3. ԵՊՀ Սարգիս և Մարի Իզմիրլյանների անվան գրադարանի մասին
ԵՊՀ գրադարանը հիմնադրվել է 1920 թ․ փետրվարի 28-ին Երևանի ուսուցչական սեմինարիայի գրադարանի ֆոնդի հիման վրա։ Գրադարանի ժամանակավոր կառավարիչ է նշանակվել Հակոբ Մանանդյանը, որի նախաձեռնությամբ էլ գրադարանը համալրվել է արժեքավոր գրականությամբ: Համալսարանի գրադարանին են հանձնվել Երևանի թեմական դպրոցի, Գևորգյան հոգևոր ճեմարանի և այլ հաստատությունների գրքային ֆոնդերը։ Մոսկվայի Լազարյան ճեմարանից, Թիֆլիսի Ներսիսյան դպրոցից և անհատների նվիրատվություններից հետո՝ 1921 թ․ վերջին, գրադարանի գրքային ունեցվածքը կազմել է 25 հազար միավոր։
1922 թ․ նոյեմբերի 8-ին տեղի է ունեցել գրադարանի հանդիսավոր բացումը: Շուրջ 5 տարի հետո գրքային ֆոնդը կրկնակի ավելացել է։ Այսօր ԵՊՀ գիտական գրադարանն ունի շուրջ 1,5 միլիոն միավոր գրականություն:
1944 թ․ համալսարանի գրադարանին տրվել է գիտական 3-րդ, 1966 թ․՝ 2-րդ կարգ, 1991 թ․՝ 1-ին կարգ։
1994 թ․ հոկտեմբերի 12-ին ԵՊՀ հիմնադրման 75-ամյակի հանդիսությունների շրջանակում պաշտոնապես բացվել է գրադարանի նորակառույց շենքը, որի կառուցումը սկսվել էր դեռևս խորհրդային տարիներին: Վերջապես իրականանում է համալսարանականների երազանքը՝ հարմարավետ գրադարան՝ տարողունակ գրապահոցներով, ընդարձակ ընթերցասրահներով և աշխատասենյակներով։
1995 թ․ շվեյցարահայ բարերար Տիգրան Իզմիրլյանը ԵՊՀ գրադարանին է նվիրաբերել է 1 միլիոն ԱՄՆ դոլար, ձեռք են բերվել համակարգիչներ, բացվել է գրադարանի ավտոմատացման և տեղեկատվության բաժինը, որը ձեռնամուխ է եղել թվային գրադարանի կայացման գործին ու էլեկտրոնային քարտարանների ստեղծմանը։ Այսպիսով՝ դրվել է գրադարանի տեխնիկական վերազինման, գրադարանային գործընթացների արդիականացման և գրադարանային գործում ժամանակակից մեթոդների կիրառման հիմքը։
Գիտատեխնիկական վերափոխումներին զուգընթաց՝ համալրվում են նաև գրադարանի ֆոնդերը հնարավոր բոլոր միջոցներով՝ պետական հատկացումներ, գրքափոխանակություն, դրամաշնորհներ, նվիրատվություններ։ Գրադարանը համալրվում է տարբեր բնագավառներին վերաբերող արդիական գրականությամբ և հավաքածուներով՝ Գալուստ Գյուլբեկյանի (4400 միավոր), Հ. Թաքեսյանի (2800 միավոր), Ա․ Սախարովի (1200 միավոր)։
1997 թ․ հոկտեմբերի 7-ին ԵՊՀ գրադարանը մեծ հանդիսավորությամբ անվանակոչվել է բարերար Տիգրան Իզմիրլյանի ծնողների՝ Սարգիս և Մարի Իզմիրլյանների անվամբ։

3. About the Library
YSU library was founded on February 28, 1920, based on the fund of the library of the Yerevan Teachers’ Seminary. Hakob Manandyan was appointed temporary manager of the library, and on his initiative, the library was replenished with valuable literature. The book funds of Yerevan Diocesan School, Gevorgyan Seminary, and other institutions were handed over to the university library. After Lazarian Seminary in Moscow, Nersisian School in Tbilisi, and donations from individuals, at the end of 1921, the library's book assets amounted to 25,000 units.
On November 8, 1922, the ceremonial opening of the library took place. After about 5 years, the book fund doubled. Today YSU scientific library has about 1.5 million units of literature.
In 1944, the university was granted the third scientific rank, the second one in 1966, and 1st rank in 1991.
On October 12, 1994, within the framework of the celebrations of the 75th anniversary of the founding of YSU, the newly constructed library building was officially opened, the construction of which began back in the Soviet years. Finally, the dream of university students came true: a comfortable library with capacious bookcases, spacious reading rooms, and offices.
In 1995, Swiss-Armenian philanthropist Tigran Izmirlyan donated 1 million US dollars to the YSU library, computers were purchased, and the automation and information department of the library was opened, which began the work of establishing a digital library and creating electronic maps. Thus, the basis for technical re-equipment of the library, modernization of library processes, and application of modern methods in library work was laid.
Along with the scientific and technical transformations, the library's funds were replenished by all possible means: state allocations, book exchange, grants, and donations. The library was replenished with modern literature and collections related to various fields: Galust Gulbekyan (4400 units), H. Takesyan (2800 units), and A. Sakharov (1200 units).
On October 7, 1997, the YSU library was solemnly named after Sargis and Mari Izmirlians, the parents of philanthropist Tigran Izmirlian.