղեկավարի թիմում՝ որպես գիտաշխատող։ Այդ ժամանակ արդեն ոգևորված էի, որոշեցի ուսումս շարունակել ԵՊՀ ասպիրանտուրայում՝ չնայած այն հանգամանքին, որ հնարավորություններ կային ուսումս արտերկրում շարունակելու։ Եթե մի օր գնամ արտերկրում սովորելու, վստահ եմ՝ նորից կվերադառնամ ԵՊՀ։ Ուզում եմ դասախոս դառնալ, որպեսզի իմ գիտելիքները փոխանցեմ նաև գիտության աշխարհ նոր մուտք գործողներին։ Համալսարանը, բացի գիտական ու կրթական միջավայրից, նաև ընտանիք է, որտեղ բոլորը պատրաստակամ են միմյանց օգնելու։ Այս թիմային աշխատանքը ինձ շատ է դուր գալիս, ու ինքս էլ փորձում եմ բոլորին օգնել՝ գիտելիքներս ու հմտություններս փոխանցելով ըստ անհրաժեշտության։ Ես համալսարանի նվիրյալ եմ։

5. Favorable conditions at YSU for promotion of postgraduate students' research activities
YSU, in accordance with the provisions of its strategic development plan, implements various support programs for postgraduate students and young scientists, continuously improving the scientific environment and creating favorable conditions for the promotion of research activities.
Senior laboratory assistant in the Chair of Biochemistry, Microbiology, and Biotechnology, and postgraduate student Silvard Tadevosyan is one of the winners of the "Research Assistance Program for Young Applicants and PhD Students - 2023". She conducts research in the laboratories of the YSU Faculty of Biology within the framework of the scientific program. The young researcher talked about applying to the scientific program, conducting research, the scientific environment and the opportunities provided by YSU.
How I applied to the program.
I started studying the topic "From Plants to Pathogens: Study of Antibacterial Activity and Mechanisms of Action of Biologically Active Compounds of Plant Origin" during my graduate studies. And in postgraduate studies, with the advice of my scientific supervisor Naira Sahakyan, Candidate of Biological Sciences, I applied for the "Research Assistance Program for Young Applicants and PhD Students - 2023" of the Higher Education and Science Committee of RA MoESCS and was named the recipient of the grant.
Antibiotics are no longer effective against a group of bacteria.
If people use too many antibiotics, their bodies will gain resistance, and the antibiotic that was supposed to kill the bacteria will no longer have any effect, and the bacteria will continue to grow, mutate and spread. In other words, the bacterium resists, and the medication no longer has an effect. In our experiments, we study plant compounds and their antibacterial and antioxidant activity on various microbes. As a test system, we study those microbes that are more widespread. They are mainly antibiotic-resistant bacteria, which are no longer affected by a certain group of antibiotics.
These bacteria are spread all over the world. In case of insensitivity to them in the human body, we will offer new measures as a result of the study.
Herbal compound as a new antibiotic agent against bacteria
We are trying to obtain new compounds that can affect those very bacteria and eliminate them. If the experiments have satisfactory results, the study will not end within the grant program period (October 2026) and will continue after the end of the program and postgraduate studies.
At this stage, we are still doing experiments on the compounds isolated from plants, understanding the mechanisms of action. If a satisfactory result is achieved, the herbal compound can be used as a new antibiotic agent against bacteria. It can be included in medicine, increasing the amount of herbal ingredients and reducing the damage to the body, and become an accompanying measure. These are the works of the next stages, which cannot be implemented alone. The professional advice of pharmacologists and biochemists will be necessary.
Laboratory has appropriate conditions for efficient work.
My scientific supervisor helps a lot, gives professional advice and guidance. I always like to discuss the experiments with her. After each experiment, there are several options for continuing the work, and professional advice and guidance are needed to choose any of them.
We have all the equipment required for the experiments. Maybe not all the equipment is located in one laboratory, but within the framework of cooperation, we have the opportunity to conduct our experiments in different laboratories of our chair. Young scientists also work alongside us, which activates the university students, the work of the laboratory and motivates us. In the laboratory active works are always being carried out. While conducting research, it is important to set goals, go after something new, never stop and move forward.
I am a devotee of the university
When I was admitted to YSU, I loved the university very much, and later working here became a dream. During my undergraduate studies, I was the Responsible for External Relations Committee in the Faculty Student Council. During that period, I got acquainted with educational programs abroad, later applied to one of them and was recognized as the winner. However, receiving an offer to work at the university, I did not hesitate, I chose to stay and work at YSU.
Already in my master's degree, I had the opportunity to be in the team of the supervisor of my scientific work as an employee. At that time I was already excited, and I decided to continue my studies in YSU postgraduate program, even though there were opportunities to continue my studies abroad. If one day I go to study abroad, I am sure that I will return to YSU again. I want to become a lecturer to pass on my knowledge to those who are taking their first steps towards the world of science. Besides being a scientific and educational environment, the university is also a family where everyone is willing to help each other. I like this teamwork very much, and I also try to help everyone, passing on my knowledge and skills as needed. I am a devotee of the university.