3. «Ժամանակն է, որ բոլորս սովորենք օգտվել ԱԲ գործիքներից, որովհետև դրանց կիրառումը մեծացնում է աշխատանքի արդյունավետությունը». Հրանտ Խաչատրյան
Հուլիս 11, 2025 | 15:06
«Ժամանակն է, որ բոլորս սովորենք օգտվել ԱԲ գործիքներից, որովհետև դրանց կիրառումը մեծացնում է աշխատանքի արդյունավետությունը». Հրանտ Խաչատրյան
Արհեստական բանականության (ԱԲ) գործիքների մեծ մասը բավականին լավ հայերեն է խոսում, նույնիսկ կան այնպիսիք, որոնք նաև արևմտահայերեն ու գրաբար են խոսում: Այս մասին ընդգծում է Ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետի շրջանավարտ, «YerevaNN» լաբորատորիայի տնօրեն Հրանտ Խաչատրյանը։
Թեմայի շուրջ Հրանտ Խաչատրյանը ԵՊՀ շրջանավարտների ֆորումի ժամանակ «Տիեզերք և տեխնոլոգիաներ» սեկցիայի շրջանակում հանդես է եկել բանախոսությամբ: Նրա խոսքով՝ արհեստական բանականություն ստեղծողներն ուժեղ գործիքների կողքին ստեղծում են նաև թույլ տարբերակներ, որոնք ավելի մատչելի են՝ հնարավորություն տալով կազմակերպություններին ու անհատներին ընտրելու իրենց խնդրի լուծման համար ավելի համապատասխան գործիք:
Նա նշեց, որ արհեստական բանականության գործիքների ընտրության համար կան կայքէջեր, որտեղ հերթականությամբ ցուցադրվում են տվյալ պահին ԱԲ-ի ամենալավ գործիքները. «Գործիքի ընտրության համար անհրաժեշտ է մտնել տվյալ կայքէջն ու նույն հարցն ուղղել երկու տարբեր արհեստական բանականությունների, այնուհետև պատասխաններից ընտրել, թե որն է ավելի լավը: Ստացվում է մենամարտ արհեստական բանականությունների միջև, և այդպես հաշվարկվում է միավոր, ու դասավորվում են արհեստական բանականության գործիքները լավից վատ»:
«YerevaNN» լաբորատորիայի տնօրենն իր բանախոսության շրջանակում ընդգծեց նաև, որ կա տեսակետ, թե ԱԲ օգտագործողներն այն մարդիկ են, որոնք զբաղվում են ԱԲ ստեղծելով, մինչդեռ դա այդպես չէ. «Օրինակ՝ «Microsoft Excel» ծրագիրը լավագույն օգտագործողները «Microsoft Excel» ստեղծողները չեն։ Կան մասնագետներ, որոնք բավական խորացված օգտագործում են, բայց չեն կարող սարքել ծրագիր»:
Հրանտ Խաչատրյանը արհեստական բանականության մասին խոսելիս առանձնացնում է երեք մակարդակ. «Առաջին՝ նոր գործիքներ ստեղծելը, որը հետազոտական աշխատանք է, երկրորդ՝ արդեն եղած գործիքների օգնությամբ նոր պրոդուկտներ ստեղծելը, որովհետև այսօր արհեստական բանականության տեխնոլոգիաներն այնքան առաջ են գնացել, որ հսկայական պրոդուկտ ստեղծելու պոտենցիալ կա, ու հետազոտության արդյունքները պետք է բերել իրական կյանք, և երրորդ՝ երբ արդեն պրոդուկտները ստեղծվել են, և ժամանակն է, որ բոլորս սովորենք օգտվել այդ գործիքներից, որովհետև այդ գործիքների կիրառումը էապես մեծացնում է աշխատանքի արդյունավետությունը, հատկապես, եթե այդ աշխատանքը կապված է թվային աշխարհի հետ»:

3. It is time for all of us to learn how to use AI tools, as their application significantly enhances work efficiency - Hrant Khachatryan
July 11, 2025 | 15:06
It is time for all of us to learn how to use AI tools, as their application significantly enhances work efficiency - Hrant Khachatryan
Most artificial intelligence (AI) tools have a strong command of the Armenian language, with some even capable of communicating in Western Armenian and Classical Armenian. Hrant Khachatryan, an alumnus of the Faculty of Informatics and Applied Mathematics, Director of YerevaNN Lab, highlights this point.
Hrant Khachatryan delivered a talk on this topic during the Space and Technology section of YSU Alumni Forum. According to him, AI developers create not only powerful tools but also simpler versions that are more accessible, enabling both organizations and individuals to choose the most appropriate tool for their specific needs.
He noted that there are websites specializing in comparing AI tools, where the best-performing ones are ranked. "To choose the right tool, one can visit such a website and pose the same question to two different AI systems. Then, based on the responses, decide which one is better. This essentially creates a 'duel' between AI systems, resulting in a score and a ranking of the tools from best to worst."
During his presentation, the director of YerevaNN also addressed the misconception that AI developers are the only AI users. "For example, the best users of Microsoft Excel are not the developers of Microsoft Excel. Some specialists use it extensively without being able to create it themselves."
When discussing artificial intelligence, Hrant Khachatryan outlines three distinct levels of engagement: "The first involves developing new tools, which is primarily a research-driven process. The second level centers on creating new products using existing tools, as today’s AI technologies are advanced enough to enable the development of large-scale products, bringing research results into real-world applications. And the third level comes once the products have already been created, and it is time for all of us to learn how to use these tools, as their application significantly enhances work efficiency, especially in tasks related to the digital realm.