3. Երիտասարդների դերը Խորհրդային Հայաստանի հասարակական-քաղաքական գործընթացներում․ դասախոսություն ԵՊՀ պատմության թանգարանում
Հոկտեմբեր 24, 2024 | 15:30
Երիտասարդների դերը Խորհրդային Հայաստանի հասարակական-քաղաքական գործընթացներում․ դասախոսություն ԵՊՀ պատմության թանգարանում
ԵՊՀ պրոֆեսոր Լյուդվիգ Ղարիբջանյանի անվան պատմության թանգարանում անցկացվեց «Քաղաքը և քաղաքականությունը 1970-1980-ականների Հայաստանում» խորագրով դասախոսություն, որի ժամանակ ներկայացվեց Խորհրդային Հայաստանում ապրող երիտասարդների հետաքրքրության շրջանակը, ինչպես նաև նրանց դերակատարումը քաղաքական և հասարակական գործընթացներում։
1970-1980-ականներին Հայաստանում ձևավորված գործընթացները հանգեցրին առօրյա կյանքում խորհրդային միակերպությունից հրաժարվելուն և առհասարակ ժամանցի, հագուստի, արվեստի, կինոյի, երաժշտության, միջանձնային հարաբերությունների, հանրային տարածքների, գենդերային հավասարության և շատ այլ ոլորտներում ազատականացմանը։
Մշակութային մարդաբան Աղասի Թադևոսյանը, խոսելով խորհրդային ժամանակաշրջանում ազատականացման գործընթացի մասին, ասաց․ «Այդ գործընթացը բավականին դժվար էր, քանի որ Խորհրդային միությունը, որի կազմում էր Հայաստանը, օտարվել էր աշխարհից, և այլ երկրների հետ հաղորդակցվելու ցանկացած փորձ պատժի էր արժանանում»։
Ա․ Թադևոսյանը նշեց նաև, որ Խորհրդային միությունը «մեկ ճշմարտության» երկիր էր, և միայն մեկ մարդ էր որոշում՝ որն է «ճիշտ» արվեստը, գրականությունը, հագուստը, որոնք են բարոյական մոտեցումները։ Ցանկացած մարդ, որի մտածելակերպը տարբերվում էր, ազատազրկվում էր։
Ներկայացնելով ամբողջատիրական համակարգի փլուզումը՝ բանախոսը շեշտեց, որ այն սկիզբ առավ 1950-ական թվականների վերջին՝ Խորհրդային միության առաջնորդ Իոսիֆ Ստալինի մահից հետո։
Դասախոսության շրջանակում կարևորվեց այն միտքը, որ Ստալինի մահից հետո առաջին հայացքից անմեղ թվացող փոխակերպումները քաղաքական լուրջ հետևանքներ ունեցան, որոնցից ամենաազդեցիկը առօրյա կյանքի ապախորհրդայնացումն ու բուրժուականացումն էին։
«Բեկումնային էր 1956 թ․ Կոմունիստական կուսակցության 20-րդ համագումարը, երբ ԽՄԿԿ կենտկոմի առաջին քարտուղար Նիկիտա Խրուշչովը Ստալինի անձի պաշտամունքին ուղղված քննադատական ելույթով հանդես եկավ»,- ընդգծեց բանախոսը։
Նշենք, որ ԵՊՀ-ի և Ֆրիդրիխ Նաումանի «Հանուն ազատության» հիմնադրամի կողմից «Ուսանողների դերը ուշխորհրդային Հայաստանի լիբերալ մշակույթում» նախագծի շրջանակում կատարվել են մի շարք հետազոտություններ, որոնց շուրջ անցկացվել են դասախոսություններ՝ ներկայացվելով հանրությանը։
ԵՊՀ պատմության թանգարանը մի շարք այլ թանգարանների հետ համագործակցությամբ կազմակերպել է ժամանակավոր ցուցադրություն՝ նվիրված խորհրդային ամբողջատիրության վերափոխմանը։
Դասախոսության ավարտին մասնակիցները շրջայց կատարեցին թանգարանում՝ ծանոթանալով նաև ժամանակավոր ցուցադրությանը ներկայացված ուշխորհրդային շրջանի ազատական շարժումների բնույթին ու ընթացքին, այդ ժամանակ Հայաստան ներմուծվող երաժշտական ճաշակին, երիտասարդների հագուկապի կտրուկ փոփոխություններին, ինչպես նաև սրճարանային մշակույթի ակտիվացմանը։

October 24, 2024 | 15:30
YSU History Museum named after Professor L. Gharibjanyan hosted a lecture titled "The City and Politics in 1970-1980s Armenia", which delved into the interests of youth living in Soviet Armenia and their role in the political and social processes of the time.
The developments in Armenia during the 1970s and 1980s marked a shift away from Soviet uniformity in everyday life. This period saw a liberalization of various aspects of culture and society, including entertainment, clothing, art, cinema, music, interpersonal relations, public spaces, and gender equality.
Cultural anthropologist Aghasi Tadevosyan remarked on the challenges of liberalization during the Soviet period, stating: "That process was quite difficult because the Soviet Union, of which Armenia was a part, was isolated from the world, and any attempts to communicate with other countries were punished."
A. Tadevosyan also noted that the Soviet Union was a country of "one truth," where only one person dictated what constituted "right" art, literature, clothing, and moral standards. Those who held different views were often imprisoned.
In discussing the collapse of the totalitarian system, the speaker emphasized that it began in the late 1950s, following the death of Soviet leader Joseph Stalin.
During the lecture, it was highlighted that, following Stalin's death, seemingly innocent transformations had significant political consequences, the most impactful being the de-Sovietization and bourgeoisification of everyday life.
"The 20th Congress of the Communist Party in 1956 was a turning point, when Nikita Khrushchev, the First Secretary of the Communist Party of the Soviet Union, delivered a critical speech addressing the cult of Stalin's personality," the speaker emphasized.
YSU and the Friedrich Naumann Foundation for Freedom have conducted a number of research studies within the framework of the project "The Role of Students in the Liberal Culture of Post-Soviet Armenia," and lectures based on this research have been presented to the public.
The YSU History Museum, in cooperation with several other museums, organized a temporary exhibition dedicated to the transformation of Soviet totalitarianism.
At the end of the lecture, participants toured the museum, exploring the nature and process of liberal movements during the post-Soviet period. The exhibition showcased the musical tastes imported to Armenia at that time, the significant changes in youth clothing, and the activation of café culture.