5. Յուրի Հովհաննիսյանի՝ «OGANESSON» մրցանակի հանձնման արարողությունը Մոսկվայում
Ռուսաստանի Դաշնության մայրաքաղաք Մոսկվայում ս.թ. փետրվարի 20-ին Պուշկինի անվան կերպարվեստի պետական թանգարանում տեղի ունեցավ «OGANESSON» մրցանակի հանձնման հանդիսավոր արարողություն։
«OGANESSON» մրցանակի հիմնադիրը հայազգի գիտնական, ՀՀ ԳԱԱ արտասահմանյան անդամ, Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի ակադեմիկոս, ՌԴ Դուբնայի միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտի միջուկային ռեակցիաների լաբորատորիայի գիտական ղեկավար Յուրի Հովհաննիսյանն է։
Մրցանակաբաշխությանը մասնակցել է ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի բնական գիտությունների բաժանմունքի ակադեմիկոս-քարտուղար, ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի գենետիկայի և բջջաբանության ամբիոնի վարիչ, կենսաբանական գիտությունների դոկտոր,  պրոֆեսոր Ռուբեն Հարությունյանը։
Ռուբեն Հարությունյանն ակադեմիկոս Յուրի Հովհաննիսյանին հանձնեց «Կայունության կղզի» խորագրով փայտափորագրությունը՝ ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի և Յուրի Հովհաննիսյանի ծննդավայր Դոնի Ռոստովի բնակիչների անունից։ Փայտափորագրությունը նվիրված է Յուրի Հովհաննիսյանի կողմից Մենդելեևի պարբերական աղյուսակի տարրերի «Կայունության կղզի» պատմական հայտնագործությանը, որն արժանացել է մի շարք միջազգային մրցանակների։
Փայտափորագրության հիմքում հայտնի «Scientific American» գիտական ամսագրի մեր հազարամյակի առաջին համարն է, որի շապիկի վրա պատկերված է Յուրի Հովհաննիսյանի հայտնաբերած պարբերական աղյուսակի տարրերի «Կայունության կղզին», որը սկսվել է 114-րդ տարրով։ Փայտափորագրությունը պատրաստել է  անվանի վարպետ Գարրի Գրիգորյանը՝ Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի հարավային մասնաճյուղի գլխավոր գիտաշխատող, հասարակական գործիչ Արարատ Գոմցյանի նախաձեռնությամբ։
Ռուբեն Հարությունյանը Յուրի Հովհաննիսյանին  փոխանցեց նաև Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանի ուղերձը, որում նշվում էր նաև 2026 թվականից ԵՊՀ ֆիզիկայի ինստիտուտում ակադեմիկոս Յուրի Հովհաննիսյանի անվան կրթաթոշակ սահմանելու մասին։
«Յուրի Հովհաննիսյանը, ծնվելով Ռոստովում, մեծանալով Երևանում, մասնագիտություն ձեռք բերելով Մոսկվայում և վերջին 60 տարիներն ապրելով ու գործելով Դուբնայում, պատկանում է ողջ մարդկությանը։ Դուբնայի միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտը սերտ համագործակցում է ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի ինստիտուտների, Երևանի պետական համալսարանի և մի շարք այլ գիտական հաստատությունների հետ»,- ընդգծեց Ռուբեն Հարությունյանը։
Մրցանակն անվանակոչվել է պարբերական աղյուսակի օգանեսոն (լատիներեն՝ oganesson, Og) քիմիական տարրից՝ 118 ատոմային համարով: Մաքուր և կիրառական քիմիայի միջազգային միության (IUPAC) առաջարկությամբ 2016 թվականին այս տարրն անվանակոչվել է ի պատիվ Յուրի Հովհաննիսյանի՝ տրանսակտինոիդ տարրերի ուսումնասիրության մեջ ունեցած ներդրման համար:

5. OGANESSON Prize ceremony, established by Yuri Hovhannisyan, held in Moscow
On February 20, 2026, the OGANESSON Prize ceremony was held at the Pushkin State Museum of Fine Arts in Moscow, Russia.
The award was established by the Armenian scientist Yuri Hovhannisyan, Foreign Member of the National Academy of Sciences of Armenia, Academician of the Russian Academy of Sciences, and Scientific Director of the Laboratory of Nuclear Reactions at the Joint Institute for Nuclear Research in Dubna, Russia.
The ceremony was attended by Ruben Harutyunyan, Academician-Secretary of the Division of Natural Sciences at the National Academy of Sciences of Armenia and Head of the Chair of Genetics and Cytology at the YSU Faculty of Biology.
On behalf of the National Academy of Sciences of Armenia and the residents of Yuri Hovhannisyan's birthplace, Rostov-on-Don, Ruben Harutyunyan presented Academician Yuri Hovhannisyan with a wood engraving titled "Island of Stability". The artwork commemorates Hovhannisyan's historic discovery of the "Island of Stability" within the periodic table of elements, a finding that has garnered numerous international awards.
The engraving is based on the cover of the first millennium issue of Scientific American, depicting the "Island of Stability" beginning with element 114, discovered by Yuri Hovhannisyan. It was crafted by renowned master Garry Grigoryan, following an initiative by public figure Ararat Gomtsyan, Chief Researcher at the Southern Branch of the Russian Academy of Sciences.
Ruben Harutyunyan also conveyed a message from the Rector of Yerevan State University, Hovhannes Hovhannisyan, announcing the establishment of a scholarship at the YSU Institute of Physics named in honor of Academician Yuri Hovhannisyan, beginning in 2026.
"Yuri Hovhannisyan, born in Rostov, raised in Yerevan, educated in Moscow, and having lived and worked in Dubna for the past sixty years, belongs to all humanity. The Joint Institute for Nuclear Research in Dubna maintains close cooperation with the institutes of the National Academy of Sciences of Armenia, Yerevan State University, and several other scientific institutions," Harutyunyan emphasized.
The award is named after the chemical element oganesson (Og), atomic number 118. In 2016, on the proposal of the International Union of Pure and Applied Chemistry (IUPAC), this element was named in honor of Yuri Hovhannisyan for his pioneering contributions to the study of transactinide elements.