5. Հրավիրյալ դասախոս Նիկլաս Պադուչի դասախոսությունը ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետում
ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետում ս.թ. դեկտեմբերի 5-ին գիտակրթական դասախոսությամբ հանդես եկավ Յենայի (Գերմանիա) Մարդու գենետիկայի ինստիտուտի (Institute of Human Genetics, Jena, Germany) մոլեկուլային բջջագենետիկայի լաբորատորիայի աշխատակից Նիկլաս Պադուչը, ով հետազոտություններ է իրականացնում պրենատալ և քաղցկեղների մոլեկուլային-բջջագենետիկական ախտորոշման ուղղություններով:
Դասախոսության առաջին մասում Նիկլաս Պադուչը ներկայացրեց Մոլեկուլային բջջագենետիկայի լաբորատորիայի և աշխարհի մեկ տասնյակից ավելի լաբորատորիաների միջև համագործակցության ոլորտներն ու մոլեկուլային բջջագենետիկայի հեռանկարները։ Երկրորդ մասում գիտնականն անդրադարձավ ֆլյուորեսցենտ in situ հիբրիդիզացիայի (FISH) մեթոդի տարատեսակներին, բժշկա-գենետիկական խորհրդատվության և քրոմոսոմային մուտացիաների՝ ախտորոշիչ և գիտահետազոտական նպատակներով իրականացվող ուսումնասիրության ժամանակակից մոտեցումներին:
Բանախոսն իր ելույթում խոսեց նաև քրոմոսոմների և դրանց մուտացիաների ավտոմատ վերլուծության համար նախատեսված այն մեթոդների մասին, որոնք կատարվում են ֆլյուորեսցենտային մանրադիտակի և գենոմի օպտիկական քարտեզավորման միջոցով։
Դասախոսությունը կազմակերպվել էր ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի գենետիկայի և բջջաբանության ամբիոնում գործող հայ-գերմանական միացյալ լաբորատորիայի և  հայ-գերմանական համատեղ ծրագրի շրջանակում (22SC-BMBF-1C001) ՀՀ ԿԳՄՍՆ և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կրթության և հետազոտությունների դաշնային նախարարության աջակցությամբ։

5. Guest lecturer Nicholas Paduch delivers lecture at YSU Faculty of Biology
On December 5, Nicholas Paduch, a researcher from the Molecular Cytogenetics Laboratory at the Institute of Human Genetics, Jena, Germany, who conducts research in the areas of prenatal and molecular-cytogenetic diagnostics of cancers, delivered a scientific lecture at YSU Faculty of Biology.
In the first part of the lecture, Nicholas Paduch discussed the collaborative areas of the Molecular Cytogenetics Laboratory, and over ten other laboratories worldwide. He also focused on the prospects of molecular cytogenetics. In the second part, the scientist addressed the various methods of fluorescence in situ hybridization (FISH), contemporary approaches in medical-genetic counseling, and the study of chromosomal mutations for diagnostic and research purposes.
The speaker also presented methods for the automated analysis of chromosomes and chromosomal mutations, utilizing fluorescence microscopy and genomic optical mapping.
This lecture was organized within the framework of the joint Armenian-German laboratory at the Chair of Genetics and Cytology (YSU Faculty of Biology), as well as the Armenian-German joint program (22SC-BMBF-1C001), with the support of the Ministry of Education, Science, Culture, and Sport of the Republic of Armenia and the Federal Ministry of Education and Research of the Federal Republic of Germany.